Новини

ДПС: Перелік № 309 не можна застосовувати для цілей оподаткування
22.02.2023

Державна податкова служба України на своєму офіційному сайті1 констатувала, що Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, розроблений на виконання постанови КМУ «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» від 06.12.2022 № 1364 (далі — постанова № 1364) та затверджений наказом Мінреінтеграції від 22.12.2022 № 309 (далі — Перелік № 309), не можна застосовувати для цілей оподаткування. Нагадаємо, що раніше ДПС доходила протилежного висновку: Перелік № 309 застосовується для цілей оподаткування.

Обґрунтовують податківці змінений свій висновок тепер так.

Відповідно до пп. 69.14, 69.16 підрозд. 10 розд. XX Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі — ПКУ) тимчасово у зв’язку з уведенням воєнного стану Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні”» від 24.02.2022 № 2102-IX, не нараховують і не сплачують:

  • плату за землю (земельний податок та орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї)), що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, а також за земельні ділянки (земельні частки (паї)), що визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких є фортифікаційні споруди.
  • екологічний податок платники цього податку, зареєстровані (взяті на облік) за місцем розміщення стаціонарних джерел забруднення, за утворення радіоактивних відходів та тимчасове зберігання радіоактивних відходів на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації.

Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, визначає Кабінет Міністрів України.

Отже, ключовою умовою, за якою у платників податків у період дії правового режиму воєнного стану в Україні виникає право їх не нараховувати та не сплачувати, є визначений Кабінетом Міністрів України перелік територій.

У роз’ясненні, наданому Мінфіном на запит ДПС, зауважено, що постановою № 1364 визначено механізм формування переліку територій, а не затверджено конкретний перелік таких територій.

Тому розроблений на виконання постанови № 1364 Перелік № 309 не можна застосовувати для цілей оподаткування, позаяк згідно з ПКУ визначальною умовою можливості платників застосовувати особливості оподаткування є перелік територій, визначений саме Кабміном.

Зауважимо, що нещодавно в Перелік № 309 наказом Мінреінтеграції від 09.02.2023 № 41 були внесені зміни.

Календар

На цьому тижні
подій немає

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку