Президент України Володимир Зеленський підписав Закон щодо забезпечення прав осіб з інвалідністю на працю № 4219-IX .
Президент України Володимир Зеленський підписав євроінтеграційний Закон щодо забезпечення прав осіб з інвалідністю на працю № 4219-IX .
Основна частина положень Закону №4219 почне діяти з 1 січня 2026 року. Закон набуває чинності з дня його опублікування (на 28.02.2025 року ще не опублікован)
На період дії воєнного стану в Україні та до останнього числа останнього місяця кварталу, в якому воєнний стан буде припинено чи скасовано, розмір зовнішньої підтримки працевлаштування осіб з інвалідністю буде встановлено на рівні 50 відсотків базового розміру.
Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов’язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування ветеранів війни, у тому числі спеціальні робочі місця, і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування ветеранів війни, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Як зазначено у пояснювальній записці, законом передбачається забезпечення права ветеранів війни на працю шляхом встановлення нормативу для працевлаштування ветеранів війни у кількості:
- 1 особа для підприємств з чисельністю від 8 до 25 осіб,
- 4% робочих місць для підприємств з чисельністю 25 і більше штатних працівників облікового складу для підприємств, установ, організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю.
Ті підприємства у яких середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу у календарному кварталі становить 8 і більше працівників та які в цьому кварталі не виконали обов’язок щодо нормативу робочих місць для працевлаштування ветеранів війни, встановленого цією статтею будут сплачувати внесок на підтримку працевлаштування ветеранів війни
Не є платниками внеску:
- роботодавці, у яких середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу у календарному кварталі становить менше восьми працівників;
- роботодавці, у яких середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу у календарному кварталі становить вісім і більше працівників, та які в цьому кварталі виконали обов’язок щодо нормативу робочих місць для працевлаштування ветеранів війни, встановленого цією статтею;
- дипломатичні представництва та консульські установи іноземних держав.
Розмір внеску обраховується платником шляхом визначення результату добутку таких показників:
- 40 % середньомісячної заробітної плати (винагороди) у відповідному календарному кварталі, розрахованої на одного працівника;
- кількість місяців у кварталі;
- різниця між встановленим нормативом робочих місць для працевлаштування ветеранів війни і середньообліковою кількістю штатних працівників – ветеранів війни за квартал, які працевлаштовані роботодавцем з урахуванням вимог, визначених цією статтею щодо розміру оплати праці.
Розмір внеску розраховується з показників кварталу, за який він сплачується. Для цілей розрахунку внеску середньомісячна заробітна плата (винагорода) обчислюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.