Зміни у виконанні нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю з 2026 року: прийнято Закон
15 січня 2025 року ВРУ прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення права осіб з інвалідністю на працю» від 15.01.2025 № 4219-ІХ1 (далі — Закон № 4219). Цей Закон опубліковано в газеті «Голос України» від 28.02.2025 № 41. Отже, Закон № 4219 набув чинності з 01.03.2025.
Втім, головні зміни запрацюють тільки з 1 січня 2026 року.
А ще будуть виключені статті 14, 14 1, 14 2, 14 3 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21.03.1991 № 875-XII (далі — Закон № 875) — норми про пільги для підприємств, організацій громадського об’єднання осіб з інвалідністю. Ці зміни набудуть чинності з дня набрання чинності законом України про внесення змін до ПКУ щодо особливостей оподаткування підприємств/підприємців трудової інтеграції осіб з інвалідністю, підприємств захищеного працевлаштування.
Норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю залишиться і з 2026 року. Регламентуватиме його ст. 18 2 Закону № 875. Однак його контролюватимуть щокварталу, хоча, як і раніше, на підставі показника середньооблікової кількості штатних працівників облікового складу (далі — СКШП).
Цікаво, що до цього показника не будемо включати штатні одиниці, які належать до робіт і професій з важкими, шкідливими та небезпечними умовами праці, перелік яких визначає КМУ.
Норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю встановлюється у кількості:
- 1 робочого місця з розрахунку нормальної тривалості робочого часу або якщо за рахунок заходів розумного пристосування тривалість робочого часу є скороченою або неповною, за умови нарахування за цей час заробітної плати, розмір якої перевищує розмір МЗП, — для платників внеску, у яких СКШП облікового складу за квартал становить від 8 до 25 працівників;
- 4 % СКШП облікового складу за квартал з розрахунку нормальної тривалості робочого часу або якщо за рахунок заходів розумного пристосування тривалість робочого часу є скороченою або неповною, за умови нарахування за цей час заробітної плати, розмір якої перевищує розмір мінімальної заробітної плати, — для платників внеску, у яких СКШП облікового складу за квартал становить більше 25 працівників;
- 2 % СКШП облікового складу за квартал з розрахунку нормальної тривалості робочого часу або якщо за рахунок заходів розумного пристосування тривалість робочого часу є скороченою або неповною, за умови нарахування за цей час заробітної плати, розмір якої перевищує розмір мінімальної заробітної плати, — для платників внеску закладів охорони здоров’я, реабілітаційних закладів та надавачів соціальних послуг; державних, комунальних та недержавних підприємств, установ, організацій, основним видом діяльності яких є реабілітація осіб з інвалідністю, навчання таких осіб або догляд за ними.
Роботодавці самостійно розраховують показник нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю.
У межах цього нормативу можна здійснювати працевлаштування осіб з інвалідністю, які страждають на психічні розлади, відповідно до Закону України «Про психіатричну допомогу» від 22.02.2000 № 1489-III.
До виконання зазначеного нормативу робочих місць зараховується працевлаштування роботодавцем відповідної кількості осіб з інвалідністю, розмір оплати праці кожної з яких перевищує розмір МЗП у розрахунку за повністю відпрацьований календарний місяць. У разі недотримання роботодавцем вимоги щодо розміру оплати праці працівника, який є особою з інвалідністю, такий роботодавець не може враховувати цю працюючу особу з інвалідністю у виконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю.
Роботодавець у порядку, встановленому КМУ, має право зарахувати до виконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю забезпечення роботою осіб з інвалідністю І групи незалежно від причин її встановлення або осіб з інвалідністю ІІ групи з порушенням зору або психічними розладами у розрахунку одна працююча особа з інвалідністю за двох штатних працівників (два робочих місця визначеного нормативу).
Виконання роботодавцем обов’язку щодо нормативу, встановленого ст. 18 2 Закону № 875, може здійснюватися також шляхом працевлаштування особи з інвалідністю на умовах стажування, передбаченого Законом України «Про зайнятість населення», та проведеного в порядку, визначеному цим Законом. Головне, щоб під час такого стажування особа з інвалідністю отримувала заробітну плату в розмірі, що перевищує розмір МЗП.
У разі невиконання нормативу з 2026 року замість адміністративно-господарських санкцій потрібно буде сплачувати внесок на підтримку працевлаштування осіб з інвалідністю.
Не будуть сплачувати внесок:
- роботодавці, у яких СКШП облікового складу у календарному кварталі становить менше 8 працівників;
- роботодавці, у яких СКШП облікового складу у календарному кварталі становить вісім і більше працівників та які в цьому кварталі виконали обов’язок щодо нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, встановленого ст. 18 2 Закону № 875;
- дипломатичні представництва та консульські установи іноземних держав.
Також імовірно повернеться звітування (квартальне) і будуть штрафні санкції для тих, хто не сплатив внесок на підтримку працевлаштування осіб з інвалідністю, не відзвітував чи зробив це невчасно.