Липневі зміни до Особливостей № 1178
Кабмін ухвалив постанову від 05.07.2024 № 782 (далі — постанова № 782), якою вніс зміни до Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою КМУ від 12.10.2022 № 1178 (далі — Особливості № 1178). Щодо внесених змін Мінекономіки на своєму сайті розмістило1 лист від 15.07.2024 № 3323-04/50395-06.
Локалізація Згідно зі змінами, внесеними постановою № 782, зокрема абз. 3 п. 3 Особливостей № 1178, під час публічної закупівлі відповідно до цих Особливостей (крім випадків, передбачених абз. 4–6 цього пункту) замовники застосовують положення п. 61 розд. X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII (далі — Закон), крім пп. 4 п. 61 розд. X Закону, з урахуванням положень, визначених цим абзацом. У разі закупівлі замовником робіт чи послуг, якщо виконання таких робіт чи надання послуг передбачає набуття замовником у власність товару, визначеного п. 61 розд. X Закону, вартість якого у складі предмета закупівлі дорівнює або перевищує вартісні межі, визначені абз. 1 п. 61 розд. X Закону, закуповують такі роботи чи послуги з урахуванням особливостей, установлених п. 61 розд. X Закону.
Отже, вимогу про ступінь локалізації замовник застосовує до закупівель товару у складі робіт чи послуг (якщо виконання таких робіт чи надання послуг передбачає набуття замовником у власність товару, визначеного п. 61 розд. X Закону), якщо його вартість становить або перевищує 200 тисяч гривень.
Особливості № 1178 також доповнено абз. 5 п. 3, який передбачає, що положення п. 61 розд. X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону замовники не застосовують у разі закупівлі товарів, робіт чи послуг, якщо країною походження таких товарів (зокрема, якщо набуття замовником у власність таких товарів передбачається за результатом виконання робіт чи надання послуг) є країна, яка є стороною Угоди про державні закупівлі, укладеної 15.04.1994 в м. Марракеші, зі змінами, внесеними Протоколом про внесення змін до Угоди про державні закупівлі, вчиненим 30.03.2012 в м. Женеві, з якою Україна уклала інші міжнародні договори України, згода на обов’язковість яких надана ВРУ, що містять положення про державні закупівлі, у тому числі угоди про вільну торгівлю, або країна, яка є учасником Угоди про державні закупівлі, до якої Україна приєдналася відповідно до Закону України «Про приєднання України до Угоди про державні закупівлі» від 16.03.2016 № 1029-VIII (далі — Закон № 1029).
Таким чином, замовник здійснює закупівлю товару з переліку, визначеного пп. 2 п. 61 розд. X Закону, у тому числі в разі набуття замовником у власність товару під час закупівлі робіт чи послуги (послуг), з країн, які підпадають під дію положень Закону № 1029, а також положень про державні закупівлі інших міжнародних договорів України, згода на обов’язковість яких надана ВРУ, незалежно від монетарних (вартісних) порогових меж таких угод і рівня покриття (за суб’єктами), на яких вони поширюються.
Перелік країн, з якими укладено угоди про вільну торгівлю, що містять положення про державні закупівлі, а також перелік країн, які є учасниками Угоди про державні закупівлі, до якої Україна приєдналася відповідно до Закону № 1029, опубліковано на офіційному вебсайті Мінекономіки за посиланнями: http://surl.li/scwfhf; https://cutt.ly/bXOOz1H; https://cutt.ly/cXOQ4P1; https://cutt.ly/4XOWyAi
Закупівлі без відкритих торгів та/або електронного каталогу Постановою № 782 внесено зміни до п. 13 Особливостей № 1178, якими доповнено перелік випадків, у разі яких передбачено можливість замовникові придбати товари й послуги (крім послуг із поточного ремонту), вартість яких становить або перевищує 100 тис. гривень, послуг із поточного ремонту, вартість яких становить або перевищує 200 тис. гривень, робіт, вартість яких становить або перевищує 1,5 млн гривень, без використання електронної системи закупівель шляхом укладення прямого договору про закупівлю без застосування відкритих торгів та/або електронного каталогу для закупівлі товару.
Зокрема, п. 13 Особливостей № 1178 доповнено підставою, коли здійснюють закупівлю газопоршневих, газотурбінних когенераційних установок, газотурбінних установок і блочно-модульних котелень (їхніх складових), їх оренду, а також закупівлю товарів, робіт і послуг, пов’язаних з їх будівництвом і введенням в експлуатацію, для підготовки до опалювального сезону 2024/2025 років (пп. 22 п. 13 Особливостей № 1178).
Тендерна документація Постановою № 782 передбачено, що тендерна документація має містити перелік документів та/або інформації, які учасник процедури закупівлі подає у складі тендерної пропозиції, та перелік документів та/або інформації, які подає переможець процедури закупівлі. Зазначені переліки оформлюють як окремі додатки до тендерної документації.
Відсутність документів або інформації, що не передбачені додатками до тендерної документації, зазначеними в абз. 10 п. 28 Особливостей № 1178, не є підставою для відхилення замовником тендерної пропозиції такого учасника процедури закупівлі відповідно до п. 44 Особливостей № 1178.
Публікація в ЕСЗ інформації про місцезнаходження Постановою № 782 в Особливостях № 1178 надано можливість замовникові в інформації про закупівлю вказувати укрупнено адміністративно-територіальні одиниці (область, район, місто, район у місті, селище, село) замість населеного пункту.
У випадках, коли розголошення місцезнаходження замовника або постачальника в ЕСЗ загрожує безпеці замовника та/або постачальника (виконавця робіт, надавача послуг), таку інформацію у звіті про виконання договору про закупівлю, укладеного відповідно до п. 10 Особливостей № 1178, можна зазначати як назву адміністративно-територіальної одиниці (область, район, місто, район у місті, селище, село) місцезнаходження замовника та/або місцезнаходження (для юридичної особи) / місце проживання (для фізичної особи) постачальника (виконавця робіт, надавача послуг) та/або назву адміністративно-територіальної одиниці (область, район, місто, район у місті, селище, село), куди доставляють товар (де виконують роботи чи надають послуги).
Зміни до Особливостей № 1178, які набирають чинності 1 вересня 2024 року Постанова № 782 набрала чинності 9 липня 2024 року, крім п. 2, пп. 4 п. 3 та п. 4 змін, які наберуть чинності 1 вересня 2024 року. Цими положеннями скориговано норму, яка стосується оприлюднення змін до істотних умов договору про закупівлю у випадках їх унесення на підставі п. 19 Особливостей № 1178 до укладених відповідно до п. 13 Особливостей № 1178 договорів про закупівлю.
При цьому абз. 35 п. 13 Особливостей № 1178 буде замінено абзацами такого змісту:
У разі укладення договору про закупівлю відповідно до п. 13 Особливостей № 1178 замовник разом зі звітом про договір про закупівлю, укладений без використання ЕСЗ, оприлюднює в ЕСЗ договір про закупівлю та додатки до нього, а також обґрунтування підстави для здійснення замовником закупівлі відповідно до цього пункту. Обґрунтування у формі розпорядчого рішення замовника або іншого документа готує уповноважена особа або інша службова (посадова) особа замовника та погоджує (затверджує) керівник замовника або інша особа, визначена керівником замовника.
У разі укладення договору про закупівлю відповідно до пп. 13, 15, 17, 18, 20, 21 цього пункту замовник протягом 10 робочих днів із дня укладення такого договору розміщує в ЕСЗ договір про закупівлю та додатки до нього, а також отриманий від Збройних Сил, інших військових формувань, правоохоронних органів, ДСНС, вищих військових навчальних закладів запит — у разі укладення договору про закупівлю відповідно до пп. 21 цього пункту, що автоматично оприлюднюються в ЕСЗ через 90 днів із дня припинення або скасування правового режиму воєнного стану в Україні.
У разі внесення змін до договору про закупівлю, укладеного відповідно до пп. 17, 18, 20, 21 п. 13 Особливостей № 1178, у випадках, передбачених п. 19 цих Особливостей, разом із повідомленням про внесення змін до договору про закупівлю замовник розміщує в ЕСЗ зміни до договору про закупівлю, що автоматично оприлюднюються в ЕСЗ через 90 днів із дня припинення або скасування правового режиму воєнного стану в Україні. У разі внесення змін до істотних умов договору про закупівлю, укладеного відповідно до пп. 13, 15 цього пункту, протягом 3 робочих днів із дня їх унесення до договору про закупівлю замовник розміщує в ЕСЗ такі зміни до договору про закупівлю, що автоматично оприлюднюються через 90 днів із дня припинення або скасування правового режиму воєнного стану в Україні.
Отже, зазначеними нормами передбачено забезпечення розміщення замовниками в ЕСЗ договорів про закупівлю, укладених відповідно до пп. 13, 15, 17, 18, 20, 21 п. 13 Особливостей № 1178, а також змін до них. При цьому оприлюднення таких договорів буде здійснено ЕСЗ автоматично через 90 днів із дня припинення або скасування правового режиму воєнного стану в Україні. Тому для забезпечення технічної реалізації в ЕСЗ ці положення будуть діяти з 1 вересня 2024 року.