Новини

Уряд схвалив проект бюджету на 2025 рік

14.09.2024
Тема:

Уряд схвалив проект бюджету на 2025 рік, пише у своєму телеграм-каналі Данило Гетманцев

Проект Державного бюджету на 2025 рік 13 вересня схвалено Урядом і незабаром стартує його розгляд у Верховній Раді. 

Основні параметри проекту державного бюджету-2025:

  • Доходи – 2336,3 млрд. грн. (в т.ч. загальний фонд – 2095,2млрд. грн.)
  • Видатки – 3938,2 млрд. грн. (3643,6 млрд. грн.)
  • Дефіцит бюджету – 1640,6 млрд. грн. (1549,5 млрд. грн.)або 19,4% ВВП

Це буде вже четвертий бюджет воюючої країни, і в Уряду є розуміння, що наступного року ми стикнемось з уповільненням економіки (після +5,3% у 2023 році нині очікується +3,5%, а у 2025 році - +2,7%), збільшенням темпів зростання споживчих цін (до 9,5% проти прогнозованих 7,9% у 2024 році), подальшою прогнозованою девальвацією гривні на 9,3% (до 45,0 грн./дол. у середньому по року проти очікуваних 40,8 грн/долцього року). 
Триваюча повномасштабна війна продовжує визначати наш головний пріоритет фінансування – це сектор безпеки і оборони. За даними Міністерства фінансів, на відсіч російській агресії буде спрямовано 2223,0 млрд. грн. (майже 26,3% ВВП), або 56,4% всіх видатків державного бюджету. Попри збільшення фінансування, бачимо скорочення можливостей наших союзників підтримувати військову допомогу на рівні попередніх років, тож дуже розраховуємо на позитивне рішення питання щодо виділення нам 50 млрд. дол. пільгового фінансування від держав G7, які можна буде в т. ч. використовувати на оборону. Політичне рішення про виділення є, робота над узгодженням фінансового механізму триває.

Соціальний захист і соціальна сфера були і залишаються другим важливим пріоритетом бюджету, на які планується спрямувати 419,2 млрд. грн., в т.ч. числі трансферт Пенсійному фонду – 237,9 млрд. грн., підтримку соціально вразливих категорій громадян – 127,9 млрд. грн.  Уряд планує щорічну індексацію пенсій, виплату ЖК-пільг і субсидій  для 2,8 млн. сімей.  

На жаль, не побачили у поданому проекті бюджету підвищення мінімальних соціальних стандартів (прожиткового мінімуму, мінімальної зарплати та пенсії), хоча я і колеги по коаліції подавали відповідні пропозиції під час розгляді у Верховній Раді проекту Бюджетної декларації. Розуміємо наявні бюджетні обмеження, вислухаємо аргументи Уряду. При цьому розраховуємо на конструктивну дискусію з Урядом у ході доопрацювання бюджету, щоб все ж таки винайти можливості для підтримки наших громадян.

За пропозицією Кабінету Міністрів, видатки на охорону здоров’я мають скласти 210,7 млрд. грн. (зокрема, фінансування програми державних гарантій медичного обслуговування населення має зрости зі 158,8 млрд. грн. до 175,0 млрд. грн.), на сферу освіти – 169,3 млрд. грн. 
 
Третій важливий напрямок в бюджеті наступного року – відновлення економіки, зокрема інвестиції в інфраструктуру, підтримка сектору МСБ. Ресурс бюджету на фінансування інвестиційних проектів із всіх джерел складає 266 млрд. грн. Щодо підтримки бізнесу, продовжиться реалізація програми доступних кредитів «5-7-9%» (на неї пропонується спрямувати 18 млрд. грн.), виділення грантів на створення / розвиток бізнесу (1,4 млрд. грн.), підтримка через Фонд розвитку інновацій (3 млрд. грн.), та деякі інші заходи, об’єднані під брендом президентської ініціативи «Зроблено в Україні».
 
Які попередні висновки?
Маємо черговий проект військового бюджету, не меншскладний ніж бюджет цього року. Документ розглядатиметьсяв умовах значної невизначеності, що ускладнює бюджетне планування. 
Його виконання залишається критично залежним від надходження зовнішнього фінансування (потреба – 38 млрд. дол.), половина з якого наразі є негарантованою. Вагома частина планових доходів (126,7 млрд. грн.) порахована на базі ресурсного законопроекту (11416-д), що наразі не прийнято, і який став заручником популізму/ політичного інфантилізму (не хочеться вірити в інше) з боку опозиції і частини колег по коаліції. Водночас, нагадаю, як і раніше майже все, що плануємо зібрати у вигляді внутрішніх податкових і неподаткових доходів по загальному фонду піде на фінансування війська.
Маємо пам’ятати про це, коли виникне спокуса самоусунутись від прийняття складних / непопулярних рішень або навпаки заробити на них політичні «дивіденди»під час розгляду проекту бюджету. У цьому ж контексті варто розглядати питання підвищення мінімальних соціальних стандартів, із ініціативою заморожування яких виступив Уряд. Маємо зважувати всі аргументи за і проти, виходячи із безумовного пріоритету – забезпечення потреб сектору безпеки і оборони, але дбаючи при цьому про наших громадян і відновлення економіки. 
 
Зробимо також більш детальний розбір згодом, після того як опрацюємо зареєстрований законопроект у парламенті.

Календар

На цьому тижні
подій немає

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку