ДПС роз’яснила, чи може ФОП отримувати кошти від підприємницької діяльності на рахунок в іноземному банку
У свіжому роз’ясненні в категорії 129.04 ЗІР податківці пояснили, чи можуть ФОП (які перебувають на спрощеній або загальній системі оподаткування) отримувати кошти від своєї підприємницької діяльності на рахунки, відкриті в іноземних банках. Так, зокрема, податківці зауважили, що згідно з ч. 3 ст. 4 Закону України «Про валюту і валютні операції» від 21.06.2018 № 2473-VIII (далі — Закон № 2473) резиденти з урахуванням обмежень, визначених Законом № 2473 та іншими законами України, мають право відкривати рахунки в іноземних фінансових установах та здійснювати через такі рахунки валютні операції.
Крім того, положення ст. 2 Закону № 2473 передбачають, зокрема, право фізичних та юридичних осіб — резидентів укладати угоди з резидентами та/або нерезидентами і виконувати зобов’язання, пов’язані з цими угодами, в національній валюті чи в іноземній валюті, зокрема й відкривати рахунки у фінансових установах інших країн.
Водночас згідно з ч. 2 ст. 5 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» від 16.04.1991 № 959-ХІІ (далі — Закон № 959) фізособи, які мають постійне місце проживання на території України, мають право здійснювати зовнішньоекономічну діяльність, якщо вони зареєстровані як підприємці.
Відповідно до ст. 1 Закону № 959 зовнішньоекономічна діяльність — це, зокрема, діяльність суб’єктів господарської діяльності України та іноземних суб’єктів господарської діяльності, побудована на взаємовідносинах між ними, що має місце як на території України, так за її межами. Згідно з абз. 1 п. 16 Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого постановою Правління НБУ від 02.01.2019 № 5 (далі — Положення № 5), розрахунки за зовнішньоекономічними операціями здійснюються виключно через рахунки в банках.
Також п. 23 Положення № 5 передбачено, що грошові кошти від нерезидента за операціями резидента з експорту товарів підлягають зарахуванню на рахунок резидента в Україні в банку. При цьому термін «товар» уживається у значенні, визначеному Законом № 959, відповідно до ст. 1 якого товар — це будь-яка продукція, послуги, роботи, права інтелектуальної власності та інші немайнові права, призначені для продажу (оплатної передачі) (п. 2 Положення № 5).
З огляду на наведене податківці зробили такі висновки:
- чинним законодавством фізичним особам не заборонено відкривати рахунки у фінансових установах інших країн;
- кошти за операціями ФОП (спрощена або загальна система оподаткування), зокрема, з експорту товарів (послуг) підлягають зарахуванню на рахунки резидентів у банках України.
Крім того, податківці наголосили, що в разі якщо кошти, отримані від нерезидента на рахунок, відкритий в іноземному банку, не зараховані на рахунок для здійснення підприємницької діяльності в банку в Україні, то такі кошти не включаються до доходу ФОП (спрощена або загальна система оподаткування), але оподатковуються за правилами, встановленими для платників податків — фізосіб. Тобто такі кошти включаються до загального річного оподатковуваного доходу як іноземний дохід та оподатковуються ПДФО і ВЗ на загальних підставах.