Статті

Т

Тестування уповноважених осіб з питань публічних закупівель: все майже готово

(коментар до наказу Мінекономіки «Про затвердження Порядку організації тестування уповноважених осіб» від 06.08.2021 р. № 376-21)

10 жовтня, 2021
Тема:

Статтю взято з газети "Бухгалтерiя: бюджет" № 38/2021

Людмила Линник, юрист газети «Бухгалтерія: бюджет»

Згідно з ч. 1 ст. 11 Закону № 9221 відповідальною за організацію та проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі є уповноважена особа (УО).

Закон України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 р. № 922-VIII.

Втім, згідно з п. 4 розд. Х «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 922 закупівлі з 19.04.2020 р. і до 01.01.2022 р. можуть проводити і тендерні комітети, й УО. У цей період замовник може одночасно визначити УО (осіб) та тендерний комітет (комітети), за умови, що кожен з них буде діяти паралельно та відповідатиме за організацію та проведення конкретних процедур закупівель.

Отже, час тендерних комітетів добігає кінця: з 01.01.2022 р. закупівлі перейдуть до рук виключно УО замовників.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! До переходу замовникам слід підготуватися. В одному з наступних номерів газети розповімо детально, як це здійснити, що робити з розпочатими закупівлями, та відповімо на інші запитання.

Нагадаємо, що УО визначається або призначається замовником в один із таких способів (ст. 11 Закону № 922).

Спосіб 1: шляхом покладення на працівника зі штатної чисельності функцій УО як додаткової роботи з відповідною доплатою згідно із законодавством.

Спосіб 2: шляхом введення до штатного розпису посади, на яку буде покладено обов’язки виконання функцій УО.

Спосіб 3: шляхом укладення трудової угоди (контракту) згідно із законодавством.

НАГАДУЄМО. Детально застосування всіх цих способів ми розглядали в газеті «Бухгалтерія: бюджет», № 8/2021, с. 12 та № 17–18/2021. с. 12. Якщо ви не були передплатниками нашого видання в той період, ви все одно можете ознайомитися з цими матеріалами в електронній версії видання, яка дарується кожному передплатнику. Аби отримати доступ до електронної версії, зверніться до менеджерів за телефонами: (050) 339-17-09; (067) 571-01-21.

Згідно з п. 35 ст. 1 Закону № 922 УО — це cлужбова (посадова) чи інша особа, яка є працівником замовника. Отже, прийняти УО на умовах договору цивільно-правового характеру не можна. УО повинна мати вищу освіту, як правило, юридичну або економічну (ч. 7 ст. 11 Закону № 922). Втім, прямої відповідальності за відсутність в УО відповідної освіти немає.

Тестування УО Для здійснення функцій, визначених ч. 9 ст. 11 Закону № 922, УО має підтвердити свій рівень володіння необхідними (базовими) знаннями у сфері публічних закупівель шляхом проходження безкоштовного тестування. У листі від 21.12.2019 р. № 3304-04/55553-06 Мінекономіки наголошувало, що пройти таке тестування УО замовників мають до остаточного переходу на нову форму організації і проведення закупівель — тобто до 01.01.2022 р.

ВАЖЛИВО. Отже, працювати в системі закупівель з 01.01.2022 р. УО зможе, тільки якщо пройде відповідне тестування.

Однак документ щодо тестування довелось чекати довго. Тільки в цьому році його проект було розміщено на офіційному сайті міністерства2. І лише наказом, що коментується, затверджено Порядок організації тестування уповноважених осіб (далі — Порядок № 376).

Він набирає чинності з дати оприлюднення, але на момент підготовки номера його не оприлюднено. Мінекономіки прогнозує, що це станеться 12.10.2021 р. Тож пропонуємо вивчити вже зараз.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Закон № 922 не містить заборони УО до проходження тестування розпочинати закупівлі наприкінці поточного року для забезпечення невідкладних потреб у товарах, роботах і послугах у наступному році. Це зазначає Мінекономіки у відповіді на запит 836/2021, розміщеній на офіційному веб-сайті органу в розділі «Консультації з питань закупівель». Але завершити такі закупівлі в 2022 році має вже УО, яка пройшла тестування.

Де відбуватиметься? Відповідно до п. 8 Порядку № 376 перелік тестових питань та варіанти відповідей (із зазначенням правильної відповіді) затверджуються Мінекономіки та оприлюднюються на інформаційному ресурсі міністерства (Головна/Публічні закупівлі/Інформаційний ресурс). Представники Мінекономіки зазначають: щойно коментований наказ набуде чинності, перелік питань відразу з’явиться на цьому ресурсі.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Законом № 922 та п. 4 Порядку № 376 передбачено, що перевірятися буде базовий рівень знань. Отже Мінекономіки завіряє, що складних питань не буде. Всі питання розраховано на мінімальний рівень знань. Так що дуже переживати не слід .

Тестування буде проводиться безоплатно на сайті ДП «PROZORRO» — https://prozorro.gov.ua. Представники PROZORRO зазначають: щойно коментований наказ набуде чинності, на цьому сайті з’явиться модуль «Тестування уповноважених осіб», який давно розроблено і чекає на набуття чинності коментованим наказом.

Як відбуватиметься? Перед початком тестування УО авторизується в системі із застосовуванням КЕП або УЕП та ознайомлюється з Порядком № 376. В таблиці наведено основні моменти, які визначено цим документом.

Запитання-відповіді щодо тестування

Запитання

Відповідь

Скільки буде запитань?

50 тестових питань, які обираються автоматично з переліку тестових питань. Кожне питання передбачає чотири варіанти відповіді, один з яких є правильним. Відповідати на питання можна буде послідовно або в довільній формі

Скільки надається часу?

60 хвилин, які розпочинаються після натискання УО кнопки «Почати тестування»

Коли тест складено?

УО, які надали правильну відповідь на 30 та більше питань, вважаються такими, що склали тест. Відповідно, ті, що надали правильну відповідь на 29 і менше питань, вважаються такими, що тест не склали

Ще раз наголосимо: УО, яка склала тест, надається доступ в ЕСЗ здійснювати організацію та проведення публічних закупівель. Особа, яка не пройшла тестування, працювати в ЕСЗ з 01.01.2022 р. не зможе. Результати тестування УО зберігаються в електронному вигляді.

Повторні спорби УО має право на повторну спробу (їх кількість не обмежена!) для проходження тестування не раніше ніж через три дні з дня завершення попередньої спроби проходження нею тестування. Таку можливість передбачено п. 17 Порядку № 376. Однак виключно в разі, якщо:

  • проходження тестування було перервано УО самостійно;
  • тестування УО не відбулося з технічних причин, незалежних від УО (відключення електроенергії, відсутність доступу до Інтернету тощо);
  • УО визнана такою, що не склала тест, згідно з п. 15 Порядку № 376.

Як часто проходити? Законом № 922 не передбачено періодичності. Втім, згідно з п. 20 Порядку № 376 Мінекономіки здійснюватиме актуалізацію тестових питань відповідно до змін законодавства у сфері публічних закупівель.

Календар бухгал­тера

На цьому тижні
подій немає

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку