За кошти освітньої субвенції можна оплачувати простій тільки тих педагогів, які перебувають на території України
Постановою КМУ від 13.08.2024 № 915 внесено зміни до:
- Порядку та умов надання освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, затверджених постановою КМУ від 14.01.2015 № 6 (далі — Порядок та умови № 6);
- Формули розподілу освітньої субвенції між місцевими бюджетами, затвердженої постановою КМУ від 27.12.2017 № 1088 (далі — Формула).
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Головна мета змін полягає в тому, що тепер за рахунок субвенції не буде фінансуватися оплата простою педагогічних працівників, які перебувають не на території України.
Зміни до Порядку та умов № 6 Згідно з п.п. 1 п. 7 Порядку та умов № 6 для отримання субвенції на оплату праці педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти (ЗЗСО) тергромади, яким (в яких) оголошено простій, розпорядники субвенції за бюджетами адміністративно-територіальних одиниць щомісяця до 10 числа подають до відповідного розпорядника субвенції відомості про фактичну кількість таких педагогічних працівників.
Змінами додано новий абз. 2 до п. 7 Порядку та умов № 6, який встановлює, що фактична кількість педагогічних працівників ЗЗСО тергромади, яким (в яких) оголошено простій, включає лише педагогів, які перебувають на території України. А відповідно до оновленого абз. 5 п. 16 Порядку та умов № 6 облдержадміністрації здійснюють розподіл обсягу субвенції, що спрямовується на оплату праці педагогічних працівників ІРЦ тергромади, в яких оголошено простій, між бюджетами тергромад на підставі даних про фактичну кількість таких педагогів, які перебувають на території України.
Зміни до Формули Пункт 6 Формули доповнено новим абзацом такого змісту: освітня субвенція в частині оплати простою передбачається для педагогів закладів освіти та ІРЦ, які перебувають на території України.
Отже, формально з 01.09.2024 з коштів освітньої субвенції фінансування оплати простою педагогічних працівників, які не перебувають на території України, припиняється. Щодо цього питання зазначимо таке.
По-перше, незрозуміло, як контролювати, де саме перебуває працівник та на яку дату це слід робити. Адже формально працівник може перебувати закордоном тільки місяць, а потім повернутися і так «мандрувати» постійно. Тим паче що доказів того, що він перебуває саме закордоном (чи навпаки — на території України) немає, і не передбачено, що працівник повинен надавати такі докази. А законодавством про працю не передбачено обов'язку працівника повідомляти роботодавця про своє місцезнаходження в період простою. Звісно, в наказі про введення простою роботодавець може прописати вимогу про періодичне з’явлення на роботі через певний проміжок часу (аби впевнитися, що працівник дійсно перебуває в Україні). Але це недоцільно в разі, коли працівник перебуває на території України, але зовсім далеко від місця розташування установи.
По-друге, окуповані території, звісно, є територією України. Тому, якщо педагогічні працівники, яким запроваджено простій, перебувають на окупованих територіях, то оплата здійснюється за рахунок освітньої субвенції.
По-третє, відмова держави на фінансування простою педагогів, які перебувають за кордоном, за рахунок освітньої субвенції не означає, що фінансування потрібно припинити. Зокрема, фінансування закладів освіти, зазначених у ст. 1032 Бюджетного кодексу України, можливе одночасно як із державного, так і з місцевого бюджету (п. 2 постанови, якою затверджено Порядок та умови № 6). Тому зазначені видатки з 01.09.2024 слід здійснювати з місцевих бюджетів.
Постанова № 915 набрала чинності 15.08.2024, але застосовується з 01.09.2024.