Статті

Щ

Що змінилося для платників ПДВ з 2022 року?

У цій статті розповімо про нововведення у сфері ПДВ, які платникам ПДВ приніс «реформаторський» Закон № 19141. Звісно, акцент зробимо на КНП, оскільки не всі зміни будуть цікаві саме вам.

Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень» від 30.11.2021 № 1914-IX.
05 січня, 2022
Тема:

Статтю взято з газети "Медична бухгалтерiя" № 1/2022

РК до старих ПН

На жаль, у ПКУ2 закріпили правило, яке раніше фіскали вже нав’язували платникам податків. Але якщо тоді це було свавіллям податкових органів, то тепер — законодавча норма. Так, до п. 192.1 ПКУ додали новий абзац такого змісту: «Розрахунок коригування до податкової накладної не може бути зареєстрований в Єдиному реєстрі податкових накладних пізніше 1095 календарних днів з дати складання податкової накладної, до якої складений такий розрахунок коригування».

Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI.

Тож, якщо з дати складання ПН пройшло 1 095 к. дн., зареєструвати РК до неї не вийде. Раніше платники ПДВ відстоювали право на реєстрацію таких РК хоча б у суді. Зараз у податківців є всі законні підстави відмовляти в реєстрації старих РК, і суд не врятує ситуації. Отже, за старими ПН та РК до них слід уважно пильнувати.

Строк придатності ПК

В абз. 4–6 п. 198.6 ПКУ цифри «1095» замінили цифрами «365». Що це означає? Відобразити ПК у звітній декларації можна буде тільки протягом 365 к. дн. з дати складання ПН / РК. Хороша новина: на період блокування ПН / РК перебіг цього строку зупинятиметься.

Далі постає питання, що робити, якщо 365 днів минуло. Зрозуміло, що в поточній декларації з ПДВ відобразити ПК вже не вдасться. Але чи можна буде в межах строку давності та в порядку, передбаченому ст. 50 ПКУ, подати УР до декларації з ПДВ за звітний період, у якому отримано право на ПК? Адже загальний строк давності, який відповідно до ст. 102 ПКУ становить 1 095 днів, ніхто не змінював. Ті, хто давно працює з ПДВ, мабуть, пам’ятають, що така опція раніше була. Проте, як зараз складеться практика, невідомо.

Ті, у кого станом на 1 січня 2022 року лишилися старі ПН, можуть не хвилюватися. Час відобразити ПК у вас буде. Перехідними положеннями передбачено строк на відображення ПК в поточній декларації протягом 365 к. дн. з дня набрання чинності Законом № 1914, тобто з 1 січня 2022 року. Проте ПН не може бути «старшою» за 1 095 к. дн. Ці норми прописані в п. 80 підрозд. 2 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ.

Сподіваємося, що КНП ця норма не зачепить настільки сильно, як інших. Левова частка ПК підлягає розподіленню за ст. 199 ПКУ або ж компенсуванню за п. 198.5 ПКУ. Це означає, що «чекати» з відображенням ПК вам можна у вкрай рідкісних випадках.

Перерахунок ПДВ

Ця зміна дуже засмучує. Так, зі ст. 199 ПКУ виключили п. 199.6 ПКУ. Нагадаємо, яким він був.

ЦИТАТА. «199.6. Правила цієї статті не застосовуються в разі:

проведення операцій, передбачених підпунктом 196.1.7 пункту 196.1 статті 196 цього Кодексу;

постачання платником податку відходів і брухту чорних і кольорових металів, які утворилися в такого платника внаслідок переробки, обробки, плавлення товарів (сировини, матеріалів, заготовок тощо) на виробництві, будівництві, розібранні (демонтажу) ліквідованих основних фондів та інших подібних операцій;

проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1, пунктами 197.11 та 197.24 статті 197 цього Кодексу».

(п. 199.6 ПКУ (у редакції ПКУ до 01.01.2022))

Тобто тепер за товарами / послугами, придбаними для використання частково в оподатковуваних операціях і частково в операціях, які були перелічені в п. 199.6 ПКУ, доведеться розподіляти ПК за ст. 199 ПКУ. Процедура сама собою непроста, а зважаючи на специфіку операцій, які були наведені в п. 199.6 ПКУ, декому буде навіть важко визначитися з тим, який саме ПК власне потрібно розподіляти.

Інші нововведення

Перевірка від’ємного значення Тут податківці отримали значні преференції в частині адміністрування. Але виникнення на КНП від’ємного значення майже неможливе, тому можна полегшено зітхнути.

Касовий метод Касовий метод із ПДВ, передбачений п. 44 підрозд. 2 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, у разі здійснення окремих операцій3 подовжили до 01.01.2026. Крім цього, слова «надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення» замінили словами «надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, нараховують плату за абонентське обслуговування».

Постачання, передача, розподілення електричної та/або теплової енергії, надання послуг із забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії, постачання вугілля та/або продуктів його збагачення товарних позицій 2701, 2702 та товарної підпозиції 2704 00 згідно з УКТ ЗЕД, надання послуг із централізованого водопостачання та водовідведення.

Подовження дії пільг Операції з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів, а також паперу та картону для утилізації (макулатури та відходів) товарної позиції 4707 згідно з УКТ ЗЕД будуть звільнятися від оподаткування ПДВ до 01.01.2027 (оновлений п. 23 підрозд. 2 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ).

Календар
Завтра

ЄСВ з зарплати (доходу) за грудень 2021 року (гірничі підприємства)

31.01.22

Транспортний податок за ІV квартал 2021 року

Податок на нерухоме майно за ІV квартал 2021 року

Авансовий внесок з турзбору за січень 2022 р. (платники, які сплачують турзбір авансами щомісяця)

ПДВ за грудень 2021 року

Акцизний податок за грудень 2021 року

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку