Новини

ДПС роз’яснила, чи може ФОП отримувати кошти від підприємницької діяльності на рахунок в іноземному банку

04.09.2023
Тема:

У свіжому роз’ясненні в категорії 129.04 ЗІР податківці пояснили, чи можуть ФОП (які перебувають на спрощеній або загальній системі оподаткування) отримувати кошти від своєї підприємницької діяльності на рахунки, відкриті в іноземних банках. Так, зокрема, податківці зауважили, що згідно з ч. 3 ст. 4 Закону України «Про валюту і валютні операції» від 21.06.2018 № 2473-VIII (далі — Закон № 2473) резиденти з урахуванням обмежень, визначених Законом № 2473 та іншими законами України, мають право відкривати рахунки в іноземних фінансових установах та здійснювати через такі рахунки валютні операції.

Крім того, положення ст. 2 Закону № 2473 передбачають, зокрема, право фізичних та юридичних осіб — резидентів укладати угоди з резидентами та/або нерезидентами і виконувати зобов’язання, пов’язані з цими угодами, в національній валюті чи в іноземній валюті, зокрема й відкривати рахунки у фінансових установах інших країн.

Водночас згідно з ч. 2 ст. 5 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» від 16.04.1991 № 959-ХІІ (далі — Закон № 959) фізособи, які мають постійне місце проживання на території України, мають право здійснювати зовнішньоекономічну діяльність, якщо вони зареєстровані як підприємці.

Відповідно до ст. 1 Закону № 959 зовнішньоекономічна діяльність — це, зокрема, діяльність суб’єктів господарської діяльності України та іноземних суб’єктів господарської діяльності, побудована на взаємовідносинах між ними, що має місце як на території України, так за її межами. Згідно з абз. 1 п. 16 Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого постановою Правління НБУ від 02.01.2019 № 5 (далі — Положення № 5), розрахунки за зовнішньоекономічними операціями здійснюються виключно через рахунки в банках.

Також п. 23 Положення № 5 передбачено, що грошові кошти від нерезидента за операціями резидента з експорту товарів підлягають зарахуванню на рахунок резидента в Україні в банку. При цьому термін «товар» уживається у значенні, визначеному Законом № 959, відповідно до ст. 1 якого товар — це будь-яка продукція, послуги, роботи, права інтелектуальної власності та інші немайнові права, призначені для продажу (оплатної передачі) (п. 2 Положення № 5).

З огляду на наведене податківці зробили такі висновки:

  • чинним законодавством фізичним особам не заборонено відкривати рахунки у фінансових установах інших країн;
  • кошти за операціями ФОП (спрощена або загальна система оподаткування), зокрема, з експорту товарів (послуг) підлягають зарахуванню на рахунки резидентів у банках України.

Крім того, податківці наголосили, що в разі якщо кошти, отримані від нерезидента на рахунок, відкритий в іноземному банку, не зараховані на рахунок для здійснення підприємницької діяльності в банку в Україні, то такі кошти не включаються до доходу ФОП (спрощена або загальна система оподаткування), але оподатковуються за правилами, встановленими для платників податків фізосіб. Тобто такі кошти включаються до загального річного оподатковуваного доходу як іноземний дохід та оподатковуються ПДФО і ВЗ на загальних підставах.

Календар

На цьому тижні
подій немає

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку