Новини

Роз’яснення ДПС щодо справляння плати за землю

12.06.2024

ДПС на своєму сайті1 розмістила роз’яснення щодо справляння плати за землю.

З 16.03.2024 набрали чинності зміни, внесені Законом України від 23.02.2024 № 3603-IX (далі — Закон).

1. Щодо справляння плати за землю на території, на якій запроваджено обов’язкову евакуацію населення.

Згідно зі змінами, внесеними до п. 12.3 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі — ПКУ), на підставі рішення органів, зазначених у ч. 3 ст. 33 Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012 № 5403-VI (крім керівників суб’єктів господарювання), про обов’язкову евакуацію населення обов’язково ухвалюють рішення органу місцевого самоврядування або військової адміністрації чи військово-цивільної адміністрації (на територіях, де тимчасово не здійснюють свої повноваження відповідні сільські, селищні, міські ради) про встановлення податкових пільг зі сплати плати за землю (земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності) та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, для фізичних і юридичних осіб (далі — Рішення).

Відповідно до ч. 3 ст. 33 Кодексу цивільного захисту України рішення про проведення евакуації ухвалюють, зокрема:

  • на державному рівні — Кабінет Міністрів України;
  • на регіональному рівні — Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації;
  • на місцевому рівні — районні, районні в місті Києві чи Севастополі державні адміністрації, відповідні органи місцевого самоврядування.

2. Щодо справляння плати за землю за земельні ділянки, на яких розташовані об’єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, знищені внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України (далі — знищені об’єкти нерухомості).

Законом доповнено п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ новим пп. 69.141, за яким не нараховують і не сплачують плату за землю (земельний податок та орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки, на яких розташовано знищені об’єкти нерухомості, дані про знищення яких і дані про земельні ділянки, на яких були розташовані зазначені знищені об’єкти нерухомості, внесені до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України (далі — Реєстр майна), у межах площ (земельних ділянок), визначених цим підпунктом.

Площі земельних ділянок, на які поширюється дія цього підпункту, обмежуються, зокрема, для юросіб — власників знищених об’єктів нежитлової та житлової нерухомості:

  • 100 % площі земельної ділянки — якщо загальна площа знищеного об’єкта нерухомості дорівнює або перевищує одну третину загальної площі земельної ділянки, на якій був розташований такий зруйнований об’єкт нерухомого майна;
  • 50 % площі земельної ділянки — якщо загальна площа знищеного об’єкта нерухомості не перевищує однієї третини загальної площі земельної ділянки, на якій був розташований такий зруйнований об’єкт нерухомого майна.

Плату за землю за земельні ділянки, на яких розташовано знищені об’єкти нерухомості, не нараховують і не сплачують за період із першого числа місяця, на який припадає дата знищення нерухомого майна згідно з Реєстром майна, до останнього числа місяця, у якому зареєстровано речове право на новозбудований на такій земельній ділянці об’єкт житлової та/або нежитлової нерухомості в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяження, або до останнього числа місяця, у якому припинено або скасовано воєнний стан в Україні, але не пізніше ніж до 01.01.2026.

Платники плати за землю, які до дати набрання чинності Законом відповідно до п. 286.2 ПКУ задекларували податкові зобов’язання з плати за землю за земельні ділянки, визначені цим пунктом, мають право скоригувати нараховані податкові зобов’язання з плати за землю за період із першого числа місяця, на який припадає дата знищення нерухомого майна згідно з Реєстром майна, шляхом подання в порядку, визначеному ПКУ, уточнюючих податкових декларацій.

Календар

На цьому тижні
подій немає

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку