Новини

“Прозоре будівництво”: помилки, яких можна було уникнути

15.04.2025
Тема:

У березні закупівельна спільнота активно обговорювала виявлені Державної аудиторською службою України (ДАСУ) порушення у закупівлях «прозорого будівництва». Перевірки стосувалися будівництва капітальних та поточних ремонтів за прямими договорами.

Ці договори укладалися згідно з пунктом 11 Особливостей здійснення публічних закупівель на період воєнного стану (затверджених постановою Кабміну №1178 від 12.10.2022). Йдеться саме про прямі закупівлі в межах вартості, визначеної цими Особливостями.

Чи обґрунтовано визнано ці порушення? Які ризики приховують нові правила і як замовникам діяти без порушень — далі у колонці юристки у сфері публічних закупівель Тетяни Руденко.

Що таке «Прозоре будівництво»?

Торік набули чинності зміни до Закону України «Про публічні закупівлі» (неформально — «про прозоре будівництво»): тепер замовники повинні публікувати в електронній системі Prozorro інформацію про ціни на матеріали при закупівлі ремонтних та будівельних робіт.

Раніше ціни на матеріали залишалися «в тіні»: замовники уникали оприлюднення такої інформації, обмежуючись публікацією тільки загальної договірної ціни. Це призводило до завищення цін на матеріали у порівнянні з ринковими. Встановити завищену вартість можна було тільки під час перевірці замовника, наприклад, ревізії фінансово-господарської діяльності підприємства чи організації. У вільному доступі цих даних не було. 

Але тепер завдяки змінам всі можуть бачити, за якими цінами замовники закуповують матеріали, яка країна їх виробляє та чи не завищують підрядники ціни у свої кошторисних розрахунках. 

Відповідальність за переплату бюджетних коштів тепер в першу чергу лежить на замовнику, а це означає вже не тільки адміністративну, а й кримінальну відповідальність.

Як правильно оприлюднювати ціни на матеріали? 

Публікації в електронній системі підлягає інформація про ціни на матеріальні ресурси на послуги з поточного ремонту, роботи з нового будівництва, реконструкції, реставрації, а також капітального ремонту об’єкта будівництва.

Отже, з жовтня минулого року замовники повинні публікувати:

  • Договір закупівлі з усіма додатками (включно з документами про ціни на матеріали) у машинозчитуваному форматі (наприклад, doc чи інший текстовий формат), протягом трьох робочих днів після підписання;
  • Повідомлення про зміни в договорі закупівлі та/або про зміни цін на матеріали — протягом трьох робочих днів після внесення змін до договору у випадках, передбачених у частині п'ятій статті 41 Закону (це стосується істотних умов договору, що зараз описані в пункті 19 Особливостей);
  • До такого повідомлення додається уточнена договірна ціна (у тому числі документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси) у машинозчитувальному форматі;
  • До договорів на ремонтні та будівельні роботи обов'язково додаються документи з цінами на матеріали;
  • Якщо договір включає розробку проєктної документації, документи з цінами на матеріали додаються після узгодження договірної ціни відповідно до затвердженої проєктної документації (яка затверджується, якщо цього вимагає закон).

В додатках до договору, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси, обов’язково має зазначатися наступна інформація: 

  • найменування матеріального ресурсу з характеристиками; 
  • одиниця його виміру;
  • кількість;
  • відпускна ціна;
  • вартість транспортування та заготівельно-складські витрати;
  • країна походження товару щодо кожної номенклатурної позиції.

Основні порушення, виявлені у закупівлях "прозорого будівництва"

Зміни "прозорого будівництва" доповнили Закон положенням, за яким уповноважені особи замовників зобов'язані публікувати інформацію про договори з поточного ремонту та робіт, укладені без електронної системи закупівель. Вони мають оприлюднювати сам договір з усіма додатками, а також повідомлення про зміни до договору та документи з цінами на матеріали.

У договорах має бути передбачено порядок та умови внесення змін. Істотні умови таких договорів не можуть змінюватися після їх підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, визначених Особливостями. 

Аудитори вже активно здійснюють моніторинги закупівель робіт капітального будівництва та закупівель поточного ремонту.  Це стосується й прямих договорів вартістю від 50 тисяч гривень, за якими в електронній системі закупівель публікується звіт. А тепер, згідно зі змінами “прозорого будівництва”ʼ, ще й договір з додатками в машинозчитувальному форматі та повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю та зміни.

Основні порушення замовників, які найчастіше фіксує ДАСУ, це не зазначення країни походження товару в додатку з цінами на матеріальні ресурси та  оприлюднення документів не в машинозчитувальному форматі.

Наприклад, у закупівлі відновлювальних робіт органи фінансового контролю встановили, що  замовник не надав інформацію про ціни на матеріальні ресурси, яка містить країну походження товарів, а значить, не дотримався пункту 10 частини першої статті 10 Закону. 

У відповідь Замовник оприлюднив в електронній системі закупівель пояснення. Він уточнив, що через суперечності у тлумаченні пункту 1 «Прикінцевих положень» Закону замовник та підрядник уклали додаткову угоду до договору. Договір доповнили додатком №6 "Інформація про ціни на матеріальні ресурси", привівши його у відповідність до законодавства про публічні закупівлі. Однак дане пояснення, на думку аудиторів, не спростовує факту недотримання вимог законодавства, оскільки Замовник не оприлюднив Договір з додатками та Інформацію про ціни на матеріальні ресурси, яка містить країну походження товарів, що є додатком до договору, саме у машинозчитувальному форматі.

Такі ж порушення органи фінансового контролю встановили й в закупівлі послуг з реконструкції систем газопостачання та вентиляції. У висновку моніторингу закупівлі зазначається, що замовник оприлюднив Договір з додатками у форматі PDF, інформацію про ціни на матеріали та країну походження товарів в електронній системі закупівель. Однак не надав договір із додатками до нього в машинозчитувальному форматі. І хоч замовник у відповідь запевнив, що ціни на матеріальні ресурси опубліковані в машинозчитувальному форматі, а договір надано з усіма додатками, це не спростовує факту недотримання вимог законодавства.

Після прийняття змін щодо “прозорого будівництва” я зверталася до замовників із рекомендацією враховувати нові вимоги у закупівлях від 50 тисяч гривень. Ті, хто відреагував вчасно, нині проходять аудит без суттєвих зауважень.

Який висновок? 

Виконання вимог «прозорого будівництва» при закупівлі послуг з поточного ремонту, робіт з нового будівництва, реконструкції, реставрації та капітального ремонту об’єкта будівництва дійсно вимагає від замовників оприлюднювати в електронній системі закупівель не тільки договір про закупівлю, а й додатки та зміни до нього в машинозчитувальному форматі.

Аргументи замовників рідко впливають на оцінку порушення ДАСУ: якщо система не бачить інформацію у відкритому, структурованому вигляді — вимоги вважаються недотриманими.

Зміни до закону справді посилили відповідальність і підвищили вимоги до прозорості будівельних закупівель. Але одночасно дали інструменти для того, щоб уникнути звинувачень. Головне — встигати адаптуватися.

Календар

На цьому тижні
подій немає

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку