Новини

Обчислення страхового стажу дружин військовослужбовців
10.10.2019

У зв’язку з останніми змінами в законодавстві значно зросла роль страхового стажу в солідарній системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування. Відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі — Закон № 1058-IV) саме страховий стаж визначає пенсійний вік, право на пенсію та її розмір.

Що ж таке страховий стаж?

Страховий стаж — період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачено страхові внески в сумі, не меншій за мінімальний страховий внесок.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до 1 січня 2004 року, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених раніше чинним законодавством. Основним документом, що підтверджує стаж до 1 січня  2004 року, є трудова книжка. Іноді виявляється, що в трудову книжку не внесено записи про періоди навчання, строкової військової служби тощо. У разі якщо трудова книжка відсутня або в неї не внесено відповідних записів, трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. Тобто подаються, відповідно, свідоцтво про освіту або диплом, військовий квиток чи довідки. Такі умови передбачено Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637.

Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХІІ (далі – Закон № 1788-ХІІ) передбачено зарахування до страхового стажу окремих періодів роботи до 1 січня 2004 року, відомості про які в трудову книжку не вносилися.

Наприклад, статтею 56 Закону № 1788-ХІІ передбачено, що до 1 січня 2004 року до страхового стажу зараховуються періоди проживання дружин осіб офіцерського складу, прапорщиків, мічманів і військовослужбовців надстрокової служби з чоловіками в місцевостях, де не було можливості для їх працевлаштування за спеціальністю, але не більше як 10 років.

Для підтвердження періоду проживання дружин осіб офіцерського складу, прапорщиків, мічманів і військовослужбовців надстрокової служби з чоловіками в місцевостях, де не було можливості для їх працевлаштування за спеціальністю, подаються довідки, видані командирами (начальниками) військових частин, військово-навчальних (навчальних) закладів, підприємств, установ та організацій в порядку, який визначає Міноборони.

При цьому для дружин військовослужбовців, звільнених з дійсної військової служби до 1 січня 1990 року, період проживання з чоловіками в місцевостях, де не було можливості для їх працевлаштування за спеціальністю, підтверджується довідками, які видають військові комісаріати.

На практиці законодавчі норми застосовуються з певними особливостями. Зважаючи на те, що на сьогодні певну кількість військових частин, які діяли за часів Радянського Союзу, було розформовано, документом, що підтверджує період проживання дружин військовослужбовців разом із чоловіком у місцевостях, де не було можливості для їх працевлаштування за спеціальністю, може бути довідка, видана Галузевим державним архівом, військовим комісаріатом (за наявності в Галузевому державному архіві Міністерства оборони України та військовому комісаріаті відповідних документів). Додатково підтверджується факт розформування військової частини.

Страховий стаж після 1 січня 2004 року обчислюється винятково за умови сплаченого (сплачених) єдиного внеску (страхових внесків) за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Отже, періоди, коли дружина військовослужбовця перебувала разом із чоловіком у місцевостях, де не було можливості для її працевлаштування за спеціальністю, зараховуються до її страхового стажу за наявності таких умов:

  • шлюб було укладено офіційно;
  • чоловік проходив військову службу на офіцерській посаді або на посаді мічмана, прапорщика чи проходив надстрокову службу;
  • в особовій справі колишнього військовослужбовця містяться дані про дружину, яка перебувала з ним за місцем служби;
  • дружина попередньо здобула певну спеціальність (підтверджується свідоцтвом, дипломом);
  • проживання в такій місцевості було у період до 01.01.2004 року;
  • відповідно до записів у трудовій книжці в зазначений період жінка не працювала, не мала дітей віком до трьох років;
  • до страхового стажу зараховується період не більше як 10 років.

Календар бухгал­тера
30.11.20

ЄСВ із зарплати (доходу) за жовтень 2020 року (гірничі підприємства)

Авансовий внесок з туристичного збору за листопад 2020 року

ПДФО та ВЗ з нарахованого, але не виплаченого доходу за жовтень 2020 року

ПДВ за жовтень 2020 року

Акцизний податок за жовтень 2020 року

Плата за землю за жовтень 2020 року

Рентна плата за жовтень 2020 року

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку