Новости

Чи має орендодавець — ФОП-єдинник дотримуватися мінімального розміру орендної плати: роз’яснює ДПС

06.11.2023
Тема:

Фахівці ГУ ДПС у Харківській області на офіційному сайті (kh.tax.gov.ua «Прес-центр» «Новини») пояснили, що договірні відносини, які виникають між орендарем та орендодавцем, регулюються ГКУ. Так, відповідно до ч. 1 ст. 283 ГКУ за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у володіння та користування майно для здійснення господарської діяльності.

Причому орендна плата з урахуванням її індексації за вимогами ч. 1 ст. 284 ГКУ  є однією з істотних умов договору оренди. Своєю чергою, орендна плата — це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством (ч. 1 ст. 286 ГКУ).

Відповідно до вимог п.п. 164.2.5 ПКУ дохід фізособи від надання майна в лізинг, оренду або суборенду (строкове володіння та/або користування), визначений у порядку, встановленому п. 170.1 ПКУ, включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу такої фізособи. Відповідно до абз. 2 п.п. 170.1.2 ПКУ об’єкт оподаткування ПДФО має визначатися з огляду на розмір орендної плати, зазначеної в договорі оренди, але в розмірі, не меншому ніж мінімальна сума орендного платежу за повний чи неповний місяць оренди. Мінімальна сума орендного платежу визначається за методикою, що затверджується КМУ, з огляду на мінімальну вартість місячної оренди одного квадратного метра загальної площі нерухомості з урахуванням місця її розташування, інших функціональних та якісних показників, що встановлюються органом місцевого самоврядування села, селища, міста, на території яких вона розташована, та оприлюднюється у спосіб, найбільш доступний для жителів такої територіальної громади. Якщо мінімальну вартість не встановлено чи не оприлюднено до початку звітного (податкового) року, об’єкт оподаткування визначається з огляду на розмір орендної плати, зазначений в договорі оренди.

Водночас податківці зауважили, що до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається дохід ФОП, з якого сплачується ЄП згідно зі спрощеною системою оподаткування відповідно до ПКУ (п.п. 165.1.36 ПКУ).

З огляду на п.п. 1 п. 292.1 ПКУ, згідно з яким доходом ФОП є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ПКУ, доходи платника ЄП від надання в оренду нерухомого майна визначаються з огляду на розмір орендної плати, визначеної за погодженням сторін у договорі оренди. Водночас, на думку податківців, під час визначення доходу ЄП слід враховувати розмір мінімальної суми орендного платежу, встановлений згідно з Методикою визначення мінімальної суми орендного платежу за нерухоме майно фізичних осіб, затвердженою постановою КМУ від 29.12.2010 № 1253.

Календарь

На этой неделе
событий нет

Вверх
Закрыть
Заказать обратный звонок
Будет выполнено оформление подписки на выбранное издание
Телефон
Оформить
Вернуться
Закрыть
Извините, на выбранный вами период подписка не осуществляется. Для того чтобы задать свой вопрос звоните на наши контактные телефоны или воспользуйтесь формой обратной связи