Провайдери інтернету не можуть застосовувати спрощену систему: позиція податківців
Податківці в інформаційному повідомленні на офіційному сайті ДПС України (https://tax.gov.ua/ → «Прес-центр» → «Новини») вчергове застерегли суб’єктів господарювання, які надають електронні комунікаційні послуги, від застосування спрощеної системи оподаткування.
Зокрема, контролери зазначили, що платники податків при здійсненні своєї діяльності в рамках спрощеної системи оподаткування самостійно визначають види діяльності, які будуть застосовувати. Водночас п. 291.5 ПКУ визначено перелік видів діяльності, здійснення яких не дає права на застосування спрощеної системи оподаткування, обліку і звітності й використання яких може призвести до втрати можливості перебування на спрощеній системі оподаткування.
Зокрема, не можуть бути платниками ЄП груп 1–3 суб’єкти господарювання, які здійснюють діяльність з надання послуг пошти (крім кур’єрської діяльності), діяльність з надання послуг фіксованого телефонного зв’язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв’язку (місцевого, міжміського, міжнародного), діяльність з надання послуг фіксованого телефонного зв’язку з використанням безпроводового доступу до телекомунікаційної мережі з правом технічного обслуговування і надання в користування каналів електрозв’язку (місцевого, міжміського, міжнародного), діяльність з надання послуг рухомого (мобільного) телефонного зв’язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв’язку, діяльність з надання послуг з технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж, мереж ефірного теле- і радіомовлення, проводового радіомовлення та телемереж.
Отже, на думку податківців, не мають права застосовувати спрощену систему оподаткування суб’єкти господарювання — платники податків, які надають електронні комунікаційні послуги й обрали види діяльності згідно з КВЕД-2010:
- 61.10 — «Діяльність у сфері проводового електрозв’язку»;
- 61.20 — «Діяльність у сфері безпроводового електрозв’язку»;
- 61.30 — «Діяльність у сфері супутникового електрозв’язку»;
- 61.90 — «Інша діяльність у сфері електрозв’язку».
А отже, в разі здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування, платники ЄП зобов’язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених ПКУ, з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності. Випадки і строки, протягом яких платники ЄП зобов’язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених ПКУ, встановлені п.п. 298.2.3 ПКУ.
Також податківці наголосили, що в разі підтвердження фактів здійснення заборонених видів діяльності під час перебування суб’єктів господарювання на спрощеній системі оподаткування контролюючі органи будуть вживати дієвих заходів, зокрема анулювати реєстрацію платником ЄП шляхом прийняття рішень і виключення з реєстру платників ЄП. Такі платники, що порушили умови застосування спрощеної системи, позбавляються права обирати спрощену систему оподаткування протягом чотирьох послідовних кварталів з моменту прийняття рішення контролюючим органом. Крім того, будуть визначені за результатами документальних перевірок відповідні суми грошового зобов’язання з податків та зборів.
На жаль, така позиція контролерів не нова. Зокрема, нещодавно контролери узагальнили свою думку щодо ФОП — провайдерів інтернету в роз’ясненні в категорії 107.01.01 ЗІР (на це ми звертали увагу в матеріалі «Єдиний податок: що новенького в роз’ясненнях податківців?» // «ПБ», № 33/2024, с. 17). Також з початку року з’явилася низка консультацій, у яких контролери наполягали на тому, що юридичні особи, які надають електронні комунікаційні послуги, у тому числі здійснюють технічне обслуговування та експлуатацію мереж та/або надають доступ до таких мереж, не можуть бути платниками ЄП (див., наприклад, ІПК ДПС України від 28.02.2024 № 1007/ІПК/99-00-04-03-03 ІПК, від 31.01.2024 № 519/ІПК/99-00-04-03-03 ІПК, від 20.11.2023 № 4208/ІПК/99-00-04-03-03 ІПК).