Новини

Огляд змін до постанови кабінету міністрів україни № 1275 від 11.11.2022 р відносно оборонних закупівель під час воєнного стану

07.09.2023
Тема:

Постановою Кабінету Міністрів України від 18.07.2023 № 736 внесено зміни до Особливостей здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2022 № 1275 "Деякі питання здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану" (далі – Особливості ПКМУ №1275).

Також було скасовано Постанову Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. № 335 “Деякі питання здійснення оплати товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони в умовах воєнного стану”. 

Розглянемо, як це вплинуло на роботу закупівельників.

Щодо використання рамкових угод державними замовниками у сфері оборонних закупівель.

Повністю виключено розділ та підпункти 12-42 Особливостей ПКМУ №1275, якими передбачалося укладення рамкової угоди та проведення відбору для укладення державного контракту, таким чином з моменту набрання чинності Постанови КМУ №736 від 18.07.2023 року, а саме з 21.08.2023 року, рамкові угоди державними замовниками не застосовуються. Якщо до вступу в дію нової редакції Постанови №1275 замовником була оголошена закупівля за рамковою угодою/відбори за укладеною рамковою угодою, він має право закінчувати розпочату закупівлю/відбори за старою редакцією або ініціювати розірвання договору про укладання рамкової угоди та укладати нові договори за новою редакцією.

Щодо незастосування вимоги до ціни державного контракту (договору).

 В підпункті 1 пункту 3 Постанови КМУ №1275 тепер закріплена норма про не застосування положення щодо визначення ціни державного контракту (договору) на основі розрахунково-калькуляційних матеріалів, внаслідок чого більше не потрібно вимагати так звану калькуляцію у постачальника, але у разі необхідності, наприклад для встановлення норми прибутку не більше 25%, калькуляція може бути підтверджуючим документом.

Щодо внесення змін до істотних договору у виключних випадках.

В пункті 8 Особливостей ПКМУ 1275 тепер визначені виключні випадки, які передбачають внесення змін до істотних умов договору про закупівлю з посиланням на п.19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі”, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування затверджених постановою КМУ від 12.10.2022 року №1178 (далі по тексту Особливості ПКМУ №1178). 

Зокрема, необхідно звернути увагу що тепер істотні умови договору за п.8 не можуть змінюватися після його укладення до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: коригування обсягу закупівлі з урахуванням наявних фактичних видатків для їх здійснення; покращення якісного стану предмета закупівлі за умови що таке покращення не призведе до збільшення ціни договору; продовження строку дії договору та/або строку виконання зобов’язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг - за умови, що такі зміни не призведуть до збільшення суми вартості (ціни), визначеної в державному контракті (договорі); погодження зміни вартості (ціни) в договорі в бік зменшення - у разі наявності в ньому порядку зміни вартості (ціни), та інше визначене п.19 Особливостей ПКМУ №1178.

Слід також зазначити, для закупівлі ОВТ (пп.43-49) підстави внесення змін до істотних умов договору відрізняються від такого переліку для п.8 . 

Зауважимо,  що в пункті 49 зазначено, що  вартість (ці) державного контракту (договору) не може бути збільшена щодо зобов’язань у частині прострочення строків постачання товарів (виконання робіт, надання послуг) з вини виконавця, а також у частині здійсненої попередньої оплати.

Постановою №1275 не визначені підстави для внесення змін до істотних умов договору, рішення , які норми застосовувати , приймає замовник. Тому радимо застосовувати норми п.8 щодо зміни істотних умов. 

Щодо закупівлі державними замовниками ОВТ

З’явився новий розділ в Особливостях , затверджених постановою №1275  - «Проведення закупівель озброєння, військової та спеціальної техніки, ракет і боєприпасів та їх складових частин, а також послуг із розроблення, ремонту, модернізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин», яким передбачено закупівля» - пунктом 45 визначається що такі закупівлі проводяться без застосування видів (процедур) закупівель, визначених Законами України  “Про оборонні закупівлі” та  “Про публічні закупівлі”.

Також слід звернути увагу, що в абзаці 2 пункту 45 Особливостей ПКМУ 1275 з’явився перелік інформації,  яка повинна бути наведена  в комерційній пропозиції на постачання товару, виконання робіт або надання послуг оборонного призначення вітчизняними або іноземними суб’єктами господарювання зокрема, але не виключно:

 • повне найменування, код згідно з УКТЗЕД, номенклатурний номер НАТО (за наявності);
 • тактико-тактичні або інші характеристики (за наявності);
 • дані щодо технічного стану;
 • повне найменування виробника, країна походження та знаходження, логістичний маршрут постачання (за наявності);
 • умови постачання (строк, графік тощо);
 • загальна вартість (ціна) та умови оплати.

Враховуючи внесені зміни розглянемо можливі варіанти здійснення закупівель державними замовниками після 21.08.2023 року у відповідності до оновленої Постанови:

ВАРІАНТ 1 - Використання електронної системи закупівель «Прозорро» з дотриманням вимог та норм визначених в Особливостях ПКМУ №1178, згідно з пунктом 8  Особливостей ПКМУ №1275 передбачені наступні способи проведення закупівлі:

 • Відкриті торги;
 • Спрощена закупівля;
 • Відбір постачальника шляхом запиту ціни пропозицій (з 01.09.2023 – запиту пропозиції) постачальників відповідно до Порядку формування та використання електронного каталогу затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2020 р. № 822.

ВАРІАНТ 2 - Без застосування електронної системи закупівель може здійснюватися придбання товарів і послуг оборонного призначення, інших товарів і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони, однак такий варіант може бути застосовано виключно за однієї з наступних умов визначених в п.9 Особливостей ПКМУ №1275 які викладені нижче:

 • розрахунок ціни договору передбачає прибуток до 25 відсотків собівартості товарів, робіт та послуг, у разі коли виконавець державного контракту (договору) є виробником запропонованого товару, надавачем послуг або виконавцем робіт;
 • якщо виконавець державного контракту (договору) не є виробником товару, він має гарантувати, що сукупний прибуток усіх суб’єктів господарювання, що були залучені в ланцюгу постачання між виробником товару і виконавцем державного контракту (договору), становить до 25 відсотків первинної собівартості товару;

*Собівартість товарів, робіт і послуг визначається виробником товару, надавачем послуг або виконавцем робіт на підставі стандартів бухгалтерського обліку.

Окремо варто звернути увагу, що у відповідності до п.8 /п.9 Особливостей здійснення оборонних закупівель також без використання електронної системи закупівель здійснюється закупівля товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становить державну таємницю, а також закупівлі озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин та послуг із розроблення, ремонту, модернізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин.

Що робити із закупівлями, розпочатими до набрання законної сили Постановою №736 від 18.07.2023 року ?

 Підпунктом 4 пункту 3 Особливостей ПКМУ №1275 визначено, що  оборонні закупівлі товарів, робіт і послуг, що розпочаті до набрання чинності цією постановою, завершуються в порядку, що діяв до набрання чинності цією постановою» - це дає можливість закрити закупівлю з дотриманням правил до набрання чинності змін після 21.08.2023 року, без їх застосування. Але , враховуючи, що нова редакція Постанови №1275 діє вже більше місяця (станом на 30.08.2023), у замовника можуть виникнути проблеми при реєстрації укладених договорів в органах казначейства. Тому радимо в цьому випадку відразу подавати договори на реєстрацію з належним обґрунтуванням. 

Календар

На цьому тижні
подій немає

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку