Новини

Індексація стипендій — 2024

19.01.2024
Тема: Освіта

З відновленням дії Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 № 1282-XII постало питання не тільки індексації зарплати, а ще й індексації стипендії.

Підкреслимо, що загальні правила індексації однакові як для зарплат, так і для стипендій (див. газету «Бухгалтерія: бюджет», № 1/2024, с. 10 та с. 6 цього номера).

Чи треба зберігати суму індексації стипендії, яка склалася станом на грудень 2022 року? Загалом, вважаємо, що тут також є право на збереження. Підкреслимо: йдеться про ті суми індексації, право на які мають студенти (учні), які навчались у цьому закладі освіти в грудні 2022 року і продовжують навчатися, причому відтоді не втрачали права на призначення стипендії. Втім, рішення про збереження/незбереження зазначених сум індексації слід ухвалити самостійно. При цьому немає проблеми з такими категоріями стипендіатів, як:

  • діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування (особи з їх числа), та їхньою соціальною стипендією, адже розмір такої стипендії з січня 2024 року підвищено (див. газету «Бухгалтерія: бюджет», № 1/2024, с. 6). Це підвищення суттєве, тож навіть якщо було ухвалено рішення зберегти суми індексації, січневе підвищення стипендії їх перекриває. Отже, січень 2024 року стає «базовим» для такого виду стипендії. З наступного місяця починається обчислення індексу споживчих цін (ІСЦ) наростаючим підсумком до перевищення порогу індексації (103 %);
  • аспіранти, докторанти тощо, адже розмір їхньої академічної стипендії також підвищено в січні 2024 року і сума підвищення перевищує суму індексації, яка склалася станом на грудень 2022 року (детальніше див. с. 29 цього номера). Отже, січень 2024 року стає «базовим» для такого виду стипендії.

А ось щодо інших стипендіатів, для яких із січня 2024 року стипендія не підвищується, треба ухвалити рішення про те, чи виплачувати суму індексації, яка склалася для них в грудні 2022 року. Зазначимо, що незалежно від ухваленого рішення обчислення ІСЦ проводять наростаючим підсумком починаючи з 1 січня 2024 року (фактично «базовим» буде грудень 2023 року), як це передбачено ст. 39 Закону про держбюджет-2024. Тож незалежно від того, який місяць був до цього у студента (учня) «базовим», все обнуляється і «базовим» стає грудень 2023 року.

Календар

На цьому тижні
подій немає

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку