Реєстрація товариства з обмеженою відповідальністю через портал «Дія»: роз’яснює Мін’юст
Посадовці Мін’юсту в інформаційному повідомленні, датованому 19.08.2024, на офіційному сайті (https://minjust.gov.ua/ → «Прес-служба» → «Новини») пояснили, яким чином можна зареєструвати товариство з обмеженою відповідальністю (ТОВ) онлайн. Зокрема, посадовці нагадали, що ст. 140 ЦКУ визначено, що ТОВ є засноване однією або кількома особами товариство, статутний капітал якого поділено на частки. Відповідно до положень ст. 114 ЦКУ учасником господарського товариства, у тому числі ТОВ, може бути фізична або юридична особа. Обмеження щодо участі у господарських товариствах може бути встановлено законом.
ТОВ може бути створене однією особою, яка стає його єдиним учасником. Згідно з положеннями Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» від 06.02.2018 № 2275-VIII кількість учасників товариства не обмежується.
Раніше зареєструвати ТОВ можна було лише за допомогою державного реєстратора, подавши документи як у паперовій, так і в електронній формі. Водночас процедуру реєстрації ТОВ наразі суттєво спрощено, оскільки з 24.08.2022 в Україні стала доступною послуга реєстрації ТОВ на підставі модельного статуту онлайн в автоматичному режимі через Єдиний державний вебпортал електронних послуг (далі — портал «Дія»).
Щоб зареєструвати ТОВ на підставі модельного статуту через портал «Дія», потрібно:
- перейти на портал «Дія» та зареєструватися або авторизуватися в кабінеті громадянина;
- обрати послугу «Реєстрація ТОВ на підставі модельного статуту»;
- заповнити онлайн-форму на отримання послуги та внести необхідну інформацію, обрати необхідні опції модельного статуту або редакцію статуту «за замовчуванням», підписати заяву електронним підписом. Після цього система автоматично сформує та надішле на реєстрацію заяву, рішення засновників/засновника, статут та структуру власності.
Також посадовці Мін’юсту зазначили, що ТОВ буде зареєстроване автоматично, якщо:
- всі засновники — виключно фізичні особи, громадяни України;
- у керівника та довіреної особи немає обмежень діяльності;
- вказано унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі всіх бенефіціарних власників (його можна знайти в ID-картці або біометричному паспорті);
- назва ТОВ не містить слів, що заборонені законодавством (якщо ж містить, автоматично надсилається повідомлення з підказками).
Якщо заява відповідає вказаним умовам, ТОВ буде зареєстроване автоматично. Повідомлення про це надходить протягом 10 хвилин. Якщо ж заява не відповідає хоча б одній з умов — реєстрація відбудеться за участі державного реєстратора онлайн протягом 1 робочого дня.
Крім того, в заяві про державну реєстрацію можуть бути проставлені відповідні відмітки про обрання системи оподаткування (як загальної, так і спрощеної). Відомості про обрану систему оподаткування будуть автоматично відправлені до податкового органу за місцезнаходженням такої юридичної особи.
Після подання заяви її статус можна перевірити в кабінеті громадянина в розділі «Послуги» — «Замовлені послуги». Повідомлення про реєстрацію ТОВ чи відмову з’явиться в розділі «Зверніть увагу» та буде продубльовано електронною поштою.
Коли ТОВ буде зареєстровано, запис про це з’явиться в ЄДР. Виписку про це можна отримати у кабінеті громадянина в розділі «Отримані документи». Інформація про взяття на облік платника податків з’явиться в Електронному кабінеті платника податків.