Особливостей заповнення ПН/РК при здійсненні операцій з постачання окремих видів товарів
Податківці на офіційному сайті (https://tax.gov.ua/ → «Пресцентр» → «Новини») розмістили питання-відповіді щодо особливостей заповнення ПН/РК при здійсненні операцій з постачання окремих видів товарів з 01.10.2024.
Зокрема, контролери розглянули такі питання.
Питання 1. Чи повинен платник податку з 01.10.2024 до дати запровадження режиму експортного забезпечення (далі — РЕЗ) у графі 4 «Умовне позначення (українське) одиниці виміру товару/послуги» табличної частини ПН, складеної на постачання товарів, визначених абз. 2 ст. 192 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» від 16.04.1991 № 959-ХІІ (далі — окремі види товарів), вказувати виключно «кг»?
На це запитання податківці відповіли, що вказана вимога почне застосовуватись із моменту запровадження РЕЗ. До дати запровадження РЕЗ у табличній частині ПН слід вказувати одиницю виміру товару, зазначену в митній декларації (далі — МД). Наприклад, якщо в МД зазначена одиниця виміру товару — «тонна», то в графі 4 табличної частини ПН має бути вказано умовне позначення такої одиниці виміру «т».
Питання 2. Як заповнюється графа 3.2.2 «Власна сільськогосподарська продукція7» розділу Б табличної частини ПН, що подається на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі — ЄРПН) починаючи з 01.10.2024, складеної сільгоспвиробником на постачання окремих видів товарів, які є власною сільськогосподарською продукцією?
На думку податківців, позначка «Х» у графі 3.2.2 розділу Б табличної частини ПН до моменту запровадження РЕЗ не проставляється. Зазначена графа ПН заповнюватиметься після запровадження РЕЗ і виключно в ПН, складених сільгоспвиробником на постачання окремих видів товарів. Зауважимо, що аналогічне роз’яснення містить свіжа консультація в категорії 101.16 ЗІР.
Питання 3. Яким чином заповнюється інформація про дату та номер договору (контракту) та МД у верхній табличній частині ПН?
Чи повинна така інформація вказуватись виключно за операціями з експорту окремих видів товарів чи за всіма експортними операціями?
Податківці зауважили, що з 01.10.2024 при складанні ПН за операціями з експорту будь-яких видів товарів у верхній лівій її частині слід заповнювати інформацію про дату й номер зовнішньоекономічного договору (контракту) і МД. Такі ПН реєструються в ЄРПН у терміни, встановлені ПКУ (ПН, складені з 1 по 15 календарний день (включно) місяця — до 5 календарного дня (включно) наступного місяця, а ПН, складені з 16 по останній день (включно) місяця, — до 18 календарного дня (включно) наступного місяця). При цьому на товари, вивезення яких здійснюється за кількома МД, не може бути складена одна ПН.
Наприклад, якщо на операцію з вивезення товару № 1 складено МД № 4, а на вивезення товарів № 2 й № 3 — МД № 5, то в одній ПН має бути відображено товар № 1 і вказано дату й номер МД № 4, а в іншій ПН має бути вказано товари № 2 й № 3 і дату й номер МД № 5 (разом з тим платник може також скласти окремі ПН на товар № 2 й на товар № 3 і в кожній з них вказати дату й номер МД № 5). Але складання однієї ПН на операцію з вивезення товару № 1 (МД № 4) і товарів № 2 й № 3 (МД № 5) неможливе.
Питання 4. Як заповнюється інформація про дату й номер договору (контракту) та МД у верхній табличній частині ПН, якщо ПН була складена до 01.10.2024, а РК до неї складається після 01.10.2024?
Відповідь податківців така. У РК, який подають на реєстрацію з 01.10.2024 і який складено до ПН, зареєстрованої в ЄРПН:
- до 01.10.2024 — рядки «договір (контракт)» і «митна декларація» графи «Інформація про операцію з вивезення товарів за межі митної території України:» заповненню не підлягають;
- з 01.10.2024 — рядки «договір (контракт)» і «митна декларація» графи «Інформація про операцію з вивезення товарів за межі митної території України:» підлягають обов’язковому заповненню.
Схожу думку містить роз’яснення в категорії 101.15 ЗІР.