Як декларувати авто: викрадене, знищене, передане на потреби армії
Автомобіль, як і будь-яке інше майно, є частиною статків, які підлягають обов’язковому внесенню до декларації. Про важливі нюанси декларування транспортних засобів в окремих випадках - нижче.
Чи потрібно декларувати автівку, якщо її було викрадено або знищено, зокрема внаслідок російської збройної агресії?
В першому випадку транспортний засіб відображається в декларації, оскільки викрадення транспортного засобу не означає, що право власності на нього припиняється. Зазначене твердження застосовується і у разі, якщо викрадений транспортний засіб було застраховано і страхова компанія здійснила страхову виплату, і при цьому, за умовами страхового договору, транспортний засіб станом на кінець звітного періоду не перейшов у власність компанії.
Загальні правила щодо декларування викраденого майна
Підстави припинення права власності визначені у ст. 346 ЦК України.
Обмеження права користування та розпорядження через незаконні дії третіх осіб (викрадення) в переліку вищезазначених підстав відсутнє.
Отже, обов’язок зазначати відомості про майно, яке належить суб’єкту декларування або членам його сім’ї на праві власності, але було викрадено, не припиняється.
! Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань є лише доказом початку досудового розслідування.
Що стосується знищеного транспортного засобу - відомості про нього відображаються у розділі 6 «Транспортні засоби» декларації до зняття з обліку. Датою припинення права власності на транспортний засіб вважається дата зняття з реєстрації транспортного засобу у зв’язку з вибракуванням (знищенням).
Під час воєнного стану багато громадян передають свої транспортні засоби на потреби армії – як добровільно, так і через примусове відчуження. Виникає закономірне питання: чи потрібно декларувати таке майно, якщо його більше немає у власності чи користуванні декларанта?
Під час примусового відчуження на користь держави автомобіль переходить у власність держави, а його власник отримує компенсацію — одразу або пізніше.
Право власності припиняється в день підписання акта про примусове відчуження. Якщо такий акт складено у звітному періоді, авто декларувати не потрібно.
Однак, якщо автомобіль вибув без оформлення акта і все ще зареєстрований у Єдиному державному реєстрі транспортних засобів на ім’я декларанта або члена його родини, його слід вказати в декларації за загальними правилами.
Гроші, отримані як компенсація, вважаються доходом, і зазначаються в розділі 11 декларації за той рік, коли їх фактично отримали. Детальніше - тут.
У випадку з добровільною передачею транспортного засобу на користь української армії за договором дарування або пожертви, і право власності офіційно припинилося - автівка не декларується.
Проте, транспортний засіб потрібно задекларувати, якщо авто передане без оформлення переходу права власності та все ще зареєстроване на декларанта або членів його сім’ї на кінець звітного періоду. Детальніше - тут.