Новини

Штрафи за РРО-порушення повертаються

16.08.2023

ВРУ ухвалила Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» від 30.06.2023 № 3219-IX (далі — Закон № 3219).

У розд. II «Прикінцеві положення» Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 № 265/95-ВР (далі — Закон про РРОп. 12, яким було закріплено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану, санкції за порушення вимог цього закону не застосовуються, крім санкцій за порушення порядку здійснення розрахункових операцій під час продажу підакцизних товарів, викладено в новій редакції.

Згідно з оновленим п. 12 розд. ІІ Закону про РРО суб’єкти господарювання звільняються від відповідальності за порушення вимог Закону про РРО, вчинені ними в період із 01.01.2022 до 01.10.2023, крім відповідальності за порушення порядку здійснення розрахункових операцій під час продажу підакцизних товарів, провадження діяльності з купівлі / продажу іноземної валюти, діяльності у сфері організації та проведення азартних ігор.

Також розд. ІІ Закону про РРО доповнено пунктами 14 і 15, якими врегульовано питання звільнення від відповідальності за РРО-порушення на територіях, які входять до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Мінреінтеграції від 22.12.2022 № 309, з 1 жовтня 2023 року.

Отже, РРО-штрафи повертаються на територіях, на яких не ведуться бойові дії та які не тимчасово окуповані.

Нагадаємо про розміри фінансових санкцій, які можуть застосувати податкові органи за результатами перевірок за порушення вимог Закону про РРО до суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги) (ст. 17 Закону про РРО, пп. 41.1.1 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI). Див. таблицю.

Фінансова відповідальність

Норма Закону про РРО

Порушення

Санкція

Пункт 1 ст. 17

1. Проведення розрахункових операцій з використанням РРО, ПРРО або розрахункових книжок (далі — РК) на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг).

2. Непроведення розрахункових операцій через РРО та/або ПРРО з фіскальним режимом роботи.

3. Невидача (в паперовій та/або електронній формі) відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання РК на окремому господарському об’єкті такого суб’єкта господарювання.

  • 100 % вартості проданих із порушеннями товарів (робіт, послуг), якщо вчинено вперше;
  • 150 % вартості проданих із порушеннями товарів (робіт, послуг), якщо вчинено повторно1.
Правопорушення повторне, якщо вчинено два або більше самостійних правопорушень. Кваліфікація правопорушення як самостійного залежить від його виду. Податківці вважають, що в будь-якому разі, незалежно від обставин порушення / порушень, порушення, передбачені п. 1 ч. 1 ст. 17 Закону про РРО, не є таким, що триває, тому кількість порушень визначатимуть за кількістю фактично установлених порушень під час однієї перевірки, а не за кількістю фактично проведених перевірок (відповідь на запитання з категорії ЗІР 109.18https://zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=40028).

Пункт 3 ст. 17

Під час здійснення розрахункових операцій невикористання, використання незареєстрованих належним чином, порушення встановленого порядку використання, незабезпечення збереженості протягом установленого строку п. 6 ст. 3 Закону про РРО (3 роки після закінчення) КОРО та/або РК.

НАГАДАЄМО. Якщо КНП надає медичні послуги на території села, селища / медичні послуги виїзними бригадами та медобслуговування вдома в замовника (пп. 7, 23 Переліку окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, затвердженого постановою КМУ від 23.08.2000 № 1336), дозволено здійснювати розрахункові операції без застосування РРО — з використанням РК та КОРО до перевищення граничного розміру річного обсягу розрахункових операцій з надання послуг (ст. 10 Закону про РРО). Граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій з надання медпослуг на території села, селища становить 250 000,00 грн на один структурний (відокремлений) підрозділ (пункт послуг), а з надання медпослуг виїзними бригадами — 500 000,00 грн на один суб’єкт господарювання (п. 2 постанови КМУ «Про забезпечення реалізації статті 10 Закону України Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 23.08.2000 № 1336).

Крім того, може постати необхідність використати КОРО та РК, якщо вийде з ладу РРО, під час його ремонтування та в разі тимчасового (до 7 р. дн.) припинення постачання електричної енергії. Якщо КНП ухвалило рішення та зазначило в заяві про реєстрацію РРО за формою № 1-РРО (додаток 1 до Порядку реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом МФУ від 14.06.2016 № 547 (далі — Порядок № 547)) про непроведення розрахункових операцій в екстремальних випадках до під’єднання резервного РРО або відновлення електроенергії, таке КНП має право не реєструвати та не зберігати КОРО та РК. Для таких РРО в реєстраційному посвідченні має бути зазначено: «КОРО на цей РРО не зареєстровано. У випадках виходу з ладу РРО або вимкнення електроенергії розрахункові операції не здійснюють» (п. 2 розд. ІІІ Порядку № 547).

50 НМДГ (850,00 грн)

Пункт 5 ст. 17

Контрольну стрічку не надрукували / не створили в електронній формі на РРО.

Спотворили дані щодо проведених розрахункових операцій, інформація про які є на контрольній стрічці.

30 НМДГ (510,00 грн)

Пункт 9 ст. 17

Під час проведення розрахункових операцій застосування РРО, у конструкцію чи програмне забезпечення якого внесено зміни, не передбачені конструкторсько-технологічною та програмною документацією виробника.

300 НМДГ (5 100,00 грн)

Пункт 10 ст. 17

Неподання до контролюючих органів звітності, пов’язаної із застосуванням РРО, РК, та копій розрахункових документів і фіскальних звітних чеків з РРО через дротові або бездротові канали зв’язку.

30 НМДГ (510,00 грн)

Закон № 3219 набув чинності 1 серпня 2023 року.

Календар

На цьому тижні
подій немає

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку