За які місяці не сплачується ЄП, якщо ФОП-єдинник перебуває в декретній відпустці: пояснюють податківці
Податківці у свіжому роз’ясненні в категорії 107.01.03 ЗІР нагадали, що платники ЄП груп 1–2, які не використовують працю найманих осіб, звільняються від сплати ЄП протягом одного календарного місяця на рік на час відпустки, а також за період хвороби, підтвердженої витягом з Електронного реєстру листків непрацездатності, якщо вона триває 30 і більше календарних днів (п. 295.5 ПКУ).
Інформація про період щорічної відпустки й терміни тимчасової втрати працездатності з обов’язковим доданням витягу з Електронного реєстру листків непрацездатності подається за заявою у довільній формі (п.п. 298.3.2 ПКУ).
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки) до соціальних відпусток віднесені, зокрема, відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами, відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відпустка при народженні дитини.
Згідно зі ст. 17 Закону про відпустки оплачувана відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами надається жінкам на підставі медичного висновку. Тривалість такої відпустки визначається ст. 17 Закону про відпустки. Після закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами за бажанням матері або батька дитини одному з них надається відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (абз. 1 ст. 18 Закону про відпустки). Питання відпустки при народженні дитини врегульоване у ст. 191 Закону про відпустки, згідно з якою така відпустка надається власником або уповноваженим ним органом особам, зазначеним у пп. 1–3 ч. 1 ст. 191 Закону про відпустки, на підставі письмової заяви відповідної особи.
Водночас податківці підкреслили, що ПКУ не відокремлює (не конкретизує) вид відпустки, який є підставою для звільнення платника ЄП від сплати ЄП відповідно до п. 295.5 ПКУ, а лише визначає, що звільнення від сплати ЄП на час відпустки можливе лише протягом одного календарного місяця на рік.
Водночас відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами згідно з Законом про відпустки надається жінкам на підставі медичного висновку, а отже, в разі підтвердження інформації про непрацездатність відповідним витягом з Електронного реєстру листків непрацездатності платник ЄП груп 1–2, який не використовує працю найманих осіб, звільняється від сплати ЄП на цей період, якщо він триває 30 і більше календарних днів.
Якщо підтверджений відповідним витягом період непрацездатності розпочався до 20 числа місяця та закінчився у наступному (их) місяці (ях), то такий платник звільняється від сплати ЄП за календарний місяць, у якому почався період непрацездатності, й за всі повні календарні місяці, які припадають на цей період непрацездатності (у разі їх наявності), а за календарний місяць, у якому відповідно до даних, зазначених у витязі з Електронного реєстру листків непрацездатності, період непрацездатності закінчився, ЄП сплачується відповідно до норм ПКУ.
Крім того, контролери нагадали, що п. 11 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ установлено, що з 01.08.2023 ФОП — єдинники груп 1–2, податкова адреса яких знаходиться на територіях бойових дій або окупованих територіях, мають право не сплачувати ЄП з першого числа місяця, у якому почалися бойові дії / тимчасова окупація, по останній день місяця, в якому завершені бойові дії / тимчасова окупація. Дати початку й завершення активних бойових дій, виникнення та припинення можливості бойових дій або початку й завершення тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Мінреінтеграції від 22.12.2022 № 309.