Гіг-спеціалісти: чи потрібно їх враховувати при розрахунку середньої кількості працівників з метою визначення розміру підприємства на вимогу Закону №996?
Останнім часом, режим Дія Сіті набуває все більшої і більшої популярності. Зростає кількість підприємств, які бажають отримати статус резидента Дія Сіті, а вже існуючі резиденти Дія Сіті активно розширюють свої виробничі можливості шляхом залучення більшої кількості гіг-спеціалістів.
В той же час, на резидентів Дія Сіті поширюються і загальні законодавчі норми, зокрема – Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» №996-XIV від 16.07.1999р. (далі – Закон №996), який вимагає визначити розмір підприємства на підставі щонайменше із трьох критеріїв. Одним із таких критеріїв є середня кількість працівників.
У статті розглянуто відповідь на питання, чи потрібно враховувати гіг-спеціалістів при розрахунку середньої кількості працівників з метою визначення розміру підприємства на вимогу Закону №996.
Відповідно до ч.2 ст.2 Закону №996, для цілей цього Закону підприємства (крім бюджетних установ) можуть належати до таких категорій підприємств – мікропідприємств, малих, середніх або великих підприємств.
Одним із критеріїв, за якими визначають розмір підприємства, є середня кількість працівників.
Згідно примітки 2 до заповнення форми Балансу (Звіту про фінансовий стан), а також коментарів ДПС (Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс «ЗІР», категорія 102.20.02), у полі «Середня кількість працівників» зазначається середня кількість працівників підприємства протягом звітного періоду, яка визначається в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики.
Згідно п.3.1 Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої наказом Державного комітету статистики України №286 від 28.09.2005р. (далі – Інструкція №286), середня кількість працівників підприємства за період (місяць, квартал, з початку року, рік) визначається як сума таких показників:
- середньооблікової кількості штатних працівників;
- середньої кількості зовнішніх сумісників;
- середньої кількості працюючих за цивільно-правовими договорами.
Водночас, п.3.3 Інструкції №286 містить деякі уточнення щодо методології розрахунку середньої кількості працюючих за цивільно-правовими договорами (зокрема, але не виключно: 1. працівники цих категорій ураховуються як цілі одиниці, незалежно від тривалості робочого часу протягом усього терміну дії договору; 2. до кількості працюючих за цивільно-правовими договорами не належать громадяни-підприємці, які виконували роботи згідно з цивільно-правовими договорами).
При цьому, згідно пп.1 ст.1 Закону України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» №1667-IX від 15.07.2021р. (далі – Закон №1667), гіг-контракт – цивільно-правовий договір, за яким гіг-спеціаліст зобов’язується виконувати роботи та/або надавати послуги відповідно до завдань резидента Дія Сіті як замовника, а резидент Дія Сіті зобов’язується оплачувати виконані роботи та/або надані послуги і забезпечувати гіг-спеціалісту належні умови для виконання робіт та/або надання послуг, а також соціальні гарантії, передбачені розділом V Закону №1667.
Як випливає із наведеного вище визначення, гіг-контракт – це особлива форма цивільно-правового договору між ІТ-фахівцем та підприємством-резидентом Дія Сіті.
Таким чином, враховуючи визначення гіг-контракту, наведене у пп.1 ст.1 Закону №1667, та положення п.3.1 Інструкції №286, приходимо до висновку, що при розрахунку середньої кількості працівників з метою визначення розміру підприємства на вимогу Закону №996 потрібно враховувати і штатних працівників, і гіг-спеціалістів.