Новости

Положення про атестацію педагогічних працівників викладено в новій редакції — діє з 05.11.2024

08.11.2024
Тема: Освіта

Наказом МОН від 10.09.2024 № 1277 викладено в новій редакції Положення про атестацію педагогічних працівників, затверджене наказом МОН від 09.09.2022 № 805.

Несподіванки в цьому немає, адже колишня редакція документа залишала бажати кращого і МОН давно вже казало, що підготувало до нього зміни. Тож, з урахуванням усіх зауважень, маємо оновлене Положення № 805. Окреслимо головні моменти.

Загальні положення У розділі І Положення № 805 можна виділити такі зміни.

1. Тепер п. 2 розд. І Положення № 805 містить визначення таких понять:

  • відокремлений структурний підрозділ — це відокремлений структурний підрозділ закладу вищої, фахової передвищої, професійної (професійно-технічної) освіти, загальної середньої, дошкільної, позашкільної освіти, утворений відповідно до вимог законів України «Про дошкільну освіту», «Про повну загальну середню освіту», «Про позашкільну освіту», «Про професійну (професійно-технічну) освіту», «Про фахову передвищу освіту», «Про вищу освіту»;
  • міжатестаційний період — це проміжок часу між проходженням педагогічним працівником попередньої та наступної атестації, що становить зазвичай 5 років.

2. Тепер в п. 3 розд. І Положення № 805 чітко прописано, що педагогічним працівникам, посади яких відповідно до законодавства не передбачають присвоєння кваліфікаційних категорій, за результатами атестації встановлюється відповідність обійманій посаді та в порядку, визначеному законодавством, за рекомендацією атестаційної комісії установлюється (підтверджується) тарифний розряд, а також може бути присвоєне педагогічне звання.

Нагадаємо, що раніше п. 10 розд. І Положення № 805 встановлював, що за результатами атестації педагогічні звання присвоюються (підтверджуються) педагогічним працівникам, які мають кваліфікаційну категорію «спеціаліст першої категорії» / «спеціаліст вищої категорії». І альтернативи ця норма не надавала.

Тому виникала проблема, наприклад, присвоєння керівнику гуртка звання керівника гуртка — методиста, адже керівники гуртка не мають категорій. І хоча в листі від 22.03.2024 № 1/4931-24 МОН звертало увагу на таку колізію і говорило про можливість присвоєння звання, звісно, питання потребувало законодавчого врегулювання, що тепер і зробленою.

3. У п. 4 розд. І Положення № 805 уточнено, що педагогічний працівник проходить чергову атестацію один раз на 5 років (раніше  не менше одного разу на п’ять років), крім випадків, визначених цим Положенням.

Умови про те, що атестація проводиться не раніше ніж через рік після призначення педагогічного працівника на посаду, ця норма більше не містить.

4. У п. 7 розд. І Положення № 805 уточнено, що час перебування педагогічного працівника в соціальних відпустках, відпустках без збереження заробітної плати тривалістю понад 1 рік, на обліку в службі зайнятості, в інших випадках, коли переривається трудова діяльність, увільнення працівника від виконання обов’язків, у зв’язку з мобілізацією, а також період, на який переноситься атестація, до міжатестаційного періоду не зараховуються.

5. У п. 8 розд. І Положення № 805 уточнено, що здобуття освіти в закладі вищої, фахової передвищої освіти наступні 5 років зараховується як підвищення кваліфікації відповідно до законодавства.

6. У п. 9 розд. І Положення № 805 уточнено, що при прийнятті на роботу педагогічним працівникам (особам, призначеним на посади педагогічних працівників) атестаційною комісією присвоюється кваліфікаційна категорія «спеціаліст» без проведення будь-яких заходів, пов’язаних із вивченням й оцінюванням його діяльності й професійних компетентностей.

Як і раніше, педагогічному працівнику, який має освітньо-науковий / освітньо-творчий ступінь вищої освіти, науковий ступінь або вчене звання, за його заявою рішенням атестаційної комісії кваліфікаційна категорія «спеціаліст вищої категорії» присвоюється зазвичай без дотримання послідовності. Однак тепер немає умови наявності у нього стажу роботи на посадах педагогічних працівників не менше ніж один рік.

Уточнено, що атестація осіб, які не мають педагогічної освіти і призначені на посади педагогічних працівників у заклади загальної середньої освіти, проводиться не раніше ніж через 1 рік після призначення.

7. У п. 10 розд. І Положення № 805 повернули умови присвоєння педагогічних звань.

Педагогічне звання «майстер виробничого навчання II категорії» присвоюється майстрам виробничого навчання, які мають освітній рівень молодшого бакалавра (освітньо-кваліфікаційний рівень молодшого спеціаліста) або бакалавра чи магістра (освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліста), стаж роботи на займаній посаді не менше ніж 5 років, яким встановлено найвищий тарифний розряд і які на високому професійному рівні володіють методами і прийомами виробничого навчання, майстерно застосовують їх у роботі.

Педагогічне звання «майстер виробничого навчання I категорії» присвоюється майстрам виробничого навчання, які мають освітній рівень молодшого бакалавра (освітньо-кваліфікаційний рівень молодшого спеціаліста) або бакалавра чи магістра (освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліста), стаж роботи на займаній посаді не менше ніж 7 років, яким встановлено найвищий тарифний розряд і які на високому професійному рівні володіють та ефективно застосовують у своїй роботі, а також поширюють методики практичного навчання, зокрема сучасні виробничі технології, нові освітні технології.

Педагогічні звання «старший викладач», «старший учитель», «старший вихователь» (крім педагогічних працівників, які працюють у закладах дошкільної освіти) присвоюються педагогічним працівникам, які працюють на відповідних посадах і яким за результатами попередньої атестації присвоєно (підтверджено) кваліфікаційну категорію не нижче ніж «спеціаліст другої категорії» (для працівників, педагогічні посади яких не передбачають присвоєння кваліфікаційної категорії — найвищий, встановлений відповідно до посади, тарифний розряд), а також мають стаж роботи понад 3 роки.

Педагогічні звання «викладач-методист»«учитель-методист»«вихователь-методист» (крім педагогічних працівників, які працюють у закладах дошкільної освіти), «педагог-організатор — методист»«практичний психолог — методист»«керівник гуртка — методист»«старший вожатий — методист» присвоюються (підтверджуються) педагогічним працівникам, які працюють на відповідних посадах і які за результатами попередньої атестації мають кваліфікаційну категорію не нижче ніж «спеціаліст вищої категорії» (для працівників, педагогічні посади яких не передбачають присвоєння кваліфікаційної категорії — найвищий, встановлений відповідно до посади, тарифний розряд), вищу освіту і стаж роботи понад 5 років.

Педагогічне звання «старший вихователь» може присвоюватися вихователям-методистам закладів дошкільної освіти, яким за результатами попередньої атестації присвоєно (підтверджено) першу або вищу кваліфікаційну категорію.

Педагогічне звання «вихователь-методист» може присвоюватися вихователям, музичним керівникам та інструкторам з фізичної культури закладів дошкільної освіти, які мають стаж роботи понад 5 років і яким за результатами попередньої атестації присвоєно (підтверджено) кваліфікаційну категорію не нижче ніж «спеціаліст другої категорії».

Педагогічне звання «керівник гуртка — методист» може присвоюватися керівнику гуртка закладу дошкільної освіти, якому за результатами попередньої атестації встановлено найвищий тарифний розряд і який має стаж роботи понад 5 років.

8. Порядок дій при «донавантаженні» педагогічного працівника в межатестаційний період іншими годинами з навчальних предметів або іншою педагогічною роботою не змінено. Втім, є певні уточнення для правильного розуміння.

Так, згідно з абз. 9 п. 12 розд. І Положення № 805 якщо в міжатестаційний період педагогічному працівникові надано години з навчальних предметів (інтегрованих курсів, дисциплін, безпосередньої роботи з дітьми), іншої педагогічної роботи, з яких він не проходив атестацію, то присвоєна за результатами попередньої атестації кваліфікаційна категорія (педагогічне звання) поширюється на все педагогічне навантаження до наступної атестації.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Проходження курсів з цих предметів (посад) при цьому, як і раніше, не вимагається. А от коли настане час атестації, то педагогічні працівники, які мають педагогічне навантаження з кількох навчальних предметів, атестуються з того предмета, який викладають за спеціальністю, або за посадою відповідно до трудового договору. Присвоєна кваліфікаційна категорія (педагогічне звання) поширюється на все педагогічне навантаження. Необхідною умовою при цьому є підвищення кваліфікації з навчальних предметів (інтегрованих курсів, дисциплін, виду (напрямку) діяльності), на які поширюється присвоєна (підтверджена) кваліфікаційна категорія, і які є освітнім компонентом освітньої програми закладу освіти (абз. 1–3 п. 12 розд. І Положення № 805).

9. Як і раніше, згідно п. 13 розд. І Положення № 805 успішне проходження сертифікації зараховується як проходження атестації педагогічним працівником і є підставою для присвоєння атестаційною комісією йому чергової кваліфікаційної категорії та/або педагогічного звання чи підтвердження наявної вищої кваліфікаційної категорії та/або педагогічного звання. Але тепер є уточнення: з дня подачі до атестаційної комісії сертифіката.

10. Згідно з абз. 5–6 п. 14 розд. І Положення № 805 у разі призначення (переведення) педагогічного працівника в інший заклад освіти на посаду, за якою він пройшов атестацію, до наступної атестації за ним зберігаються присвоєні за результатами попередньої атестації кваліфікаційна категорія та/або педагогічне звання.

Чергова атестація таких працівників проводиться в строки, визначені абз. 4 п. 4 цього розділу. Але річ у тому, що в п. 4 розд. І Положення № 805 немає четвертого абзацуТому це питання ми адресуємо МОН.

Створення комісій У розділі ІІ Положення № 805 можна виділити такі зміни.

1. Уточнено, що атестація педпрацівників філій закладів загальної середньої освіти, зокрема завідувача і його заступника, здійснюється в закладі загальної середньої освіти, який є юридичною особою, що створила філію.

2. Згідно з п. 2 розд. ІІ Положення № 805 повноваження атестаційної комісії починаються з дня видання наказу (рішення) про її створення та діють до набуття повноважень атестаційною комісією, створеною відповідно до наказу (рішення) про її створення для проведення атестації в наступному навчальному році.

У разі потреби внесення до складу атестаційної комісії змін у зв’язку з тривалою відсутністю з об’єктивних причин її члена, неможливістю подальшого виконання повноважень через виникнення потенційного чи реального конфлікту інтересів, який неможливо врегулювати в установлений законодавством спосіб, тощо такі зміни вносять шляхом видання відповідного наказу (рішення) суб’єктом створення атестаційної комісії.

3. Головою атестаційної комісії є особа, визначена рішенням (наказом) суб’єкта її створення, і яка має право на здійснення педагогічної діяльності.

Головою атестаційної комісії, суб’єктом створення якої є орган державної влади, місцевого самоврядування, заклад освіти державної чи комунальної форми власності, є керівник (заступник керівника) суб’єкта її створення.

Головою комісії, створеної в закладі дошкільної освіти чи іншому суб’єкті, що провадить діяльність у сфері дошкільної освіти, може бути вихователь-методист.

Проведення атестації У розділі ІІІ Положення № 805 можна виділити такі зміни.

1. Згідно з п. 1 розд. ІІІ Положення № 805 для проведення чергової атестації атестаційні комісії до 20 жовтня (раніше — до 10 жовтня) поточного року повинні:

  • скласти та затвердити список педагогічних працівників, які підлягають черговій атестації в поточному навчальному році, строки проведення їх атестації та графік проведення засідань атестаційної комісії;
  • визначити строк і адресу електронної пошти для подання педагогічними працівниками документів (у разі подання в електронній формі).

У разі надходження від педагогічного працівника заяви про перенесення строків чергової атестації, поданої в паперовій чи електронній формі, на електронну пошту чи засобами інформаційно-комунікаційних систем, особисто чи шляхом надсилання на поштову адресу, згідно з рішенням суб’єкта створення атестаційної комісії, атестаційна комісія приймає рішення про таке перенесення за наявності підстав, визначених цим Положенням, у строк, що не перевищує 10 календарних днів із дня отримання заяви й інформує про прийняте рішення педагогічного працівника.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Керівник закладу освіти може надати атестаційній комісії уточнені списки педагогічних працівників, які підлягають атестації, до 20 грудня поточного календарного року.

У закладах освіти, у яких працює менше ніж 15 педагогічних працівників, списки працівників, які підлягають черговій атестації, готує керівник закладу освіти й надає їх атестаційній комісії відповідного рівня до 01 жовтня поточного року.

ДО ВІДОМА. У новій редакції Положення № 805 знову повернулися до колишнього порядку оплати праці за результатами атестації, які відповідають нормам Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом МОН від 15.04.1993 № 102 (далі — Інструкція № 102).

Нагадаємо, що раніше п. 14 розд. ІІІ Положення № 805 встановлював, що оплата праці з урахуванням результатів атестації проводиться з дати видання наказу за результатами атестації. Це суперечило нормам Інструкції № 102, але все ж таки треба було застосовувати норми Положення № 805, про що зазначав фахівець МОН у газеті «Бухгалтерія: бюджет», № 16/2024. с. 26. Наразі ж п. 14 розд. ІІІ Положення № 805 передбачає таке. На підставі рішення атестаційної комісії у строк, що не перевищує 7 робочих днів із дня його прийняття, суб’єкт призначення педагогічного працівника (керівника закладу освіти чи його заступника) видає відповідний наказ і впродовж 3 робочих днів із дати його видання ознайомлює з ним педагогічного працівника під підпис.

Наказ за результатами атестації впродовж 3 робочих днів із дня його видання має бути поданий до бухгалтерії закладу освіти, де працює педагогічний працівник, чи до централізованої бухгалтерії, що здійснює бухгалтерський облік відповідного закладу, установи освіти, для нарахування зарплати та проведення відповідного перерахунку. Оплата праці з урахуванням результатів атестації проводиться з дати прийняття атестаційною комісією рішення за результатами атестації.

Наказ № 1227 набрав чинності 05.11.2024. Отже, атестація в березні-квітні 2025 року має проходити вже за оновленими правилами.

Календарь

На этой неделе
событий нет

Вверх
Закрыть
Заказать обратный звонок
Будет выполнено оформление подписки на выбранное издание
Телефон
Оформить
Вернуться
Закрыть
Извините, на выбранный вами период подписка не осуществляется. Для того чтобы задать свой вопрос звоните на наши контактные телефоны или воспользуйтесь формой обратной связи