Товарний облік для підприємців: правила, що не можна ігнорувати
Головне управління ДПС у Київській області повідомляє, що ведення обліку товарних запасів – один із важливих обов’язків фізичних осіб-підприємців. Це питання регулюється нормами Податкового кодексу України та іншими законодавчими актами.
Основні вимоги до обліку товарних запасів
Відповідно до п. 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» № 265/95-ВР, суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції, зобов’язані вести облік товарних запасів та продавати лише ті товари, що відображені в такому обліку.
Згідно з п. 44.1 ст. 44 ПКУ, платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, що пов’язані з визначенням об’єкта оподаткування, на підставі первинних документів.
Ці вимоги не поширюються на ФОПів на єдиному податку — не платників ПДВ. За умови що вони не реалізують:
- технічно складні побутові товари на гарантії;
- лікарські засоби та вироби медичного призначення;
- ювелірні й побутові вироби з дорогоцінних металів, дорогоцінного та напівдорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення (абз. 3 п. 12 ст. 3 Закону про РРО).
Які документи підтверджують походження товарів?
Відповідно до п. 10 розд. II Порядку № 496, зазначені документи зберігаються у місці продажу до моменту вибуття останньої одиниці товару, відображеної в таких первинних документах.
Що робити при перевірці?
На вимогу контролюючих органів ФОП повинні надати документи, що підтверджують облік товарних запасів. Якщо оригінали документів відсутні, можна надати їх копії, а оригінали пред’явити до завершення перевірки (п. 11 розд. II Порядку № 496).
Дотримання вимог щодо ведення обліку товарних запасів допоможе уникнути штрафних санкцій та непорозумінь із податковими органами. Радимо завжди мати належним чином оформлені документи та регулярно перевіряти їхню наявність у місці ведення бізнесу.