Новости

Справляння плати за землю: роз’яснює ДПС України

10.06.2024
Тема:

Податківці 04.06.2024 на офіційному сайті ДПС України (https://tax.gov.ua/ «Прес-центр» «Новини») розмістили Роз’яснення щодо справляння плати за землю відповідно до положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо вдосконалення онлайн-комунікації з платниками податків та уточнення окремих положень законодавства» від 23.02.2024 № 3603 (далі — Роз’яснення та Закон № 3603 відповідно). У Роз’ясненні контролери нагадали, що зміни до порядку справляння плати за землю, внесені Законом № 3603, набули чинності з 16.03.2024, та пояснили, як застосовуватимуться внесені зміни:

1. Щодо справляння плати за землю на території, на якій запроваджена обов’язкова евакуація населення. Податківці зауважили, що згідно зі змінами, внесеними Законом № 3603 до п. 12.3 ПКУ, на підставі рішення органів, зазначених у ч. 3 ст. 33 Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012 № 5403-VI (далі — КЦЗУ) (крім керівників суб’єктів господарювання), про обов’язкову евакуацію населення орган місцевого самоврядування або військова адміністрація чи військово-цивільна адміністрація (на територіях, де тимчасово не здійснюють свої повноваження відповідні сільські, селищні, міські ради) обов’язково ухвалює рішення про встановлення податкових пільг зі сплати плати за землю (земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності) та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, для фізичних та юридичних осіб.

Відповідно до ч. 3 ст. 33 КЦЗУ рішення про проведення евакуації ухвалюють, зокрема:

  • на державному рівні — Кабінет Міністрів України;
  • на регіональному рівні — Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації;
  • на місцевому рівні — районні, районні у містах Києві чи Севастополі державні адміністрації, відповідні органи місцевого самоврядування.

2. Щодо справляння плати за землю за земельні ділянки, на яких розташовані об’єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, знищені внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України (далі — знищені об’єкти нерухомості). Податківці зазначили, що Законом № 3603 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ доповнено новим п. 69.141, згідно з яким не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки, на яких розташовані знищені об’єкти нерухомості, дані про знищення яких та дані про земельні ділянки, на яких були розташовані зазначені знищені об’єкти нерухомості, внесені до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України (далі — Реєстр майна), в межах площ (земельних ділянок), визначених цим підпунктом.

Площі земельних ділянок, на які поширюється дія цього підпункту, обмежуються, зокрема, для юридичних осіб — власників знищених об’єктів нежитлової та житлової нерухомості:

  • 100 % площі земельної ділянки — у разі якщо загальна площа знищеного об’єкта нерухомості дорівнює або перевищує одну третину загальної площі земельної ділянки, на якій був розташований такий зруйнований об’єкт нерухомого майна;
  • 50 % площі земельної ділянки — у разі якщо загальна площа знищеного об’єкта нерухомості не перевищує одну третину загальної площі земельної ділянки, на якій був розташований такий зруйнований об’єкт нерухомого майна.

Плата за землю за земельні ділянки, на яких розташовані знищені об’єкти нерухомості, не нараховується і не сплачується за період, починаючи з першого числа місяця, на який припадає дата знищення нерухомого майна, згідно з Реєстром майна, до останнього числа місяця, в якому зареєстровано речове право на новозбудований на такій земельній ділянці об’єкт житлової та/або нежитлової нерухомості в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяження, або до останнього числа місяця, в якому припинено або скасовано воєнний стан в Україні, але не пізніше ніж до 01.01.2026.

Платники плати за землю, які до дати набрання чинності Законом № 3603 відповідно до п. 286.2 ПКУ задекларували податкові зобов’язання з плати за землю за земельні ділянки, визначені цим підпунктом, мають право відкоригувати нараховані податкові зобов’язання з плати за землю за період, починаючи з першого числа місяця, на який припадає дата знищення нерухомого майна, згідно з Реєстром майна, шляхом подання в порядку, визначеному ПКУ, уточнюючих податкових декларацій.

Відповідно до п.п. 5 п. 2 Порядку ведення Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, затвердженого постановою КМУ «Деякі питання забезпечення функціонування Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України» від 13.06.2023 № 624 (далі — Порядок № 624), внесення і коригування інформації (документів) про пошкоджене та знищене майно, про осіб, майно яких пошкоджено або знищено, шкоду та збитки, завдані внаслідок пошкодження такого майна, а також іншої інформації, визначеної Порядком № 624, забезпечує публічний реєстратор.

Перелік публічних реєстраторів Реєстру майна визначено п. 15 Порядку № 624, до яких, зокрема, належать місцеві держадміністрації, військові адміністрації, військово-цивільні адміністрації; виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у місті (у разі їх створення) рад.

Водночас із питанням щодо переліку документів та дій, які необхідно вчинити, щоб скористатися особливим порядком справляння плати за землю, податківці запропонували платникам звернутися до відповідного публічного реєстратора за місцезнаходженням земельної ділянки.

Радимо також ознайомитися з матеріалом «Чергові податкові нововведення: чого очікувати від Закону № 3603?» // «ПБ», № 10–11/2024, с. 6.

Календарь

На этой неделе
событий нет

Вверх
Закрыть
Заказать обратный звонок
Будет выполнено оформление подписки на выбранное издание
Телефон
Оформить
Вернуться
Закрыть
Извините, на выбранный вами период подписка не осуществляется. Для того чтобы задать свой вопрос звоните на наши контактные телефоны или воспользуйтесь формой обратной связи