Новини

Внутрішній контроль: внесено зміни

23.05.2025

Постановою КМУ від 09.09.2025 № 531 внесено зміни до Основних засад функціонування внутрішнього контролю у розпорядників бюджетних коштів, затверджених постановою КМУ від 12.12.2018 № 1062 (далі — Основні засади № 1062).

Зокрема, до основних термінів додано такі:

  • відхилення — це порушення або недотримання вимог законодавства, документів щодо порядку діяльності установи внаслідок дії, бездіяльності її посадових осіб, осіб, які перебувають у відносинах з установою (правових, договірних тощо), що призводить або може призвести до втрат бюджету через неотримання чи зменшення обсягу надходжень, збільшення суми видатків бюджету;
  • реагування на відхилення — це попередження, виявлення, інформування керівника установи про відхилення, їх усунення та усунення причин і умов, що сприяли їх виникненню.

Відповідно, це враховано в положеннях Основних засад № 1062:

1. Уточнено, що такий принцип внутрішнього контролю, як відповідальність і підзвітність, тепер включає в собі реагування на відхилення (п. 3 Основних засад № 1062). Також визначено новий принцип превентивності — це своєчасне здійснення заходів контролю для запобігання настанню ризиків, відхилень, корупційним правопорушенням, шахрайству або зловживанню службовим становищем.

2. Уточнено, що такий елемент системи внутрішнього контролю, як заходи контролю, включає дії для впливу на відхилення, а інформація та комунікація (інформаційний та комунікаційний обмін) включає реагування на відхилення (п. Основних засад № 1062).

3. Уточнено, що організація та функціонування внутрішнього контролю в установі забезпечується шляхом: впровадження керівником установи комплексу управлінських заходів, розроблення та затвердження ним внутрішніх документів, спрямованих, зокрема, на попередження настання, зокрема, відхилень. А також запровадження чітких систем (порядків) планування діяльності, контролю за їх виконанням і звітування, зокрема, виявлені й усунуті відхилення (п. Основних засад № 1062).

4. Уточнено, що керівник установи підзвітний з питань ефективності й результативності діяльності установи, досягнення визначених мети (місії), стратегічних та інших цілей, зокрема стану організації і функціонування внутрішнього контролю, управління ризиками, реагування на відхилення.

Керівники структурних підрозділів і працівники установи відповідальні та підзвітні за виконання делегованих повноважень, покладених на них завдань, обов’язків, запобігання корупційним правопорушенням, шахрайству або зловживанню службовим становищем, функціонування внутрішнього контролю, управління ризиками, реагування на відхилення, зокрема з питань управління наданими ресурсами, відповідно до актів законодавства та внутрішніх документів установи.

Керівники територіальних органів, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління розпорядника бюджетних коштів, відповідальні та підзвітні перед керівником відповідного розпорядника бюджетних коштів, зокрема, з питань:

ефективності та результативності своєї діяльності;

досягнення визначених мети (місії), цілей, завдань, планів і вимог щодо діяльності;

цільового та ефективного управління бюджетними коштами, у тому числі такими, що спрямовуються на підготовку та реалізацію публічних інвестиційних проєктів, об’єктами державної (комунальної) власності та іншими ресурсами;

запобігання корупційним правопорушенням, шахрайству або зловживанню службовим становищем в установі;

стану організації і функціонування внутрішнього контролю, управління ризиками, реагування на відхилення.

5. Уточнено, що запроваджений в установі інформаційний та комунікаційний обмін повинен забезпечувати надання керівництву і працівникам установи повної, своєчасної та достовірної інформації, необхідної для виконання покладених на них завдань та функцій, здійснення управління ризиками, реагування на відхилення.

Інформація щодо реагування на відхилення включається до звіту про стан організації та функціонування внутрішнього контролю, а також надається:

керівнику установи для вжиття ним управлінських заходів;

уповноваженому підрозділу (уповноваженій особі) з питань запобігання та виявлення корупції для реалізації завдань та функцій, визначених законодавством у сфері запобігання корупції;

підрозділу (посадовій особі) внутрішнього аудиту для розгляду під час планування діяльності з внутрішнього аудиту.

6. З 01.01.2026 головні розпорядники коштів держбюджету, ЦОВВ, РМ АРК, обласні, Київська та Севастопольська міські держадміністрації до 1 лютого будуть подавати Мінфіну декларацію керівника з внутрішнього контролю зі звітом про стан організації та функціонування внутрішнього контролю, що включає інформацію про реагування на відхилення, за формами, встановленими Мінфіном.

Постанова № 531 набрала чинності 09.05.2025.

Календар

На цьому тижні
подій немає

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку