Новини

Суд визнав протиправною та нечинною постанову КМУ № 823 від 21 серпня 2019 року щодо перевірок Держпраці
11.05.2021

Права суб'єктів господарювання. перевірки держпраці.

Єдиною службою правової допомоги (далі Служба) за зверненням підприємців та представників громадськості спеціалістами у серпні 2019 року було опрацьовано документи щодо прийняття постанови КМУ № 823 «Деякі питання здійснення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю» (далі постанова 823), в результаті чого було встановлено протиправність зазначеного нормативного акту. Інформаційний матеріал: ПЕРЕВІРКИ ДЕРЖПРАЦІ. ЩОДО НЕПРАВОМІРНОСТІ ПОСТАНОВИ КМУ № 823 ВІД 21 СЕРПНЯ 2019 РОКУ

Про встановлені ризики прийнято рішення офіційно повідомити: комітети Верховної Ради України IX скликання: Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики, Комітет з питань правової політики, Комітет з питань антикорупційної політики, Кабінет Міністрів України, Міністерство соцiальної політики України, Міністерство юстиції України, Державну регуляторну службу України, Національне антикорупційне бюро України.

В подальшому з урахуванням зібраних матеріалів та звернень фізичних осіб-підприємців було ініційовано позов від ТОВ "Єдина служба правової допомоги" та ФОП Пугач В.В. до Окружного адміністративного суду м. Києва щодо визнання протиправною та нечинною постанови № 823.

03 грудня 2019 року об’єднано в одне провадження справу № 640/17424/19 за позовом ТОВ “Єдина служба правової допомоги”, ФОП Пугач В.В. та справу № 640/18199/19 за позовом ТОВ “Бізнес Лігал Сервіс Груп” до Кабінету Міністрів України про визнання протиправною та нечинною постанови КМУ № 823 від 21 серпня 2019 року.

Окружним адміністративним судом м. Києва 28 квітня 2021 року позовні вимоги задоволено повністю визнано протиправною та нечинною постанову Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року № 823 «Про порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю». Рішення у справі в форматі ПДФ за посиланням.

Висновки

Спеціалісти Служби наголошують, що статтею 259 Кодексу законів про працю передбачено, що державний нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами - підприємцями, які використовують найману працю, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, та його територіальні органи у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Враховуючи викладене визначення підстав для проведення заходів контролю підзаконними актами у формі постанови КМУ суперечить положенням статті 19 Конституції України.

Окрім того Верховною Радою України прийнято закон України від 4 березня 2021 року № 1320-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання надмірному тиску на суб’єктів господарювання" згідно якого встановлено відповідальність (Стаття 1886 КУпАП) за невиконання законних вимог посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, або його територіальних органів щодо усунення порушень законодавства про працю, зайнятість населення та загальнообов’язкове державне соціальне страхування або недопущення посадових осіб цих органів до здійснення заходів державного нагляду (контролю), підстави яких визначені законом. Отже за висновками спеціалістів Служби підстави здійснення заходів державного нагляду (контролю), не можуть визначатись підзаконними актами.

Законом 1320 передбачено забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом, відповідно Кабінет Міністрів України зобов'язаний привести у відповідність до закону положення постанови КМУ № 823.

Враховуючи вищевикладене притягнення службових осіб підприємств, установ, організацій та фізичних осіб - підприємців до відповідальності за статтею 1886 КУпАП в ході здійснення інспекційного відвідування на підставах визначених постановою КМУ 823 від 21 серпня 2019 року є протиправним.

Автор матеріалу: Осмоловський Денис Юлійович
За матеріалами інформаційного агентства "Єдина служба правової допомоги", сайт 3222.UA"

Календар бухгал­тера
29.06.21

ЄСВ з зарплати (доходу) за травень 2021 року (гірничі підприємства)

30.06.21

ПДВ за травень 2021 року

Акцизний податок за травень 2021 року

ПДФО з нарахованого, але не виплаченого доходу за травень 2021 року

ВЗ з нарахованого, але не виплаченого доходу травень 2021 року

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку