Військовий збір з 1 грудня 2024 року: перевертання з ніг на голову
1 грудня 2024 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану» від 10.10.2024 № 4015-ІХ (далі — Закон № 4015). Ним внесено зміни до Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі — ПКУ), зокрема, щодо підвищення ставки військового збору (ВЗ). І, як завжди, не обійшлося без цікавинок.
Ставка Ставка збору тепер для всіх доходів становить 5 % (оновлений п.п. 1.3 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ). Починаючи з 1 січня року, наступного за роком, у якому буде припинено або скасовано воєнний стан, ставка військового збору знову стане 1,5 %.
Винятки складають тільки військовослужбовці та працівники ЗСУ, СБУ, Служби зовнішньої розвідки України, ГУР Міноборони, Нацгвардії, Державної прикордонної служби України, УДОУ, Держспецзв’язку, ДССТ. Для них ставка військового збору становить 1,5 % (п.п. 4 п. 1.3 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Саме військовослужбовцями та працівниками вони є для тих органів і військових частин, у яких служать. Тому вважаємо, що ставку 1,5 % застосовують виключно такі органи та частини. Якщо ж ідеться про звичайного роботодавця, чий працівник служить (його мобілізовано), то для нього така особа є звичайним працівником, тому в разі нарахування доходу такому працівнику (наприклад, матдопомоги, премії до свята тощо) слід застосовувати ставку 5 %.
Стипендії Не зроблено винятку і для доходів у вигляді стипендії. Так, згідно з п.п. 1.1 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ платниками ВЗ є особи, визначені п. 162.1 ПКУ. Це, зокрема, фізособи, які отримують доходи із джерела їх походження в Україні (до них належать і особи, які отримують стипендію). Своєю чергою, для таких платників:
- об’єктом оподаткування є доходи, визначені ст. 163 ПКУ (п.п. 1.2 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ). А згідно з п.п. 163.1.1 ПКУ до об’єкта оподаткування належить загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід;
- ставка збору становить 5 % (п.п. 1.2 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).
Нагадаємо, що згідно з п.п. 165.1.26 ПКУ не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу сума стипендії (включаючи суму її індексації, нараховану відповідно до закону), яка виплачується учню, студенту, курсанту військових навчальних закладів, ординатору, аспіранту або ад’юнкту, але не вище ніж сума, визначена в абз. 1 п.п. 169.4.1 ПКУ. Сума перевищення за її наявності підлягає оподаткуванню під час її нарахування (виплати) за ставкою, визначеною п. 167.1 ПКУ.
З огляду на зазначене вище робимо висновок, що порядок оподаткування стипендій не змінився: оподатковується тільки сума перевищення. При цьому з грудня 2024 року ПДФО — 18 %, а ВЗ — 5 %.
Також нагадаємо, що певні стипендії не оподатковуються взагалі ПДФО (зазначені в п.п. «в» п.п. 165.1.1 ПКУ), відповідно, не утримують із них і ВЗ.
Зарплата Ось тут якраз маємо не тільки підвищення ставки ВЗ, але і зміни загальних принципів його утримання. Це випливає з роз’яснень податківців, наведених за посиланням (https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/847129.html). Що в них такого цікавого?
Річ у тому, що в них податківці посилаються на п. 1.4 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ, оновлений Законом № 4015.
ЦИТАТА. «1.4. Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору з доходів платників збору, зазначених у підпункті 1 підпункту 1.1 цього пункту, здійснюються в порядку, встановленому розділом IV цього Кодексу, з урахуванням особливостей, визначених підрозділом 1 цього розділу, за ставкою, визначеною підпунктом 1 підпункту 1.3 цього пункту».
(п. 1.4 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ)
Своєю чергою, розд. IV ПКУ визначено такі особливості справляння ПДФО:
- застосування натурального коефіцієнта при утриманні податку з виплат у натуральній формі;
- застосування ПСП;
- здійснення, зокрема, річного перерахунку податку. Зокрема, згідно з п.п. 169.4.3 ПКУ роботодавець має право здійснювати перерахунок сум нарахованих доходів, утриманого податку за будь-який період і в будь-яких випадках для визначення правильності оподаткування, незалежно від того, чи має платник податку право на застосування ПСП.
Що стосується застосування натуркоефіцієнта, то податківці вже висловилися про те, що його застосовувати не слід (https://zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=42249). Щодо застосування ПСП роз'яснень ще немає.
А от щодо перерахунку податківці в наведеній вище консультації підкреслюють таке: «Також слід наголосити, що відповідно до підпункту 169.4.3 пункту 169.4 статті 164 розділу IV Кодексу роботодавець та/або податковий агент має право здійснювати перерахунок сум нарахованих доходів, утриманого податку на доходи фізичних осіб/військового збору за будь-який період та у будь-яких випадках для визначення правильності оподаткування незалежно від того, чи має платник податку право на застосування податкової соціальної пільги».
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Норма п. 1.4 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ не нова, вона з’явилася ще з вересня 2022 року. Але! Навесні 2024 року податківці за підтримки МФУ сказали, що стосовно ВЗ вона не діє (https://ibuhgalter.net/material/1659/30890). Наразі нічого не змінилося! Просто Законом № 4015 її переписали «один в один». Але, напевно, для податківців тепер це вже зовсім нова норма .
У результаті це впливає на застосування ставки ВЗ для перехідних виплат — лікарняних і відпускних. Так, якщо:
- у грудні 2024 року нараховуються лікарняні як за листопад, так і за грудень, то лікарняні за листопад слід віднести до доходу листопада й утримати ВЗ за ставкою 1,5 %. А лікарняні за грудень слід віднести до доходу грудня і утримати ВЗ за ставкою 5 %;
- в листопаді 2024 року нараховувалися відпускні як за листопад, так і за грудень, то відпускні за листопад слід віднести до доходу листопада і утримати ВЗ за ставкою 1,5 %. А відпускні за грудень слід віднести до доходу грудня й утримати ВЗ за ставкою 5 %. Якщо з грудневих відпускних вже було утримано 1,5 %, то слід здійснити перерахунок ВЗ і доутримати збір. Це можна зробити з будь-якого іншого доходу працівника.
Якщо при виході у відпустку в листопаді 2024 року виплачувалася матдопомога, то вона залишається доходом листопада.
Схожі роз'яснення вже починають з'являтися в ЗІР (https://zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=42220).
ЦПХ До договорів цивільно-правового характеру норма п.п. 169.4.3 розд. IV ПКУ не застосовується. Тому якщо винагороду за договором ЦПХ нараховують у бухобліку в грудні (коли вже діє ставка ВЗ 5 %), то ставка військового збору становить 5 % (навіть, якщо це винагорода за результатами листопада). Це підкреслюють і податківці в роз’ясненні.