Новини

Утилізація зношених шин колісних транспортних засобів
17.05.2021

За ініціативи Державної екологічної інспекції Південного округу на території Херсонської області розпочато роботи з демонтажу шин зі спортивних, дитячих шкільних та дошкільних майданчиків. Таке повідомлення оприлюднила екологічна інспекція на своєму офіційному сайті.

У зв’язку з цим виникає низка питань: шини – це декор чи небезпека? Хто, яким чином та за чий кошт має їх утилізувати?

12 травня на хвилях Українського радіо. Херсон з телетрансляцією на UA: Херсон вийшла прямоефірна передача «Тема дня», присвячена питанням утилізації зношених шин колісних транспортних засобів.

На початку передачі заступниця директора Регіонального центру з надання БВПД у Херсонській області Олена Іпатенко надала телефонний коментар  ведучій програми Наталі Шклярук щодо законодавчих норм, які стосуються утилізації відпрацьованих шин.

Прослухати аудіозапис радіоефіру на YouTube за посиланням.

Відпрацьовані шини колісних транспортних засобів є відходами.

Відповідно до Закону України «Про відходи» від 05.03.1998 відходи – будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення.

Тягар позбутися у законний спосіб від відходів насамперед лежить на власниках цих відходів, якими можуть бути в тому числі і фізичні та юридичні особи.

Зношені шини включені до розділу Б Жовтого переліку відходів, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України (далі – КМУ) від 13.07.2000 №1120 «Про затвердження Положення про контроль за транскордонними перевезеннями небезпечних відходів та їх утилізацією / видаленням і Жовтого та Зеленого  переліків відходів», і мають 4-й клас небезпеки (є малонебезпечними).

Однак,  шини і продукти їх зносу – джерело викидів у навколишнє середовище забруднювальних речовин у вигляді газів, водних розчинів шкідливих речовин та пилоподібних продуктів зносу протектора шини, адже саме так зазначено у Правилах технічної експлуатації коліс та пневматичних шин колісних транспортних засобів категорій L, M, N, O та спеціальних машин, виконаних на їх шасі, затверджених Наказом Міністерства інфраструктури України від 26.07.2013 №549.

Згідно з положеннями статті 31 Закону України «Про відходи»  Кабінет Міністрів України, міністерства та інші центральні і місцеві органи виконавчої влади в межах своєї компетенції здійснюють розроблення та впровадження системи збирання, заготівлі та утилізації зношених шин.

Відповідно до постанови КМУ від 27.07.2011 №1136 «Деякі питання збирання, заготівлі та утилізації зношених шин» підприємства, установи та організації, які виробляють та/або імпортують шини для транспортних засобів за кодами товарних категорій 4011, 4012, 4013 (включаючи всі підкатегорії) згідно з УКТЗЕД, внаслідок використання яких утворюються зношені шини, зобов’язані самостійно відповідно д законодавства забезпечити подальше збирання, заготівлю та утилізацію зношених шин або укласти договори про виконання робіт з організації збирання, заготівлі та  утилізації зношених шин з урахуванням встановленого мінімального розміру плати за послуги з організації збирання, заготівлі та утилізації зношених шин з уповноваженим підприємством, що належить до сфери управління Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів, або суб’єктами господарювання, що мають відповідну ліцензію.

Відповідно до чинного законодавства України контроль у сфері поводження з відходами, в тому числі і з відпрацьованими шинами колісних транспортних засобів, поряд з профільними міністерствами здійснюють місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування, громадські інспектори з благоустрою населених пунктів, громадські інспектори з охорони довкілля відповідно до законодавства.

Державний нагляд та контроль за додержанням вимог законодавства щодо поводження з відходами здійснює державна екологічна інспекція.

Особи, винні в порушенні законодавства про відходи, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільну чи кримінальну відповідальність.

Стаття 43 Закону України «Про відходи» передбачає, що підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи зобов’язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про відходи, в порядку і розмірах, встановлених законодавством України.

Календар бухгал­тера
29.06.21

ЄСВ з зарплати (доходу) за травень 2021 року (гірничі підприємства)

30.06.21

ПДВ за травень 2021 року

Акцизний податок за травень 2021 року

ПДФО з нарахованого, але не виплаченого доходу за травень 2021 року

ВЗ з нарахованого, але не виплаченого доходу травень 2021 року

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку