Новини

Спеціальні ЗЗСО, ІРЦ та НРЦ: особливості діяльності в умовах воєнного стану
12.09.2022
Тема: Освіта

КМУ постановою від 30.08.2022 р. № 979, яка набрала чинності 06.09.2022 р., вніс зміни до:

  • Переліку посад педагогічних та науково-педагогічних працівників, затвердженого постановою КМУ від 14.06.2000 р. № 963 (далі — Перелік № 963);
  • Положення про інклюзивно-ресурсний центр, затвердженого постановою КМУ від 12.07.2017 р. № 545 (далі — Положення № 545);
  • Положення про спецшколу та Положення про НРЦзатверджені постановою КМУ від 06.03.2019 р. № 221.

Перелік педагогів Раніше в Переліку № 963 містилися такі назви педагогічних посад, як «асистент вчителя загальноосвітнього навчального закладу з інклюзивним та інтегрованим навчанням», «вихователь дошкільного навчального закладу». Але такі назви не відповідають Класифікатору професій ДК 003:2010, затвердженому наказом Держспоживстандарту від 28.07.2010 р. № 327 (з урахуванням останніх змін — див. газету «Бухгалтерія: бюджет», № 43/2021, с. 7). Тому до Переліку № 963 внесено зміни, і тепер там зазначено просто «асистент викладача» та «асистент вихователя».

ДО ВІДОМА. А ось такі посади, як «асистент майстра виробничого навчання», «асистент викладача закладу професійної (професійно-технічної) освіти», передбачені Законом України «Про професійну (професійно-технічну) освіту» від 10.02.1998 р. № 103/98-ВР, у Переліку № 963 чомусь досі так і не з’явилися.

ІРЦ Новим п. 34Положення № 545 передбачено, що в період воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану (особливого періоду) для осіб, які здобувають загальну середню освіту та тимчасово перебувають за кордоном, або для осіб, які перебувають на тимчасово окупованих територіях, під час переходу між рівнями освіти строк дії висновку, який використовувався в процесі здобуття освіти на попередньому рівні освіти, продовжується на період воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану (особливого періоду). Повторна комплексна оцінка має бути проведена не пізніше ніж через три місяці після припинення чи скасування воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану (особливого періоду), повернення здобувача освіти з-за кордону або повернення тимчасово окупованої території, на якій проживає здобувач освіти, під загальну юрисдикцію України та відновлення конституційного ладу України на цій території.

Спецшкола та НРЦ Положення про спеціальну школу та Положення про НРЦ доповнено розділами, які визначають особливості діяльності спецшколи та НРЦ на період воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану (особливого періоду). Для наочності ми навели зміни в таблиці, див. нижче.

Зміни в діяльності у зв’язку з воєнним станом

Зміни

Положення про спецшколу

Положення про НРЦ

Зарахування дітей та створення класів

Відповідно до п. 97 Положення про спецшколу дозволяється зараховувати дітей з особливими освітніми потребами незалежно від категорії (типу) їх особливих освітніх потреб (труднощів) та дітей, які не мають особливих освітніх потреб, і додатково створювати для них класи, зокрема змішані та інклюзивні

Відповідно до нового п. 90 Положення про НРЦ, центри незалежно від напряму (профілю) їх діяльності можуть зараховувати дітей з особливими освітніми потребами незалежно від категорії (типу) їх особливих освітніх потреб (труднощів) та дітей, які не мають особливих освітніх потреб, і додатково створювати для них класи, зокрема змішані та інклюзивні

Гранична наповнюваність змішаних класів

Не може перевищувати 8 осіб.

Для кожного учня, який здобуває освіту в змішаному класі, розробляється індивідуальна програма розвитку та індивідуальний навчальний план (абз. 2 п. 97 Положення про спецшколу).

Не може перевищувати 8 осіб.

Для кожного учня, який здобуває освіту в змішаному класі, розробляється індивідуальна програма розвитку та індивідуальний навчальний план (абз. 2 п. 90 Положення про НРЦ).

Гранична наповнюваність змішаних класів

На період воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану (особливого періоду) гранична наповнюваність класів може бути збільшена відповідно до рішення директора спецшколи з урахуванням санітарних норм розміщення в класі дітей (п. 98 Положення про спецшколу)

На період воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану (особливого періоду) гранична наповнюваність класів центру може бути збільшена відповідно до рішення директора центру з урахуванням санітарних норм розміщення в класі дітей (п. 91 Положення про НРЦ)

Проживання учнів

Поселення учнів змішаних та інклюзивних класів відбувається до пансіону спецшколи відповідно до Порядку проживання та утримання учнів у пансіонах закладів освіти, затвердженого постановою КМУ від 03.11.2021 р. № 1131 (далі — Порядок № 1131) (абз. 4 п. 97 Положення про спецшколу)

Поселення учнів змішаних та інклюзивних класів відбувається до пансіону центру відповідно до Порядку № 1131 (абз. 4 п. 90 Положення про НРЦ)

Педагогічне навантаження

Змішані та інклюзивні класи утворюються в межах існуючої штатної чисельності педагогічних працівників спецшколи шляхом внутрішнього перерозподілу педнавантаження та в межах наявного фонду оплати праці (абз. 6 п. 97 Положення про спецшколу)

Змішані та інклюзивні класи утворюються в межах існуючої штатної чисельності педагогічних працівників центру шляхом внутрішнього перерозподілу педнавантаження та в межах наявного фонду оплати праці (абз. 6 п. 90 Положення про НРЦ)

Документи

Для надання послуг (допомоги) змінному контингенту з особливими освітніми потребами до спеціальної школи можуть надаватися копії документів, що посвідчують особу дитини, висновку ІРЦ про комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку особи або пред’являтися електронні відображення документів з використанням мобільного додатка Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (Дія) (абз. 2 п. 99 Положення про спецшколу)

До центру можуть надаватися копії документів, що посвідчують особу дитини, висновку ІРЦ про комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку особи або пред’являтися електронні відображення документів з використанням мобільного додатка Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (Дія) (п. 92 Положення про НРЦ)

Облік змінного контингенту

Ведеться директором спецшколи (або уповноваженою ним особою) через систему автоматизації роботи ІРЦ або іншими доступними засобами (абз. 3 п. 99 Положення про спецшколу)

Директор організовує роботу з персональними даними учнів (вихованців) та змінного контингенту в центрі та визначає працівника, відповідального за внесення інформації до системи автоматизованої роботи ІРЦ

Припинення діяльності

Класи, які були створені (крім інклюзивних) припиняють свою діяльність протягом одного року з дня припинення або скасування воєнного стану, з подальшим забезпеченням продовження здобуття освіти учнями з особливими освітніми потребами в цьому ж закладі освіти або переводяться до іншого закладу освіти (абз. 5 п. 97 Положення про спецшколу)

Протягом одного року з дня припинення або скасування воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану (особливого періоду) зазначені класи (крім інклюзивних) припиняють свою діяльність (абз. 5 п. 90 Положення про НРЦ)

Календар
Завтра

Звіт з праці (форма № 1-ПВ (місячна)) за вересень 2022 року

Звіт з праці (форма № 1-ПВ (квартальна)) за ІІІ квартал 2022 року

Звіт про заборгованість з оплати праці (форма № 3-борг (місячна)) за вересень 2022 року

Звіт по заборгованості страхувальника зі сплати страхових коштів до ФСС за ІІІ квартал 2022 року

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку