Новости

Головне про платіжний баланс у вересні 2023 року й з початку року.

02.11.2023
Тема:

НБУ опублікував оновлену статистику платіжного балансу.
 
Порівняно з попередніми місяцями III кварталу тенденції на боці зовнішньо-торговельного балансу особливо не змінились. Дефіцит торгівлі товарами й послугами у вересні склав 3,57 млрд. дол. (проти 3,59 млрд. дол. у липні й серпні). За підсумками 9 місяців негативне торговельне сальдо розширилось до 28 млрд. дол. (проти 16 млрд. дол. за аналогічний період минулого року). Проте це значно ліпше за первинні оцінки НБУ на початку року, які виходили з дефіциту «мінус» 40 млрд. дол. за 9 місяців 2023 року.

Експорт основних зовнішньо-торговельних позицій залишається пригніченим. Експорт продукції АПК через ускладнену логістику та ембарго з боку сусідніх країн ЄС у вересні становив 1,48 млрд. дол. («мінус» 43% до вересня 2023 року).

Експорт IT послуг, що є другим після АПК постачальником валютної виручки в країну, у вересні скоротився до мінімуму з березня 2022 року (521 млн. до.), що відповідає «мінус» 9,9% в обсягах у річному вимірі.

З позитивних тенденцій можна виділити невелике зростання експорту чорних металів та виробів з них до 0,35 млрд. дол. у вересні (проти 0,29 млрд. дол. у липні та 0,3 млрд. дол. у серпні), проте це менше ніж за аналогічні місяці минулого року.

Дефіцит рахунку поточних операцій скоротився до 0,76 млрд. дол. у вересні (проти 2,11 млрд. дол. у серпні), що пояснюється насамперед надходженням грантової допомоги від США.

З урахуванням профіциту по фінансовому рахунку (1,03 млрд. дол.) сальдо платіжного балансу у вересні було зведено з +0,27 млрд. дол. Утім нагадаю, що у вересні були значні виплати перед МВФ (0,88 млрд. дол.), сальдо операцій з яким разом із міжнародними резервами є балансуючою статтею. З урахуванням цього факту міжнародні резерви минулого місяця зменшились на 0,68 млрд. дол.

У цілому можна констатувати, що стан платіжного балансу в 3-му кварталі поточного року погіршився порівняно з першою половиною року. Позитивне сальдо платіжного балансу скоротилось у 2,3 рази (3,89 млрд. грн. – I кв, 3,9 млрд. дол. – II кв, 1,69 млрд. дол. – III кв.).  Основні причини: розширення зовнішньо-торговельного дефіциту та трохи менші обсяги надання грантової та гуманітарної допомоги. У IV кварталі слід очікувати на певне поглиблення цих низхідних тенденцій. Це тиснутиме на валютний міжбанк. Утім з урахуванням обсягу міжнародних резервів і збереження основних валютних обмежень поточна ситуація на валютному ринку залишатиметься цілком контрольованою. Тенденції наступного року визначатимуться насамперед повнотою й ритмічністю залучення зовнішнього фінансування від партнерів.

Календарь

На этой неделе
событий нет

Вверх
Закрыть
Заказать обратный звонок
Будет выполнено оформление подписки на выбранное издание
Телефон
Оформить
Вернуться
Закрыть
Извините, на выбранный вами период подписка не осуществляется. Для того чтобы задать свой вопрос звоните на наши контактные телефоны или воспользуйтесь формой обратной связи