Новости

Чи зобов’язаний ФОП вести військовий облік?

11.03.2024
Тема:

У статті розглянуто питання, чи повинні фізичні особи – підприємці (ФОП) вести військовий облік та подавати списки до ТЦК про своїх найманих працівників.

 

На законодавчому рівні, обов’язок ведення військового обліку передбачено:

  • Законом України «Про військовий обов’язок і військову службу» №2232-XII від 25.03.1992р. (далі — Закон №2232);
  • Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30.12.2022р. (далі – Порядок №1487).

Відповідно до ч.5 ст.34 Закону №2232, персональний облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів передбачає облік відомостей щодо таких осіб за місцем їх роботи або навчання та покладається на керівників центральних та місцевих органів виконавчої влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій і закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності.

Також, відповідно до п.1 Порядку №1487, цей Порядок визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров’я незалежно від підпорядкування і форми.

Тобто, як бачимо, ані Порядок №1487, ані Закон №2232 прямо не містять у переліку осіб, зобов’язаних вести військовий облік, фізичних осіб-підприємців (далі – ФОП).

При цьому, ФОП не є підприємством/установою/організацією (тобто, юридичною особою), а є фізичною особою зі спеціальним статусом, який надає їй право займатися підприємницькою діяльністю.

Тому, звідси випливає логічний висновок, що нормами чинного законодавства не передбачено обов’язку ФОП вести військовий облік найманих працівників.

Водночас, Міністерство оборони України у листі №321/7065 від 13.11.2017р. та Генеральний штаб Збройних Сил України у листі №321/5989 від 27.09.2017р. (зауваження: вищенаведена норма ч.5 ст.34 Закону №2232 була аналогічною і в 2017р.) на поставлене питання:

«Чи дійсно фізичні особи – підприємці військовий облік не ведуть

відповіли досить ухильно:

«Ведення військового обліку призовників і військовозобов’язаних за місцем роботи визначено на усіх підприємствах, незалежно від їх підпорядкування та форми власності».

Але вже в наступному питанні листів №321/7065 від 13.11.2017р. та №321/5989 від 27.09.2017р. Міністерство оборони України та Генеральний штаб Збройних Сил України конкретизували свою позицію, а саме:

«Відповідальність за організацію ведення військового обліку у роботодавця покладається саме на керівника?

Згідно з пунктом 5 статті 34 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу”, ведення персонального обліку призовників і військовозобов’язаних за місцем їх роботи або навчання покладається на керівників підприємств, установ, організацій і навчальних закладів незалежно від підпорядкування і форм власності – у тому числі на громадян-підприємців та інших самозайнятих осіб».

Тобто, враховуючи вказану позицію Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України, існує досить значний ризик того, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (колишня назва – військомати) можуть вимагати від ФОП ведення військового обліку.

А за неведення військового обліку ФОП, відповідно, притягати до адміністративної відповідальності та застосовувати штрафи (ст.235 та ст.210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення №8073-X від 07.12.1984р.).

Тому ФОП, який приймає рішення не вести військовий облік, варто бути готовим відстоювати свою правоту, у тому числі й у судовому порядку.

Додатково зауважимо:

Детальний аналіз реєстру судових рішень не виявив значної кількості справ, предметом яких є оскарження накладених на ФОП штрафів за неведення військового обліку.

Водночас, у реєстрі судових рішень все ж наявні кілька рішень судів першої інстанції, а саме:

  • рішення Бобринецького районного суду Кіровоградської області від 20.07.2023р. у справі №383/1142/23,
  • рішення Шацького районного суду Волинської області від 27.02.2019р. у справі №170/20/19,

де рішення було прийнято судом на користь ФОП (а саме, скасовано штрафи за відсутність військового обліку).

Вказані справи в апеляційній та касаційній інстанціях не розглядались.

Тому, як бачимо, масова практика штрафування ФОПів за неведення військового обліку була відсутня.

Однак, враховуючи поточну ситуацію в нашій країні та необхідність поповнення лав захисників, не виключаємо, що підхід територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки може змінитись на більш жорсткий, а отже, можуть і частішати випадки накладення штрафів на ФОП за відсутність військового обліку.

Календарь

На этой неделе
событий нет

Вверх
Закрыть
Заказать обратный звонок
Будет выполнено оформление подписки на выбранное издание
Телефон
Оформить
Вернуться
Закрыть
Извините, на выбранный вами период подписка не осуществляется. Для того чтобы задать свой вопрос звоните на наши контактные телефоны или воспользуйтесь формой обратной связи