Новости

Несвоєчасно подали повідомлення про КІК: яка відповідальність?

23.10.2023
Тема:

Нові правила оподаткування прибутків іноземних компаній стрімко ввірвалися в життя української бізнес спільноти. Поряд з новими правилами оподаткування з’явилися і нові норми щодо відповідальності.

У даному матеріалі, ми вирішили розглянути одну із таких норм відповідальності – за неподання повідомлення про КІК.

 

Відповідно до пп.39-2.5.5 п.39-2.5 ст.39-2 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010р. (далі – ПКУ), фізична особа – резидент України зобов’язана повідомляти контролюючий орган, зокрема, про:

  • кожне безпосереднє або опосередковане набуття частки в іноземній юридичній особі або початок здійснення фактичного контролю над іноземною юридичною особою, що призводить до визнання такої юридичної особи контролюючою особою відповідно до вимог ст.39-2 ПКУ;
  • кожне відчуження частки в іноземній юридичній особі або припинення здійснення фактичного контролю над іноземною юридичною особою, що призводить до втрати визнання такої юридичної особи контролюючою особою відповідно до вимог ст.39-2 ПКУ.

Повідомлення надсилається до контролюючого органу протягом 60 днів з дня такого набуття (початку здійснення фактичного контролю) або відчуження (припинення фактичного контролю).

При цьому, як роз’яснює ДПС, якщо набуття частки в контрольованій іноземній компанії відбулося до 31.12.2021р. то підстав для подання Повідомлення не виникає, оскільки Повідомлення подається до контролюючого органу, зокрема, фізичними особами – резидентами України по факту такого набуття, що відбулось починаючи з 01.01.2022р. (Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс «ЗІР», категорія 103.10).

Відповідно до п.120.7 ст.120 ПКУ, неповідомлення контролюючою особою контролюючого органу про набуття частки в іноземній юридичній особі у строки, передбачені пп.39-2.5.5 п.39-2.5 ст.39-2 ПКУ, тягне за собою накладення штрафу в розмірі 300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний такий факт.

Отже, як бачимо, на сьогодні ПКУ встановлює відповідальність лише за неповідомлення про КІК, тобто відповідальність настане, якщо на момент перевірки ДПС виявить відсутність повідомлення.

В той же час, за несвоєчасне подання відповідальність не передбачено. Це підтверджує ДПС у роз’ясненні в Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі «ЗІР», категорія 103.28.

Отже, у разі подання Повідомлення до моменту перевірки ДПС, навіть із порушенням законодавчо встановленого строку, штрафні санкції та/або пеня застосовуватись не будуть.

Однак, на розгляді Верховної ради України знаходиться законопроект, яким передбачається внесення змін в ПКУ в частині визначення відповідальності за прострочення подання повідомлення про КІК. То ж рекомендуємо усім контролюючим особам не зволікати з поданням повідомлень, допоки норми ПКУ не містять відповідальності за несвоєчасне подання.

Календарь

На этой неделе
событий нет

Вверх
Закрыть
Заказать обратный звонок
Будет выполнено оформление подписки на выбранное издание
Телефон
Оформить
Вернуться
Закрыть
Извините, на выбранный вами период подписка не осуществляется. Для того чтобы задать свой вопрос звоните на наши контактные телефоны или воспользуйтесь формой обратной связи