Дії покупця в разі повернення передоплати після спливу 1095 днів
Податківці у категорії 101.15 ЗІР пояснили, яким чином покупець повинен відкоригувати ПК, сформований на підставі ПН, складеної постачальником на дату отримання попередньої оплати, у разі якщо повернення такої попередньої оплати відбувається після спливу 1095 к. дн. з дати її здійснення.
Зокрема, контролери нагадали, що відповідно до п. 192.1 ПКУ, у разі якщо після постачання товарів / послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів / послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів / послуг, суми ПЗ постачальника та ПК отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі РК, складеного в порядку, встановленому для ПН, та зареєстрованого в ЄРПН. Водночас РК не може бути зареєстрований в ЄРПН пізніше 1095 к. дн. з дати складання ПН, до якої складений такий РК.
Разом з тим згідно з п.п. 192.1.1 ПКУ, якщо внаслідок такого перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку — постачальника, то:
а) постачальник відповідно зменшує суму ПЗ за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок;
б) отримувач відповідно зменшує суму ПК за результатами такого податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований як платник податку на дату проведення коригування, а також збільшив ПК у зв’язку з отриманням таких товарів / послуг.
Постачальник має право зменшити суму ПЗ лише після реєстрації РК в ЄРПН.
Проте податківці зауважили, що відсутність зареєстрованого в ЄРПН РК на суму попередньої оплати, яка повертається покупцю, не скасовує обов’язку покупця щодо коригування ПК, який був сформований на підставі ПН, складеної на суму такої попередньої оплати.
А отже, на думку контролерів, покупець має обрати один зі способів коригування ПК, залежно від дати складання ПН за фактом передоплати, а саме:
- якщо ПН складена постачальником до 01.07.2015, то зменшення ПК здійснюється на підставі бухгалтерської довідки;
- якщо ПН складена постачальником починаючи з 01.07.2015, то покупець має визначити ПЗ на суму ПДВ, яка була включена до ПК на підставі такої ПН, з використанням механізму, визначеного п. 198.5 ПКУ, та скласти і зареєструвати в ЄРПН відповідну ПН.