Новини

Щодо нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування осіб з інвалідністю

25.03.2025
Тема:

Заступник начальника відділу з питань праці західного регіону управління інспекційної діяльності у Кіровоградській області надає роз’яснення щодо нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування осіб з інвалідністю, установлення їм неповного робочого дня (тижня).

Статтею 2 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21.03.91 № 875-ХІІ, особою з інвалідністю вважають особу зі стійким розладом функцій організму, що може призводити до обмеження життєдіяльності та потреби в соціальному захисті й допомозі.

Для всіх роботодавців установлено норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування осіб з інвалідністю, які використовують найману працю, у розмірі 4 відсотки середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, ˗ у кількості одного робочого місця. Для виконання нормативу місце роботи особи з інвалідністю має бути основним (ст. 19 Закону №875). При цьому, не має значення режим роботи такого працівника: повний робочий час чи 0,5 ставки (неповний робочий час).

Розраховуючи норматив, потрібно правильно визначити середньооблікову кількість штатних працівників облікового складу за рік. Даний показник обчислюється за п. 3.2 глави 3 Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої Державним комітетом статистики України від 28.09.2005 № 286, а також потрібний для правильного заповнення «Звіт про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю. Форма № 10-ПОІ (річна)», затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України 27.08.2020 № 591.

На прохання особи з інвалідністю або за медичним висновком їй установлюють неповний робочий день (тиждень) і створюють пільгові умови праці. Робота на умовах неповного робочого часу не тягне за собою будь-яких обмежень обсягу трудових прав працівників. Залучення осіб з інвалідністю до надурочних і нічних робіт допускається тільки за їхньою згодою (ст. 56, 172 КЗпП України).

Таким чином, для розрахунку нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю включається особа з інвалідністю, яка працює за основним місцем роботи, на неповний робочий день (тиждень).

При цьому мають бути дотримані мінімальні державні гарантії щодо оплати праці. Так, ст. 3-1 Закону України «Про оплату праці» визначено, що розмір заробітної плати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчим за розмір мінімальної заробітної плати. У разі укладення трудового договору про роботу на умовах неповного робочого часу, а також при невиконанні працівником у повному обсязі місячної (годинної) норми праці мінімальна заробітна плата виплачується пропорційно до виконаної норми праці.

Календар

На цьому тижні
подій немає

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку