Статті

«

«Знижкова» та «грошова» кредит-нота: ПДВ-розмежування

(коментар до ІПК ДПС України від 06.09.2021 р. № 3363/ІПК/99-00-21-03-02-06)

27 вересня, 2021
Тема: ПДВ

Статтю взято з газети "Професійний бухгалтер" №44

 

Ми вже знайомили наших читачів з «кредит-нотними» питаннями 1. Зокрема, розглядали й ПДВ-нюанси. Коментована ІПК не містить революційних думок і підходів, але все ж таки привернула нашу увагу. Пояснимо, чим саме.

Початкові дані На підставі договорів з компаніями-нерезидентами — учасниками міжнародних платіжних систем (далі — МПС) платник ПДВ надає послуги користувачам щодо переказу коштів за допомогою платіжної системи із використанням електронних платіжних засобів та сплачує МПС за послуги, які вона надає в Україні.

З метою сприяння збільшенню використання електронних платіжних засобів та кількості операцій, пов’язаних з функціонуванням МПС, така МПС в разі досягнення платником податку певних цільових показників надає йому:

  • знижки у вигляді зменшення зобов’язань платника податку перед МПС;
  • винагороди у грошовій формі.

Такі знижки та винагороди (бонуси) надаються платнику податку на підставі кредит-ноти.

Зменшення зобов’язань Податківці констатують: операції зі зменшення заборгованості покупця (платника податку) перед постачальником (нерезидентом) на підставі кредит-ноти не визначаються ПКУ як операції з постачання товарів / послуг, а тому не є об’єктом оподаткування ПДВ. Отже, підстави для нарахування ПЗ за операцією з отримання такої кредит-ноти відсутні.

Грошова винагорода А тут вже контролери зовсім інакше дивляться на ситуацію. Вони зазначають, що, оскільки мотиваційні та стимулювальні виплати (винагороди, бонуси), які сплачуються постачальником послуг у зв’язку із досягненням їх отримувачем певних цільових показників, спрямовуються на стимулювання збуту послуг, такі виплати визнаються як оплата маркетингових послуг, визначення яких наведене у п.п. 14.1.108 ПКУ.

Отже, в разі виплати продавцем-нерезидентом винагороди покупцю-резиденту в грошовій формі (бонусу) об’єктом оподаткування ПДВ є маркетингові послуги, які надаються покупцем, а винагорода у грошовій формі (бонуси), своєю чергою, є компенсацією вартості таких послуг.

У чому ж різниця? Цікаво те, що у випадку, який розглядається, економічна природа заохочень, наданих продавцем покупцю, одна сприяння збуту послуг продавця. І, по суті, з огляду на визначення маркетингових послуг (на яке посилаються податківці) неважливо, яку «вихідну» форму матимуть такі заохочення: знижки або грошові бонуси.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Однак у разі отримання покупцем від продавця грошової винагороди контролери «відчувають» маркетингові послуги, тоді як «знижкові» кредит-ноти не викликають у фіскалів такої асоціації.

Чому відбувається така «дискримінація», сказати важко. Можемо лише припустити, що, коли йдеться про перерахування коштів, податківцям легше «вхопитися» за ПДВ-подію, тоді як повідомлення продавця про надання покупцю знижки (чим по суті і є кредит-нота) не дуже тягне на акт надання маркетингових послуг, а «живі» гроші у такому разі, зрозуміло, не перераховуються.

НАГАДАЄМО. Відповідно до п. 187.1 ПКУ за операціями з постачання послуг ПЗ нараховуються на дату події, що відбулася раніше: зарахування коштів постачальнику або оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг.

Як би там не було, платникам податків важливо знати, що згідно з поточною позицією податківців «грошова» кредит-нота продовжує залишатися ПДВ-небезпечною. Водночас заохочення від постачальника у вигляді знижки навряд чи зацікавить контролерів.

Світлана Куртенок, провідна експертка, ACCA DipIFR

Календар бухгал­тера

На цьому тижні
подій немає

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку