Новини

Натуральний коефіцієнт та ПСП для військового збору не працюють — думка податківців незмінна у нових ІПК, у ЗІР та на сайті

10.04.2024

Податківці продовжують і надалі дотримуватися своєї позиції щодо незастосування для військового збору натурального коефіцієнта (передбачено для ПДФО в п. 164.5 ПКУ) та податкової соціальної пільги (далі — ПСП).

Про ситуацію з військовим збором з 03.09.2022 ми писали у газеті «Зарплата та кадрова справа», № 6/2024, с. 13. Там можна знайти перші ІПК, де податківці зазначали про незастосування для військового збору натурального коефіцієнта. Сьогодні хочемо звернути увагу ще на декілька матеріалів від них.

ІПК Приміром, в ІПК ДПСУ від 27.03.2024 № 1659/ІПК/99-00-24-03-03 податківці відповіли на низку запитань, зокрема:

1. Який порядок розрахунку підвищуючого коефіцієнта?

2. З якої дати застосовувати підвищуючий коефіцієнт?

3. У звітності якого періоду відображати суму донарахованого військового збору за період до 01.01.2024, сплаченого в І кварталі 2024 року?

4. Чи застосовуються штрафні санкції й у якому розмірі на суму донарахованого військового збору в І кварталі 2024 року за період до 01.01.2024?

Податківці повторили ті ж аргументи щодо незастосування натурального коефіцієнта, що й у ІПК ДПСУ від 12.03.2024 № 6722/6/99-00-24-03-03-06 та від 15.03.2024 № 1414/ІПК/99-00-24-03-03 і в роз’ясненні у категорії 126.05 ЗІР (див. газету «Зарплата та кадрова справа», № 6/2024, с. 13)

Податківці зазначили, що положеннями п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ прямо не встановлено порядок визначення бази оподаткування для військового збору, зокрема, з урахуванням особливостей, встановлених у п. 164.5 ПКУ для ПДФО. Тому база оподаткування військовим збором визначається податковими агентами без застосування положень п. 164.5 ст. 164 ПКУ — без застосування натурального коефіцієнта. Тож податківці роблять справедливий висновок, що відсутні законодавчі підстави:

  • для здійснення податковими агентами (самостійно) донарахування військового збору;
  • для застосування штрафних санкцій у зв’язку із зазначеними змінами.

Отже, чітко визначено, що штрафних санкцій не буде.

ЦИТАТА. «База оподаткування — це фізичний, вартісний чи інший характерний вираз об’єкта оподаткування, до якого застосовується податкова ставка і який використовується для визначення розміру податкового зобов’язання.

База оподаткування і порядок її визначення встановлюються Кодексом для кожного податку окремо.

При цьому у випадках, передбачених Кодексом, один об’єкт оподаткування може утворювати кілька баз оподаткування для різних податків.

У випадках, передбачених Кодексом, конкретна вартісна, фізична або інша характеристика певного об’єкта оподаткування може бути базою оподаткування для різних податків.

Водночас зауважуємо, що ст. 164 Кодексу встановлено особливості визначення бази оподаткування податком на доходи фізичних осіб для доходів у негрошовій формі, а саме базою оподаткування цим податком є вартість такого доходу, розрахована за звичайними цінами, правила визначення яких встановлені згідно з Кодексом, помножена на коефіцієнт, який обчислюється за формулою, визначеною пунктом 164.5 статті 164 Кодексу.

Згідно з п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу ставка військового збору становить 1,5 відсотка від об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Враховуючи викладене та зважаючи на те, що положеннями п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу прямо не встановлено порядок визначення бази оподаткування для військового збору, зокрема, з урахуванням особливостей, встановлених у п. 164.5 ст. 164 розділу IV Кодексу для податку на доходи фізичних осіб, то база оподаткування військовим збором визначається податковими агентами без застосування положень п. 164.5 ст. 164 Кодексу. Тобто відсутні законодавчі підстави для здійснення податковими агентами донарахування військового збору, а також застосування штрафних санкцій у зв’язку із зазначеними змінами.

Одночасно повідомляємо, що зазначена позиція погоджена Міністерством фінансів України.»

(ІПК ДПСУ від 27.03.2024 № 1659/ІПК/99-00-24-03-03)

Зверніть увагу, що в цій ІПК вказано, що зазначена позиція погоджена Мінфіном. Отже шляху назад немає.

ЗІР Також з’явилося нове роз’яснення у ЗІР (категорія 126.05) щодо застосування ПСП при утриманні військового збору згідно з яким ПСП при утриманні військового збору не застосовується.

ЦИТАТА. «Питання: З якої суми сплачується військовий збір у випадку застосування ПСП?

Відповідь

Коротка: З усієї суми нарахованого доходу.

Повна: <...> Враховуючи викладене та зважаючи на те, що положеннями п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ прямо не встановлено порядок визначення бази оподаткування для військового збору, зокрема, з урахуванням особливостей, встановлених у п. 164.6 ст. 164 розд. IV ПКУ для податку на доходи фізичних осіб, то визначення податковими агентами бази оподаткування військовим збором здійснюється без застосування положень п. 164.6 ст. 164 розд. IV ПКУ.

Тобто оподаткуванню військовим збором підлягають доходи у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв’язку з трудовими відносинами без вирахування сум податку на доходи фізичних осіб, страхових внесків до Накопичувального фонду, у випадках, передбачених законом, а також податкової соціальної пільги за її наявності.

(категорія 126.05 ЗІР)

Новина на сайті ДПСУ Також на сайті ДПСУ з’явилося роз’яснення від 01.04.20241, де податківці вказують на незастосування натурального коефіцієнта та ПСП у випадку утримання військового збору.

Календар

На цьому тижні
подій немає

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку