Новини

Що треба знати про вплив фінансових витрат на оподаткування
20.06.2019

В Офісі великих платників податків звертають увагу на складні елементи бухобліку, що впливають на визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток. Серед них – облік фінансових витрат. Зокрема: дисконтування довгострокових зобов’язань, коригування за правилами тонкої капіталізації, капіталізація фінансових витрат.

Один зі складних елементів – визнання та оцінка фінансових інструментів. Йдеться, зокрема, про довгострокові зобов’язання, котрі побудовані на концепції вартості грошей у часі. Нагадаю, її основою є твердження: гроші – поняття не статичне, а гнучке, яке залежить від часу. Тобто одна й та ж їх кількість у різні періоди має неоднакову вартість.

Отже, з точки зору бухгалтерського обліку отримувач позики (кредиту) на дату отримання  повинен оцінити її вартість з урахуванням тієї відсоткової ставки, під яку можна було б взяти кредит у незалежної особи на тих самих умовах, на яких отримано згадану позику (кредит).

Слід зазначити, що оцінці підлягають не лише позики та кредити, отримані платником на неринкових умовах, а також – й відстрочення платежів по розрахунках за товар, послуги на термін більше року. Отже платники податків при оцінці довгострокових зобов’язань мають привести їх вартість до теперішньої (дисконтованої) та своєчасно визнати дохід від дисконтування.

Не менш важливими та складними для розрахунку є податкові різниці, що пов’язані зі збільшенням/зменшенням фінансового результату до оподаткування за правилами тонкої капіталізації.

Наголошую, в даному аспекті необхідно враховувати наступні моменти:

  • по-перше, податкові різниці необхідно розраховувати наростаючим підсумком;
  • по-друге, при оцінці пов’язаності нерезидента необхідно враховувати, що при мінусових чистих активах будь-який нерезидент, надавши позику, буде вважатися пов’язаною особою (останній абзац пункту а) підпункту 14.1.159 ПКУ);
  • по-третє, враховуючи, що норма пункту 140.2 ПКУ містить поняття саме нарахованих у бухгалтерському обліку процентів, а не фінансових витрат, при розрахунку суми перевищення враховується вся сума нарахованих у бухгалтерському обліку процентів на користь пов’язаних осіб-нерезидентів – незалежно від того, чи відображені, чи ні такі проценти при формуванні фінансового результату до оподаткування згідно з правилами бухгалтерського обліку, у тому числі – віднесені на збільшення кваліфікаційного активу.

Стосовно правил бухгалтерського обліку кваліфікаційних активів, звертаю увагу на необхідність капіталізації фінансових витрат – незалежно від мети отримання позик (кредитів). Відсутність капіталізації фінансових витрат при наявності у платника кваліфікаційних активів (тобто – активів, які потребують значного часу на створення), впливає на викривлення даних фінансового результату, що призводить до його заниження. Як наслідок – платниками може бути недодекларований податок на прибуток.

Отже, враховуючи нюанси бухгалтерського та податкового обліку операцій з отримання позик, кредитів та іншого залучення грошових коштів як на платній так і на безоплатній основі, Офіс звертає увагу платників податку на прибуток на їх врахування при декларуванні.  

Календар бухгал­тера
15.07.20

Звіт про використання КОРО та РК (форма № ЗВР-1) за червень 2020 року

Довідка про використані РК за червень 2020 року

Фінансова та бюджетна звітність розпорядників та одержувачів коштів державного і місцевого бюджету

Звіт про заборгованість за бюджетними коштами (форма №7д, №7м) за червень 2020 року

20.07.20

Податкова декларація з ПДВ за червень 2020 року

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку