Новини

Підприємство включено до реєстру великих платників податків у 2024р.: за якими правилами слід враховувати збитки минулих років при подачі декларації за 2023р.?

22.01.2024
Тема:

Відповідно до пп.140.4.4 п.140.4 ст.140 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010р. (далі – ПКУ), великі платники податків мають обмеження на врахування збитків минулих років при обрахунку фінансового результату до оподаткування звітного року.

При цьому, включення до реєстру/виключення з реєстру великих платників (далі – Реєстр) відбувається автоматично, на підставі досягнення/не досягнення показників, визначених пп.14.1.24 п.14.1 ст.14 ПКУ.

І, враховуючи нестабільні умови для бізнесу протягом останніх років, деякі платники можуть то отримувати значні збитки (та, відповідно, виключатись з Реєстру), то «вирівнюватись» та повертатись в Реєстр.

Тому, в момент повернення на облік до офісу ДПС по роботі з великими платниками податків (нехай це буде 2024р.), у підприємства закономірно може виникнути наступне запитання.

За якими ж правилами звітувати з податку на прибуток за щойно завершений 2023р. календарний рік:

  • за правилами, встановленими для великих платників податків (врахування збитків минулих років у розмірі 50%), оскільки на момент складення та подачі декларації (а це січень – березень 2024р.) підприємство вже є великим платником податків, та подає згадану декларацію за 2023р. до офісу ДПС по роботі з великими платниками податків,
  • чи за правилами, встановленими для «звичайних» платників податків (збитки у розмірі 100% минулих років), незважаючи на перебування у Реєстрі, оскільки підприємство звітує за той рік, коли воно не було великим платником податків?

У статті ми розглянемо, чи може все ж-таки підприємство, яке на 2024р. включено до Реєстру великих платників податків, враховувати збитки минулих років у розмірі 100% при подачі декларації за 2023 звітний рік.

Відповідно до пп.14.1.24 п.14.1 ст.14 ПКУ, великий платник податків – юридична особа, у якої обсяг доходу від усіх видів діяльності за останні чотири послідовні податкові (звітні) квартали перевищує еквівалент 50 мільйонів євро, визначений за середньозваженим офіційним курсом Національного банку України за той самий період, або загальна сума податків, зборів, платежів, сплачених до Державного бюджету України, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, крім митних платежів, за такий самий період перевищує еквівалент 1,5 мільйона євро, визначений за середньозваженим офіційним курсом Національного банку України за той самий період.

Відповідно до пп.140.4.4 п.140.4 ст.140 ПКУ, великі платники податків мають право зменшувати фінансовий результат до оподаткування податкового (звітного) періоду (прибуток, збиток або нульове значення) не більше ніж на 50 відсотків непогашеної суми від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років.

Як бачимо, в пп.140.4.4 п.140.4 ст.140 ПКУ мова йде про зменшення в певному розмірі (а саме, не більше ніж на 50% від’ємного значення минулих звітних років) фінансового результату того звітного періоду, в якому підприємство є великим платником податків (тобто, у випадку, який ми розглядаємо, це майбутній фінансовий результат 2024 звітного року).

Аналогічну ситуацію розглядала і ДПС:

«Платник податків … який не перебував у Реєстрі на 2022 рік, не застосовує обмеження, передбачене у пп.140.4.4 п.140.4 ст.140 ПКУ при визначенні об’єкта оподаткування за звітний період 2022р.

Проте у разі якщо такого платника … включено до Реєстру на 2023 рік, то він у звітних періодах 2023 року застосовує  обмеження, передбачені пп.140.4.4 п.140.4 ст.140 ПКУ, а саме: зменшує фінансовий результат до оподаткування податкового (звітного) періоду (прибуток, збиток або нульове значення) не більше ніж на 50 відсотків непогашеної суми від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років у звітних періодах 2023 року».

Отже, враховуючи той факт, що у випадку, який розглядається, підприємство не було включено до Реєстру у 2023р., то при визначенні об’єкта оподаткування за звітний період 2023р. підприємство не застосовує обмеження, передбачені пп.140.4.4 п.140.4 ст.140 ПКУ, та має право зменшити фінансовий результат звітного 2023р. на 100% від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років.

Вищенаведене обмеження для великих платників податків, передбачене пп.140.4.4 п.140.4 ст.140 ПКУ, повинно застосовуватись платником, включеним до Реєстру на 2024р., при визначенні фінансового результату у звітних періодах 2024р. (І квартал, півріччя, 3 квартали, рік).

Календар

На цьому тижні
подій немає

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку