Новини

НБУ поступово згортає антикризові монетарні заходи
01.07.2021

Національний банк розпочинає поступове згортання антикризових монетарних заходів відповідно до анонсованого графіку. Серед змін, що почнуть діяти вже з 1 липня:

  • Зменшено граничні строки, на які надаються довгострокові кредити рефінансування та обмежено обсяги відповідних тендерів

Національний банк затвердив графік тендерів із підтримки ліквідності банків строком понад 14 днів на ІІІ квартал 2021 року. Частота тендерів залишилася незмінною: кожну п'ятницю місяця проходитимуть тендери рефінансування строком до 90 днів, а кожну другу п'ятницю місяця – тендери з довгострокового рефінансування. Граничні строки для довгострокових кредитів рефінансування будуть скорочені з 5 до 3 років.

Крім того, почнуть діяти обмеження обсягів тендерів із довгострокового рефінансування. Для тендера, що відбудеться 9 липня, таке обмеження складатиме 5 млрд грн, 13 серпня – 4 млрд грн і 10 вересня – 3 млрд грн.

  • Скорочено частоту і граничні строки аукціонів своп процентної ставки

Центробанк також затвердив графік аукціонів своп процентної ставки на ІІІ квартал 2021 року. Частота таких аукціонів зменшиться з двох до одного разу на місяць, а їх строковість знизиться з 5 до 3 років. Відповідно наступні аукціони своп процентної ставки відбудуться 28 липня (терміном на 3 роки), 18 серпня (на 1 рік) і 29 вересня (на 2 роки).

Водночас максимальний розмір умовної суми, яка пропонуватиметься на аукціонах своп процентної ставки, залишився на рівні 500 млн грн.

Детальніші параметри та результати аукціонів своп процентної ставки, а також результати тендерів із довгострокового рефінансування публікуватимуться на сторінках офіційного Інтернет-представництва Національного банку.

  • Збільшено строковість депозитних сертифікатів

Строковість відповідного інструмента повернеться до докризового показника, збільшившись із 7 до 14 днів.

Зміна в операційному дизайні монетарної політики затверджена постановою Правління Національного банку України від 29 червня 2021 року №64 "Про внесення зміни до Положення про процентну політику Національного банку України" та набуває чинності з 1 липня 2021 року.

Довідково

У березні 2020 року для збереження фінансової стабільності та підтримки економіки Національний банк запровадив довгострокове рефінансування строком до 5 років. Станом на 30 червня 2021 року банки залучили таких кредитів на 82,1 млрд грн.

Крім того, в березні НБУ змінив строковість інструментів із регулювання ліквідності. Двотижневі депозитні сертифікати було замінено на тижневі, а граничний строк короткострокових кредитів рефінансування збільшено з 14 до 90 днів.

У липні 2020 року для пожвавлення довгострокового банківського кредитування Національний банк запровадив операції своп процентної ставки. Загалом станом на 30 червня 2021 року відбулося 20 відповідних аукціонів, на яких Національний банк уклав з банками угоди на суму 18,9 млрд грн.

У червні 2021 року Національний банк повідомив про плани з поступового згортання антикризових монетарних інструментів, зокрема довгострокового рефінансування та процентного свопу. Ці інструменти надали додаткову підтримку банківській системі та кредитуванню під час найскладнішого періоду кризи та на початковому етапі економічного відновлення, але втрачають актуальність в умовах повернення економіки до стійкого зростання та стабілізації функціонування фінансових ринків.

За матеріалами НБУ

Календар бухгал­тера
Завтра

Звіт про обсяги реалізованих послуг (форма №1- послуги (квартальна) за II квартал 2021 року

Звіт про продаж і запаси товарів (продукції) в оптовії торгівлі (форма № 1-опт (квартальна) за ІІ кв

Звіт про продаж і запаси товарів у торговій мережі (форма № 3-торг (квартальна) за ІІ кв

28.07.21

ЄСВ із зарплати (доходу) за червень 2021 року (гірничі підприємства)

29.07.21

Транспортний податок за ІІ квартал 2021 року

Податок на нерухоме майно за ІІ квартал 2021 року

30.07.21

ПДВ за червень 2021 року

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку