Ухвалено Закон щодо удосконалення обмежень для медичних, фармацевтичних працівників
ВРУ ухвалила Закон України «Про внесення змін до Основ законодавства України про охорону здоров’я щодо удосконалення обмежень для медичних, фармацевтичних працівників та фахівців з реабілітації під час здійснення ними професійної діяльності» від 21.08.2024 (далі — Закон).
1. Статтю 78 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» від 19.11.1992 № 2801-XII (далі — Закон № 2801) доповнено нормативними приписами, які розширюють перелік обов’язків медичних, фармацевтичних працівників та фахівців з реабілітації в частині їхнього зобов’язання:
- дотримуватися принципу чесності та неупередженості в усіх своїх професійних взаємодіях, зокрема прямо або опосередковано пов’язаних із проведенням рекламних або промоційних заходів суб’єктами господарювання, які виробляють та/або реалізують лікарські засоби, медичні вироби (вироби медичного призначення), допоміжні засоби реабілітації, а також їхніми представниками;
- не використовувати свої повноваження або своє становище та пов’язані із цим можливості в особистих інтересах, інтересах близьких їм осіб і не отримувати від них особистої вигоди або вигоди для близьких їм осіб;
- призначати та відпускати лікарські засоби, медичні вироби, допоміжні засоби реабілітації без впливу приватних інтересів;
- усвідомлювати відповідальність перед пацієнтом під час надання йому медичної, фармацевтичної та/або реабілітаційної допомоги.
Статтю 781 Закону № 2801 викладено в новій редакції, у якій удосконалено обмеження для медичних, фармацевтичних працівників та фахівців з реабілітації під час здійснення ними професійної діяльності, щоб не допустити призначення та відпуску лікарських засобів, медичних виробів, допоміжних засобів реабілітації під впливом прямих чи непрямих фінансових стимулів.
2. Статтю 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21.03.1991 № 875-XII після ч. 12 доповнено частиною, за якою в разі зміни до 31 березня показників за попередній рік у Державному реєстрі загальнообов’язкового державного соціального страхування, що впливають на визначену згідно із ч. 12 цієї статті суму адміністративно-господарських санкцій, Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю до 10 червня в автоматизованому режимі з використанням даних Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування та Централізованого банку даних з проблем інвалідності формує та надсилає уточнений розрахунок сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв’язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за попередній рік, обчисленого відповідно до ст. 20 Закону. Зміна показників у Державному реєстрі загальнообов’язкового державного соціального страхування після 31 березня не призводить до зміни сум адміністративно-господарських санкцій, які визначені у відповідному розрахунку або уточненому розрахунку.
Закон у більшій своїй частині набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та починає діяти через 3 місяці з дня набрання чинності. Закон надано Президенту для підписання.