Функціонування центрів надання соцпослуг: є зміни
Постановою КМУ від 27.10.2023 № 1124 (далі —постанова № 1124), яка набрала чинності 02.11.2024, внесено зміни до:
- постанови КМУ «Деякі питання діяльності центрів надання соціальних послуг» від 03.03.2020 № 177 (далі — постанова № 177);
- Типового положення про бюджетний (комунальний) заклад «Центр надання соціальних послуг», затвердженого постановою № 177 (далі — Типове положення). Після змін Типове положення має саме таку назву.
Зміни до постанови № 177 Оновленим п. 3 постанови № 177 установлено, що:
- з метою забезпечення оптимізації надання соцпослуг та комплексного підходу до розв’язання проблем жителів тергромади центр надання соціальних послуг (далі — центр) може утворюватися шляхом реорганізації центрів соцслужб, терцентрів соціального обслуговування (надання соцпослуг) та інших закладів, що надають соціальні послуги;
- за організаційно-правовою формою центр може утворюватися та функціонувати як комунальне некомерційне підприємство або бюджетна (комунальна) установа (заклад);
- діяльність центру має відповідати критеріям, визначеним постановою КМУ «Про затвердження критеріїв діяльності надавачів соціальних послуг» від 03.03.2020 № 185.
Водночас постановою № 1124 Міністерству соціальної політики у тримісячний строк із дня набрання чинності цією постановою наказано розробити і затвердити методичні рекомендації щодо реорганізації закладів та установ системи соціального захисту населення із бюджетних (комунальних) установ (закладів) у комунальні некомерційні підприємства та умов їх функціонування.
Зміни до Типового положення Тут маємо кілька уточнень.
1. Оновленим п. 2 Типового положення передбачено, що центр утворюється, реорганізовується та ліквідується в порядку, передбаченому законодавством, органом місцевого самоврядування (далі — засновник) з урахуванням потреб відповідної адміністративно-територіальної одиниці в разі відсутності центру соціальних служб та територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) для виконання їхніх завдань і функцій.
У разі функціонування в межах села, селища, міста, що є самостійною адміністративно-територіальною одиницею, центру соціальних служб і територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) новий центр може утворюватися шляхом реорганізації таких закладів.
Положення про центр, його структуру і кошторис затверджує засновник.
2. Уточнено перелік завдань центру такими завданнями (п. 7 Типового положення):
- забезпечує соціальний патронаж осіб, які відбули покарання у вигляді обмеження або позбавлення волі на певний строк, а також звільнених від подальшого відбування таких покарань на підставах, передбачених законом, бере участь у роботі спостережних комісій;
- взаємодіє з іншими суб’єктами системи надання соціальних послуг, а також з органами, установами, закладами, фізичними особами — підприємцями, які в межах компетенції у відповідній адміністративно-територіальній одиниці надають допомогу особам/сім’ям та/або здійснюють їх захист;
- надає особам/сім’ям психосоціальні послуги.
3. Уточнено перелік функцій структурних підрозділів (відділень) центру, зокрема відділень натуральної допомоги (надання натуральної допомоги) та відділень надання соціальних послуг в умовах цілодобового перебування/проживання (п. 8 Типового положення).
А також встановлено, що в разі виявлення центром осіб із порушеннями опорно-рухового апарату, зору, слуху, із психічними та поведінковими розладами, які не здатні до самообслуговування та потребують надання соціальних послуг, у центрі можуть утворюватися спеціалізовані відділення, зокрема догляду вдома осіб із психічними та поведінковими розладами.
4. Уточнено, що є підставою для надання соціальних послуг (п. 11 Типового положення).
5. Встановлено, що з урахуванням потреб територіальної громади та можливостей засновника в центрі може бути запроваджено підсумований облік робочого часу відповідно до норм Кодексу законів про працю України (абз. 2 п. 17 Типового положення).