Новости

Нововведення Закону № 3494 застосовуємо з 24 грудня 2023 року

30.12.2023

Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впорядкування надання та використання відпусток, а також інших питань» від 22.11.2023 № 3494-IX (далі — Закон № 3494опубліковано 23.12.2023 у газеті «Голос України», № 257/2023.

Частиною 1 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону № 3494 передбачено, що цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування. Тож чинними зміни стали з 24.12.2023.

Детальний огляд змін ми вже опублікували у минулому випуску газети «Зарплата та кадрова справа», № 23/2023, с. 4, 9, 13, 17 та 20. Сьогодні стисло нагадаємо про нововведення, що почнуть діяти з 24.12.2023 у зв’язку з набранням чинності Законом № 3494.

Збільшення тривалості відпустки без збереження зарплати з 15 до 30 к. дн. З 24.12.2023 тривалість відпустки без збереження зарплати за сімейними обставинами та з інших причин, що передбачена ч. 1 ст. 26 Закону про відпустки, становить вже не 15 к. дн., а 30 к. дн. на календарний рік.

Чи може працівник, який вже скористався дозволеними 15 к. дн. відпустки до дати набрання чинності Законом № 3494, взяти ще 15 к. дн. такої відпустки після дати набуття чинності змінами? Вважаємо, що так. Про це ми писали у газеті «Зарплата та кадрова справа», № 23/2023, с. 4.

Але з 24 по 31 грудня 2023 року лише 8 к. дн. — чи означає це, що фактично за 2023 рік працівник може взяти лише 23 к. дн. (15 к. дн. використано до набуття чинності змінами +  8 к. дн. період з 24 по 31 грудня 2023)? На нашу думку, ні — працівник може вибрати за 2023 рік 30 к. дн. відпустки без збереження зарплати за сімейними обставинами та з інших причин. Свого часу спеціаліст Мінсоцполітики роз’яснював1, що неоплачувана відпустка за відповідний рік може починатися в поточному році і «перетікати» на наступний рік (не перериваючись). При цьому, оскільки відпустка надається за рік, то дні відпустки за поточний рік, які припадають на наступний рік, зараховуються в ліміт днів відпустки без збереження зарплати поточного року (року, на який припадає її початок).

Див. газету «Зарплата та кадрова справа», № 22/2016, с. 21.

З 24.12.2023 до стажу для щорічної основної відпустки не включається відпустка без збереження зарплати Починаючи з дати набрання чинності Законом № 3494 усі відпустки без збереження зарплати, надані відповідно до ст. 26 Закону про відпустки (за сімейними обставинами, у зв’язку з карантином, дією воєнного стану тощо), не зараховуються до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку (нова ч. 4 ст. 26 Закону про відпустки).

Аналогічна норма про невключення до стажу на щорічну основну відпустку прописана й у спеціальній і теж оновленій нормі ч. 3 ст. 12 Закону № 2136.

А от перебування у відпустках без збереження зарплати до 24.12.2023 зараховується до стажу для щорічної основної відпустки, звісно окрім відпустки на 90 к. дн. для ВПО та «біженців за кордон».

Також до стажу для щорічної основної відпустки включається відпустка без збереження зарплати, надана на підставі ст. 25 Закону про відпустки.

Тому кількість днів щорічної основної відпустки за робочий рік, на який припали дата набуття чинності нововведеннями та період відпустки, наданої відповідно до ст. 26 Закону про відпустки, потрібно рахувати за формулою2, викидаючи зі стажу частину днів такої відпустки з дати набуття чинності змінами.

Формулу для розрахунку кількості днів щорічної основної відпустки можна знайти в газеті «Зарплата та кадрова справа», № 4/2023, с. 16.

Призвані на військову службу працівники можуть отримати компенсацію зароблених днів відпусток у місяці призову Ще цікава та нова норма прописана у ч. 2 ст. 83 КЗпП, ч. 2 ст. 24 Закону про відпустки — призвані на військову службу працівники можуть попросити виплатити їм грошову компенсацію за всі не використані ними дні щорічної відпустки та відпустки «на дітей». Відповідна заява має бути подана не пізніше останнього дня місяця, в якому працівник був увільнений від роботи у зв’язку з призовом на військову службу. До речі, у нормі не йдеться про останній РОБОЧИЙ день місяця. І з огляду на це можуть виникати спірні ситуації.

Наприклад, працівника мобілізовано 28.12.2023 (дата увільнення зазначена у наказі). Заяву на отримання відпускної компенсації він має подати до 31.12.2023 (включно). І якщо працівник не встигне подати заяву у визначений строк — він втратить можливість отримати відпускну компенсацію на підставі ч. 2 ст. 83 КЗпПч. 2 ст. 24 Закону про відпустки.

Багато запитань надійшло на «Гарячу лінію» газети «Зарплата та кадрова справа» щодо того, що 2023 рік вже закрито і зарплату за грудень нараховано та виплачено (така ситуація зазвичай характерна для бюджетної сфери). Як у цьому разі виплачувати таку компенсацію? На нашу думку, головне, щоб заява від працівника надійшла до кінця грудня 2023 року, а нарахувати та виплатити компенсацію роботодавець може і в січні 2024 року (у найближчий строк для виплати зарплати, наприклад, в аванс). Як мінімум це точно виправдано для заяв, які працівники надіслали в неробочі дні свого роботодавця (наприклад, 30 чи 31 грудня 2023 року).

Зразок заяви та наказу роботодавця див. у газеті «Зарплата та кадрова справа», № 23/2023, с. 17.

Педагогічні працівники — скасовано середній заробіток Ще нововведення — з 24.12.2023 вилучається згадка про те, що за педагогічними чи науково-педагогічними та іншими працівниками зберігається середній заробіток за час проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, або військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період. Тобто з 24 грудня усім працівникам, призваним на військову службу, жоден роботодавець вже не зберігає середню зарплату відповідно до законодавчих норм. Небюджетна сфера звісно може матеріально підтримувати своїх працівників, які служать. Але це вже не є обов’язком роботодавця згідно з чинними нормами законодавства.

Чимало запитань надійшло на «Гарячу лінію» газети «Зарплата та кадрова справа» й щодо того, що станом на 24.12.2023 2023 рік вже закрито і середній заробіток нараховано та виплачено до кінця грудня (зазвичай середню збережено включно по 29 грудня 2023 року). Що тепер робити з переплаченою середньою зарплатою за період з 24 по 31 грудня 2023 року? Чи можна утримати зайво виплачені кошти? У подібних ситуаціях зазвичай згадують норми ст. 127 КЗпП та ст. 1215 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 № 435-IV (далі — ЦКУ).

Зокрема, відповідно до ст. 1215 ЦКУ не підлягає поверненню безпідставно набута зарплата, якщо її виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача. І в цій ситуації наче все так і є.

Щодо ст. 127 КЗпП, то ми вважаємо за можливе утримати переплату «для повернення авансу, виданого в рахунок заробітної плати». Якщо спочатку фактично середня зарплата виплачувалася за дні, які настали після зміни законодавчої норми, після набуття чинності оновленими нормами у роботодавця є право застосувати нові норми і зняти (відсторнувати) нарахування за 24-31 грудня. Фактично у працівника виникне аванс, який і потрібно утримати (головне, протягом місяця видати наказ). Втім, задля уникнення спорів краще заручитися на це згодою (або навіть заявою) від працівника.

До речі, ми вважаємо, що роботодавець має видати наказ (розпорядження) про припинення збереження середнього заробітку за таким працівником на період військової служби з дати набрання чинності Законом № 3494 — з 24.12.2023. Зразок такого наказу див. на рис. 1 у газеті «Зарплата та кадрова справа», № 23/2023, с. 20.

Також щодо таких працівників (особливо після сторнування зайвих нарахувань) проконтролюйте дотримання норми про сплату ЄСВ з МЗП у грудні 2023 року. За потреби визначте додаткову базу ЄСВ та нарахуйте і сплатіть не пізніше 22.01.2024 ЄСВ з такої додаткової бази.

Перенесення вихідних днів за рішенням роботодавця З 24.12.2023 у ст. 67 КЗпП з’явилася нова норма ч. 4 ст. 67 КЗпП, яка передбачає можливість перенесення вихідних та робочих днів, крім випадків, встановлених КЗпП, відповідно до положень трудового та/або колективного договору.

Але, як ми вже вказували у газеті «Зарплата та кадрова справа», № 23/2023 (с. 4), така можливість під час воєнного стану заблокована нормою ч. 6 ст. 6 Закону № 2136.

Календарь

На этой неделе
событий нет

Вверх
Закрыть
Заказать обратный звонок
Будет выполнено оформление подписки на выбранное издание
Телефон
Оформить
Вернуться
Закрыть
Извините, на выбранный вами период подписка не осуществляется. Для того чтобы задать свой вопрос звоните на наши контактные телефоны или воспользуйтесь формой обратной связи