Новини

Cплата внесків ОСББ під час воєнного стану
14.06.2022

У багатьох мешканців багатоквартирних будинків, які були вимушені залишити свої домівки, тікаючи від небезпеки російської агресії, зараз виникає непорозуміння з ОСББ у питаннях сплати внесків. Про особливості сплати внесків ОСББ у період воєнного стану розповідає головний юрист Павлоградського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Галина Некоз

Усім відомо, що починаючи з 24 лютого 2022 року, Указом Президента України було введено воєнний стан на всій території України Законом Про затвердження Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні”, а 21 квітня 2022 року Верховною Радою України було прийнято Закон України «Про затвердження Указу Президента України «Про подовження стоку дії  воєнного стану в Україні» .  Таким чином воєнний стан подовжено ще на 90 діб.  Листом №2024/02.0-7.1 від 28.02.2022 року Торгово-промислова палата України засвідчила форс-мажорну обставину (обставину непереборної сили) військову агресію рф проти України.

У багатьох громадян, знайомих з даними документами, виникає думка, що у зв’язку з військовим станом, що є форс–мажорною обставиною, можна не платити внески,  встановленні Рішенням Загальних зборів ОСББ.

Так, дійсно, Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову від 05 березня 2022 р. № 206 про «Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану»., в якій зазначено, що  в умовах воєнного стану, до його припинення чи скасування в Україні забороняється:

  • нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги;
  • припинення чи зупинення надання житлово-комунальних послуг населенню у разі їх несплати або оплати не в повному обсязі.

Таким чином  у випадку, якщо ви не зможете виконувати зобов’язання з оплати житлово-комунальних послуг у період військового стану, неустойки (штрафів, пені), інфляційній нарахування, річні проценти не будуть нараховуватись, тобто після закінчення військового стану у вас буде існувати борг, який складатиметься лише з самих нарахувань.

Але ж треба пам’ятати,  що така форма управління багатоквартирними будинками, як ОСББ, не регулюється  Законом України «Про житлово-комунальні послуги». ОСББ не надає жодних послуг, а внески, що сплачуються на рахунки ОСББ витрачаються на самозабезпечення.

Одночасно на правовідносини співвласника багатоквартирного будинку з ОСББ розповсюджується поняття форс – мажорних обставин, оскільки зобов’язання виникають не лише на підставі договорів, але й на підставі Рішень та закону, а саме на підставі Рішення Загальних зборів, Статуту та Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку».

Таким чином, у разі несвоєчасної сплати внесків ОСББ у період воєнного стану  відповідальність не настає.

Чи можливо зменшити розмір сплачуваних внесків

Статтею 10 Закону України Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» чітко передбачено, що зменшення розміру внеску можливе лише за Рішенням Загальних зборів Об’єднання. Також в силу того, що  на правовідносини співвласника багатоквартирного будинку та ОСББ не розповсюджується Закон України «Про житлово-комунальні послуги», то подати на перерахунок вартості житлово – комунальних послуг не можна.

Зменшити розмір внесків ОСББ  можливо лише за рішенням Загальних Зборів, що прийняте більшістю співвласників ( ¾).

Відповідальність за невиконання рішень Загальних зборів  ОСББ та несплату внесків,  як і за несплату за житлово – комунальні послуги, у період дії воєнного стану не застосовується. Тобто нарахувань та стягнень неустойку (штрафи, пені) не буде.

Варто розуміти, що форс-мажор  не відміняє сплати внесків ОСББ, а лише надає гарантію, що за цей період штрафні санкції не будуть застосовані.

Календар

На цьому тижні
подій немає

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку