Новини

Штрафи за несвоєчасну реєстрацію ПН з нульовою ставкою: роз’яснює ДПС

18.03.2024
Тема:

Податківці на офіційному сайті ДПС України (https://tax.gov.ua/ «Інформаційні матеріали») пояснили, чи застосовується штраф за несвоєчасну реєстрацію в ЄРПН ПН з нульовою ставкою, якщо вона складена після 08.02.2023. На думку контролерів, у разі порушення строків, визначених ПКУ, для реєстрації в ЄРПН ПН, складених на операції з постачання товарів / послуг, що оподатковуються за нульовою ставкою, застосовуються штрафні санкції в розмірах, встановлених п. 1201.1 ПКУ, а саме: штраф у розмірі 2 % обсягу постачання (без ПДВ), але не більше 1 020,00 грн.

Пояснили свою позицію контролери так. Строки реєстрації ПН/РК в ЄРПН визначено п.п. 201.10, п. 89 підрозд. 2 та п.п. 69.1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ.

Відповідальність за порушення строків, визначених ПКУ, для реєстрації ПН/РК в ЄРПН передбачено п. 1201.1 та п. 90 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ. Відповідно до п. 1201 ПКУ порушення платниками ПДВ граничного строку, передбаченого ст. 201 ПКУ, для реєстрації ПН/РК в ЄРПН призводить до накладення на платника ПДВ, на якого відповідно до вимог ст. 192 і 201 ПКУ покладено обов’язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі 2 % обсягу постачання (без ПДВ), але не більше 1 020,00 грн, в разі реєстрації в ЄРПН, зокрема, ПН/РК, складеної на операції з постачання товарів / послуг, що оподатковуються за нульовою ставкою.

Водночас відповідно до Закону України «Про внесення змін до розділу ХХ “Перехідні положення” Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» від 12.01.2023 № 2876-IX, який набув чинності 08.02.2022, тимчасово, протягом дії воєнного стану та 6 місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація ПН/РК здійснюється з урахуванням граничних строків, визначених п. 89 підрозд. 2 розд ХХ ПКУ. Своєю чергою, штраф за порушення платниками ПДВ граничного строку, передбаченого п. 89 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ для реєстрації ПН/РК в ЄРПН, встановлюється в розмірах, визначених п. 90 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ:

  • 2 % суми ПДВ, зазначеної в таких ПН/РК, — у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
  • 5 % суми ПДВ, зазначеної в таких ПН/РК, — у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
  • 10 % суми ПДВ, зазначеної в таких ПН/РК, — у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів.

Проте, на переконання податківців, п. 90 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ не визначено відповідних зменшених розмірів штрафів за порушення граничних строків, передбачених п. 89 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ для реєстрації в ЄРПН ПН, які складені на операції з постачання товарів / послуг, що оподатковуються за нульовою ставкою.

А отже, податківці роблять висновок, що зміни, передбачені пп. 89 та 90 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ, не скасовують чинного податкового обов’язку щодо реєстрації в ЄРПН ПН, які складені на операції з постачання товарів / послуг, за якими не нараховується ПДВ (звільнені від оподаткування, оподатковуються за нульовою ставкою), визначеного ст. 201 ПКУ, та не звільняють платника податку від відповідальності за порушення такого обов’язку, визначеного п. 1201.1 ПКУ.

Отже, штрафувати за невчасну реєстрацію в ЄРПН ПН/РК зі ставкою 0 %, а також ПН/РК, складених на операції, звільнені від оподаткування, будуть за загальними правилами, визначеними п. 1201.1 ПКУ.

Календар

На цьому тижні
подій немає

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку