Новости

Не окладом єдиним: як оподатковувати додаткові виплати штатним працівникам резидента Дія Сіті? Чи враховуються такі виплати при розрахунку середньої місячної ЗП?

14.04.2025
Тема:

У статті розглянуто порядок оподаткування, а також включення/невключення до розрахунку середньої місячної винагороди працівникам таких виплат, як: премії, відпускні та компенсація за невикористану відпустку, оплата мобілізованим (увільненим) працівникам за рахунок організації, доплата за суміщення посад, виплата допомоги з тимчасової непрацездатності, допомога по вагітності і пологам тощо.

 

Відповідно до пп.«а» пп.170.14-1.2 п.170.14-1 ст.170 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010р. (далі – ПКУ), за ставкою, визначеною п.167.2 ст.167 ПКУ (а саме, 5%), оподатковуються доходи платника податку – спеціаліста резидента Дія Сіті, що нараховуються (виплачуються) на його користь резидентом Дія Сіті починаючи з календарного місяця, наступного за календарним місяцем, в якому набуто статус резидента Дія Сіті, у вигляді заробітної плати.

При цьому, ДПС у Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі «ЗІР» роз’яснює, що виплати, які не належать до фонду оплати праці, оподатковуються за ставкою ПДФО 18% (категорія 103.07), а також ЄСВ на загальних підставах (22% із усієї суми виплати) (категорія 201.04.01).

Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» №108/95-ВР від 24.03.1995р. визначено структуру заробітної плати, до якої включаються:

  • основна заробітна плата;
  • додаткова заробітна плата;
  • інші заохочувальні та компенсаційні виплати.

Визначення видів виплат, що відносяться до основної, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, здійснюється з урахуванням Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України №5 від 13.01.2004р. (далі – Інструкція №5).

Розглянемо, до прикладу, (1) премії за результатами роботи працівника у звітному місяці, та (2) премії, які мають одноразовий   характер (наприклад, премія за підсумками роботи за рік, чи премія до ювілейних дат).

Відповідно до п.2.2 Інструкції №5, доплати, надбавки, премії, пов’язані з виконанням виробничих завдань і функцій, включаються до фонду додаткової заробітної плати.

Згідно п.2.3 Інструкції №5, винагороди  та  премії,   які  мають  одноразовий   характер (зокрема, винагороди за підсумками роботи за рік; премії   за   сприяння   винахідництву   та   раціоналізації, створення,  освоєння  та  впровадження нової техніки і технології; премії за виконання важливих та особливо важливих завдань; одноразові    заохочення,    не   пов’язані   з   конкретними результатами праці (наприклад, до ювілейних та пам’ятних дат) тощо), належать до інших заохочувальних та компенсаційних виплат, а відповідно – є і структурною складовою заробітної плати.

Отже, (1) премії, пов’язані з виконанням виробничих завдань і функцій та (2) премії, які мають одноразовий   характер як складові заробітної плати повинні оподатковуватись для працівника резидента Дія Сіті за ставкою ПДФО 5%.

Єдиним аргументом, який чисто теоретично може використати ДПС для того, щоб оподаткувати винагороди  та премії, які мають одноразовий характер, за ставкою ПДФО 18% та ЄСВ на загальних підставах – Порядок №100, згідно п.4 якого вказані виплати не враховуються при обчисленні середньої заробітної плати*.

* розмір середньої місячної винагороди працівникам та гіг-спеціалістам за кожен календарний місяць звітного періоду є однією із вимог до перебування підприємством у режимі Дія Сіті та пільгового оподаткування.

Однак, ми не погоджуємось із таким аргументом, оскільки п.1 Постанови №100 чітко визначає випадки застосування Постанови №100, і серед вказаних випадків немає розрахунку середньої місячної винагороди працівникам та гіг-спеціалістам за кожен календарний місяць звітного періоду.

Тобто, ми вважаємо, що підприємство матиме всі шанси відстояти свою правоту у випадку виникнення спірних питань.

Проте, щоб таких спірних ситуацій та ризиків уникнути, підприємству безпечніше нараховувати премії, пов’язані з виконанням виробничих завдань і функцій (наприклад, за результатами роботи працівника у звітному місяці), оскільки і за Інструкцією №5 такі премії включаються до фонду оплати праці, і за Постановою №100 такі премії включаються при розрахунку середньої заробітної плати.

Застосовуючи вищеописаний підхід, ми вважаємо, що слід враховувати при розрахунку показника середньої місячної винагороди працівникам та гіг-спеціалістам за кожен календарний місяць звітного періоду, та, відповідно, оподатковувати за ставкою 5% ПДФО, зокрема, наступні додаткові виплати штатним працівникам:

  • премії (детальніше див.вище),
  • відпускні та компенсація за невикористану відпустку,
  • відпускні, нараховані за додаткову відпустку на 2 і більше дітей віком до 15 років,
  • оплата мобілізованим (увільненим) працівникам за рахунок організації,
  • доплата за суміщення посад.

В той же час, не повинні враховуватись при розрахунку показника середньої місячної винагороди працівникам та гіг-спеціалістам за кожен календарний місяць звітного періоду, та, відповідно, оподатковуватись за ставкою 18% ПДФО, зокрема:

  • виплата допомоги з тимчасової непрацездатності,
  • допомога по вагітності і пологам.

Календарь

На этой неделе
событий нет

Вверх
Закрыть
Заказать обратный звонок
Будет выполнено оформление подписки на выбранное издание
Телефон
Оформить
Вернуться
Закрыть
Извините, на выбранный вами период подписка не осуществляется. Для того чтобы задать свой вопрос звоните на наши контактные телефоны или воспользуйтесь формой обратной связи