Новини

Надання соціальних послуг в умовах надзвичайного або воєнного стану

13.06.2022
Тема:

Законом від 14.04.2022 р. № 2193-IX внесено зміни до:

  • Закону України «Про соціальні послуги» від 17.01.2019 р. № 2671-VIII (далі — Закон про соцпослуги);
  • Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 р. № 389-VIII (далі — Закон № 389).

Мета змін — врегулювання порядку надання соціальних послуг в умовах надзвичайного та воєнного стану.

Закон № 389 Розширено повноваження військових адміністрацій у сфері управління надавачами соціальних послуг та організацією надання ними послуг (оновлений п. 15 ч. 2 ст. 15 Закону № 389) в умовах настання воєнного або надзвичайного стану.

Так, до повноважень військових адміністрацій додано право управління надавачами соціальних послуг, які належать тергромадам або передані їм, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення; організація надання ними послуг, у тому числі соціальних.

Закон про соцпослуги До цього документа внесено декілька змін.

1. Уточнено термін «малозабезпечена особа», наведений у п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону про соцпослуги. Хоча його суть не змінилася. Якщо раніше для визначення цього статусу враховувався дохід за останні шість місяців, то зараз — дохід за один квартал, який передує місяцю, що є попереднім до місяця звернення за наданням соцпослуг, не перевищує двох прожиткових мінімумів для відповідної категорії осіб.

2. До повноважень:

  • Ради міністрів АРК, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій віднесено також визначення особливостей порядку організації надання соцпослуг на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (або на регіональному рівні) у разі введення надзвичайного або воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях (новий п.п. 121 ч. 3 ст. 11 Закону про соцпослуги);
  • районних, районних у містах Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських рад міст обласного значення, рад ОТГ віднесено також визначення особливостей надання соціальних послуг на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці/тергромади в разі введення надзвичайного або воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях (новий п. 51 ч. 4 ст. 11 Закону про соцпослуги).

3. Уточнено порядок визначення розміру компенсації за догляд фізособам, які надають соцпослуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності. Відповідні зміни внесено до абз. 2 ч. 7 ст. 13 Закону про соцпослуги.

Так, розмір компенсації розраховується як різниця між прожитковим мінімумом на одну особу в розрахунку на місяць, встановленим законом на 1 січня, та середньомісячним сукупним доходом фізичної особи — надавача соцпослуги за один квартал, який передує місяцю, що є попереднім до місяця звернення із заявою про згоду надавати соцпослуги.

При цьому середньомісячний сукупний дохід визначається шляхом автоматизованого обміну наявними даними між інформаційно-телекомунікаційними системами органів влади, підприємств, установ, організацій та обчислюється шляхом ділення середньомісячного сукупного доходу сім’ї на кількість членів сім’ї, які включаються до її складу.

Встановлено, що в разі введення надзвичайного або воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях компенсація за догляд фізособам із числа внутрішньо переміщених осіб за новим місцем їх проживання/перебування разом із особами, за якими вони здійснюють догляд, призначається і виплачується в порядку, встановленому КМУ.

4. У разі введення надзвичайного або воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях для невідкладного надання соцпослуг структурний підрозділ з питань соцзахисту населення може передати право надавачам соцпослуг приймати рішення про надання послуг екстрено (кризово). Це передбачає новий абз. 2 ч. 1 ст. 21 Закону про соцпослуги. Це такі послуги, як консультування, надання притулку, догляд, підтримане проживання, короткотермінове проживання, натуральна допомога, транспортні послуги тощо) особам/сім’ям, які опинилися в складних життєвих обставинах через шкоду, завдану пожежею, стихійним лихом, катастрофою, бойовими діями, терористичним актом, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією.

У такому разі підтвердні акти про надання соцпослуг, передбачені абз. 1 ч. 1 ст. 21 Закону про соцпослуги, надсилаються надавачами соцпослуг до відповідного структурного підрозділу з питань соцзахисту населення протягом одного місяця з дня надання соціальної послуги (новий абз. 4 ч. 2 ст. 23 Закону про соцпослуги).

ДО ВІДОМА. Нагадаємо, що постановою КМУ від 07.05.2022 р. № 560 внесено зміни до деяких постанов КМУ з метою врегулювання надання соціальних послуг у період введення надзвичайного або воєнного стану. У тому числі визначено порядок надання послуг екстрено (кризово).

5. Згідно з оновленим абз. 2 п.п. «а» п. 1 ч. 2 ст. 28 Закону про соцпослуги всі соціальні послуги надаються за рахунок бюджетних коштів незалежно від доходу отримувача соцпослуг особам, яким завдано шкоди пожежею, стихійним лихом, катастрофою, бойовими діями, терористичним актом, тимчасовою окупацією.

6. Уточнено, що середньомісячний сукупний дохід отримувача соцпослуг для визначення права на отримання соціальних послуг за рахунок бюджетних коштів або з установленням диференційованої плати визначається шляхом автоматизованого обміну наявними даними між інформаційно-телекомунікаційними системами органів влади, підприємств, установ, організацій за один квартал, який передує місяцю, що є попереднім до місяця звернення, та обчислюється шляхом ділення середньомісячного сукупного доходу його сім’ї на кількість членів сім’ї, які включаються до її складу (оновлена ч. 5 ст. 28 Закону про соцпослуги).

7. Надані соцпослуги під час дії воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях надавачами соцпослуг державної/комунальної форми власності (надання притулку, догляд, підтримане проживання, натуральна допомога, транспортні послуги тощо) особам із числа внутрішньо переміщених осіб за новим місцем їх проживання/перебування, які опинилися у складних життєвих обставинах через шкоду, завдану бойовими діями, терористичним актом, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією, фінансуються в порядку, встановленому КМУ.

Закон № 2193 набрав чинності 27.04.2022 р.

Календар

На цьому тижні
подій немає

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку