Новости

Проект закону про нагляд (контроль) містить ризики необґрунтованих зупинок господарської діяльності

12.11.2024
Тема:

ФРУ звернулась до народних депутатів з ініціативою внесення законодавчих пропозицій до проекту Закону № 5837, який викладає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», при підготовці його до ІІ читання.

За аналізом експертів ФРУ згаданий проект Закону характеризується посиленням надмірного навантаження та встановлення шкідливих регуляторних обтяжень для бізнесу під час здійснення заходів з державного нагляду (контролю), зокрема, але не виключно:

  • Передбачено безумовне право посадової контролюючого органу з тимчасового повного або часткового припинення (зупинення) виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, використання земельних ділянок, експлуатації територій, будинків, будівель, споруд та їх частин, машин та механізмів, надання послуг суб'єктом господарювання, керуючись лише дискреційними та оціночними категоріями «що є необхідними та достатніми для усунення загрози» та є небезпечним не тільки через наявність значної корупційної складової, а через те, що інспектори мають низький компетентній рівень для здійснення такої оцінки. Свого часу законодавець, визнаючи повноваження виключно за судом зі зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг, виходив з того, що це може оцінювати лише фахова особа з відповідною освітою і рівнем знань та компетенцій, маючи мандат приймати рішення іменем України, керуючись принципами неупередженості, об’єктивності та всебічного розгляду. Зупинення лише одного об’єкта на 5 днів при безперервному виробничому процесі, означає його зупинення в цілому, гальмування усієї ланки постачання, зрив контрактів, втрати бюджетів ОТГ, Держбюджету, втрату робочих місць.

У суді роботодавець хоча б може захищатися, а призупинення виробництва в односторонньому порядку за рішенням посадової особи контролюючого органу – потенційний ґрунт для корупції.

  • Знято обмеження щодо сумарної тривалості перевірок протягом року. Дана норма захищає права бізнесу на ефективне, передбачуване здійснення господарської діяльності. Наразі це дуже корисна норма, яка частково нівелює негативні зміни в частині збільшення тривалості проведення перевірок.
  • Розширено перелік підстав для проведення планових перевірок.
  • Збільшено періодичність перевірок.
  • Позбавлено повноважень Експертно-апеляційну раду з питань ліцензування при ДРС (ЕАР) з погодження проведення планових перевірок органами ліцензування. У різні роки діяльності ЕАР з питань ліцензування при ДРС кількість необґрунтованих звернень за цією підставою складала від 40 до 50% від отриманих звернень. Це дозволило не допустити необґрунтовані позапланові перевірки, зекономити кошти Держбюджету. За відсутності погодження ДРС за цією підставою, всі надіслані звернення автоматично будуть підставами для проведення позапланових перевірок, контролюючий орган не здійснюватиме належну правову оцінку обґрунтованості звернення, зазначене має здійснюватися незалежним органом.

Сподіваємось на збалансовані та виважені рішення з боку Комітету ВРУ з питань економічного розвитку при підготовці цього законопроекту до ІІ читання, що відповідатиме інтересам як держави-регулятора, так і бізнесу. Зі свого боку ФРУ готова долучитись до роботи у відповідній робочій групі.

Календарь

На этой неделе
событий нет

Вверх
Закрыть
Заказать обратный звонок
Будет выполнено оформление подписки на выбранное издание
Телефон
Оформить
Вернуться
Закрыть
Извините, на выбранный вами период подписка не осуществляется. Для того чтобы задать свой вопрос звоните на наши контактные телефоны или воспользуйтесь формой обратной связи