Новости

Відображення у розрахункових документах РРО/ПРРО інформації щодо оплати товару частинами: роз’яснює ДПС

30.10.2023
Тема:

Податківці на офіційному сайті ДПС України (tax.gov.ua «Прес-центр» «Новини») надали рекомендації щодо відображення у розрахункових документах РРО/ПРРО інформації щодо оплати товарів частинами.

Зокрема, контролери зазначили, що в разі продажу товарів на умовах внесення оплати частинами приймання кожної частини оплати слід здійснювати, дотримуючись вимог Закону про РРО, та супроводжувати видачею розрахункових документів встановленої форми і змісту.

Податківці навели такий приклад. У разі продажу товару з отриманням попередньої оплати — авансу, зокрема відповідно до договору в письмовій формі, у першому чеку:

  • замість назви має бути зазначено, що це «аванс за ххх», де «ххх» — це назва або артикул товару;
  • слід вказати саме ту суму, яку отримали від покупця.

Також може бути зазначений будь-який інший ідентифікатор, який забезпечить ідентифікацію товару, що його продають, і за який отримано аванс. Кількість чеків на приймання авансів не обмежена, правила їх формування єдині. Окрім того, в коментарях до такого чека податківці рекомендували зазначати «Залишок до сплати» (не обов’язковий реквізит, який допоможе ідентифікувати господарську операцію).

Другий чек (останній чек), у межах якого відбуватиметься остаточний розрахунок і вручення товару покупцю (зокрема, який не передбачає остаточної оплати у зв’язку із повним погашенням вартості товарів авансами), має містити:

  • повну номенклатуру, де зазначено назву товару (послуги), що його реалізують, його повну ціну, кількість;
  • відображений раніше отриманий аванс (аванси), на який буде зменшуватися вартість такого товару;
  • безпосередньо суму до сплати після врахування суми авансу (авансів), які були попередньо внесені покупцем.

У разі повернення товару, що був придбаний на умовах оплати частинами, анулюванню підлягає весь ланцюг створених чеків у межах такого продажу.

Аналогічно, але у зворотній послідовності, мають створюватися чеки, в межах яких спочатку відбувається отримання товару (без оплати або з частковою оплатою), а потім відбувається погашення заборгованості за такими операціями.

У такому разі навпаки саме перший чек має містити номенклатуру, кількість та загальну вартість товару, а всі наступні — інформацію про суть операції, яку здійснюють, — «часткова оплата», «повна оплата» тощо (свідчить про необмежену кількість варіантів зазначення суті операції), та посилання на товар, у межах продажу якого формуються такі чеки, або артикул (код), та/або реквізити першого чека, де у спосіб, дозволений законодавством, зазначено назву товару, що його реалізують.

Також податківці зазначили, що лише наведені вище правила формування фіскальних касових чеків, окрім повної відповідності вимогам законодавства, забезпечать поєднання виданих розрахункових документів у ланцюг, який надасть можливість продавцю здійснювати відстеження отриманої оплати за товари, що реалізуються, а покупцю — мати підтвердження щодо внесення такої оплати.

Окремо контролери нагадали платникам ПДВ, що в чеках на отримання авансу має бути відображено інформацію щодо нарахування зобов’язань зі сплати ПДВ саме на суму фактично отриманого авансу. В чеку з номенклатурою, який є останнім у такому ланцюзі, згідно з наведеним вище прикладом слід відображати лише ті зобов’язання зі сплати ПДВ, які виникають відповідно до залишку до сплати, в межах такого чека. В разі відпуску товару (послуги) без оплати або з частковою оплатою в чеку мають бути відображені зобов’язання зі сплати ПДВ на повну вартість товару (послуги) за чеком.

Зобов’язання зі сплати акцизного податку мають бути визначені в чеках, які будуть супроводжувати безпосередню реалізацію підакцизного товару та/або продукції (в розумінні п.п. 14.1.212 ПКУ).

Також контролери наголосили, що обставини приймання авансів та надання знижок є результатом виключно договірних відносин між покупцем та продавцем, а тому не можуть бути формалізованими, але не мають суперечити нормам прямої дії ЦКУ.

Водночас програмувати РРО/ПРРО з метою відповідної візуалізації фіскальних касових чеків та правильного відображення інформації про здійснені суб’єктами господарювання розрахункові операції слід відповідно до Системи зберігання і збору даних РРО Протокол передачі інформації та/або АРІ фіскального сервера.

Податківці також зауважили, що наведені вище можливості поділу оплати на частини не потребують внесення змін до існуючих нормативно-правових актів та стають доступні завдяки відповідному програмуванню РРО та/або ПРРО.

Календарь

На этой неделе
событий нет

Вверх
Закрыть
Заказать обратный звонок
Будет выполнено оформление подписки на выбранное издание
Телефон
Оформить
Вернуться
Закрыть
Извините, на выбранный вами период подписка не осуществляется. Для того чтобы задать свой вопрос звоните на наши контактные телефоны или воспользуйтесь формой обратной связи